Jump to content

Nu am 4 boxe


Jacku
 Share

Postare recomandată

Am o fabia elegance, am scris in alt post exact ce e. Cum ma uitam eu asa pe la ea, vad ca nu am 4 boxe, am casetofonul ei original, care se aude super misto.O sa il schim\mb oricum, dar ma uitam in manual si am vazutr ca are fader, insa tot cautand prin meniul lui nu am reusti sa il gasesc.Cumva se activeaza cand conectez si difuzoarele pe spate? ca asa cu ele neconectate nu il gsaesc. Si altceva, cablarea petru 4 boxe e facuta?si pentru tweeterele din usile din spate?ca sa stiu daca ma apuc sa caut sau o las balta pana montez instalatia de sunet pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai decat 4 boxe pe fata si atat. restul ti le pui ca de altfel si firele. si nu pot sa te ajut cu casetofonul din fabrica pt ca eu nu am avut asa ceva. mi-am pus altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am elegance si am 8 boxe din fabrica, 2 + tweetere fatza si 2+ tweetere spate, deci ai shanse sa ai 8 difuzoare.sau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o examinare mai atenta am observat ca pe spate nu am difuzoare si nici tweetere in usi.Am doar difuzoare pe fatza si tweetere in fatza. Oricum o sa imi pun altele..dar intrebam si eu asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elegance de obicei vine cu 8 boxe. Foarte ciudat...

Ca si regula generala la Fabia: daca boxele nu exista din fabrica, atunci nu e nici cablajul corespunzator. Dar la tine, daca intr-adevar ai Elegance, trebuie intai aflat de ce lipsesc boxele pe spate. Poate au existat si cineva le-a demontat, atunci e posibil sa existe cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat dupa cablaj si nu l-am vazut....dar ma rog.E elegance sigur ;)

Si mai am o problema.Butonul de deschis geamul de la usa din stangfa fatza nu mai funtioneaza. DE la sofer pot incjhide si deschide geamul, dar ala nu mai funcionaza.Proprietara mi-a zis ca a fost cu ea sa o curete in iterior si dupa aia nu a mai mers, si o cred pe cuvant.O sa desfac aia sa vad ce se intgampla..sau s-o fi ars vreo sigurantga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui usa stanga-spate?

Nu cred sa fie pe siguranta separata de butonul de la sofer. Poate se rezolva daca il desfaci si il cureti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie butonul de deschios geamul de pe usa respectiva .

In ceea ce priveste radioul vezi ca ai doua butoane separate :AUD si GEO . Acum nu mai stiu pe care dintre ele se gaseste butonul de fader.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza care ai trimis-o daca este de la masina ta se vad tweetere-le din usa de la spate. Sunt langa maneta de deschidere a usii (acea zona neagra cu gaurele. Iar boxele din spate nu sunt in usi, ci in porbagaj langa folia care acopera porbagajul. Uitate acolo si ai sa le vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e in felul urmator: Stiu ca pe fata am doua tweetere si doua boxe in usi.Dar nu apare faderul cand apas pe butonul geo, acolo arfi trebuit sa fie, sau cel putin asa scrie in manual. Stiu ca am loc pentru tweetere in spate dar nu e nimic acolo.ISI nici in spate. In alta ordine de idei era vorba despre butonul de la geamul pentru usa din fatza drapta, care nu mai functioneaza dintr-un motiv care mi-e necunoscut deocamdata. Sa cobor sau sa ridic geamul din comenzile de la sofer functioneaza, de asta ziceam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb si casetofonul original si sa pun un mp3 player, sa mai pun incadoua boxe pe spate , o statie si un sub micut. Acum prblema se pune : cu toate ca dam dat search, nu am gasit ce player se potriveste cel mai bine pe fabia, sa fie la culoare s lumi ile sa fie verzi. POate ma utati voi cu o solutie. Am inteles ca boxele de pe spate sunt de 10 cm, sau de cat? SI unde as putea s ama duc sa mi le monteze cu totul, sa faca treaba buna si sa nu ma coste o carutza mare de bani? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Am inteles ca boxele de pe spate sunt de 10 cm, sau de cat? ...

La Hatch sigur boxele sunt cu diam de 10.

Ideal ar fi sa iti iei boxe pe 2 cai pentru a scapa de demontarea usilor din spate pt tweetere.

INSA.... vei avea destul de mult de sapat pana gasesti boxe care sa fie si cu diam de 10, sa nu fie nici "inalte" pentru ca te vei lovi de sistemul centurilor de siguranta din spate si sa 'reziste' la putere.

Decuparea suportului de pe portabagaj iti da posibilitatea sa pui ce boxe vrei, cu ce diam vrei, dar trebuie sa tii cont de faptul ca iti "mananca" din spatiul de portbagaj si trebuie avuta mare grija totdeauna ca nu agati firele, sa nu intepi membrana daca nu ai aparatori, etc. Strict personal, mie nici nu-mi place cum arata capacul ala decupat.

Inca o data: asta e pt hatch, despre restul nu-mi dau cu parerea!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am hatchback, si nu vreau sa tai ala din spate, vreau sa le pun la locul ei. Pana la urma imi zice cineva ce player merge pe fabia?sa aiba tot luminile verzi, si sa pot conecta si o statie cu un subwoofer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aoleo, Jacku, dar ai un milion de oportunitati si alegeri de facut ! Eu am de exemplu un Lg, are luminite verzi si mai ales l-am primit bonus :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O posibilitate ar fi Blaupunkt Santa Cruz MP 36 il gasesti pe www.car-sound.ro la 519. RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit cu bogdan de la car-sound...si cred ca o sa fac o comanda la un alpine 9846 r, cu niste difuzoare infinity simple pe spate, cu tweetere piezo in usi si o statie + un sub ceva de genul asta http://www.car-sound.ro/Pachet_de_bass_Mutant-p553.html mutant. ce spuneti? eu de mutant nu am auzit..o fi bune de ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sambata am fost si mi am montat boxe pe Fabia mea. Tot elegance.

Eu insa am boxe si pe spate. Oricum cele de pe spate au fost puse ulterior, lucru se vede dupa cum sunt trase firele.

In fine. Mi am pus doar boxele pe fata (2 + 2 twetere).

Lucrare facuta la DXX, firma profesionala de tuning skoda. Pret aproximativ 450 ron. Boxe Hertz, bubuie de mama focului, singura problema e ca imi vibreaza toata masina.

Am stat langa om pana cand mi le-a montat (aprox 5 ore) si nu e deloc lucru usor. nu recomand nimanui sa incerce sa monteze singur boxele pe usile fata, mai ales daca nu are sculele corespunzatoare. Sunt pe acolo niste cleme care se rup foarte usor.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!