Jump to content

Apa in portbagaj !


prankster
 Share

Postare recomandată

Cum se ajunge la acel furtunas, deoarece si la mine cred ca e aceeasi problema? In mod cet apare lichid in portbagaj doar cand folosesc spalatorul pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@ calin_vw: S-a spus mai sus...demontezi capitonajul de pe hayon... 2 suruburi in fantele de care tragi atunci cand inchizi hayonul dupa care tragi (cu atentie) capitonajul de plastic care e prins in cleme metalice (cred ca vreo 8 la numar).

Modificat de Goby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
doctorashu'

Salut baieti!Problema e asemanatoare,azi cand am facut curat in masina am facut si in portbagaj si cand am ridicat mocheta,surpriza era o gramada de apa la roata de rezerva,cred ca erau vreo 2 litri...a si plouat in prostie saptamana asta!Am citit raspunsurile voastre de mai sus,dar nu stiu de la ce sa fie,la stopuri nu am probleme,nu au apa,nu sunt aburite,de la cheder daca era ar fi trebuit sa fie apa si deasupra de mocheta,dar era doar sub roata,in rest perfect uscat,de la haion nu pentru ca am umblat acum ceva vreme acolo si am aranjat furtunul.De unde credeti ca imi intra apa?Si inca o intrebare,unde e gaura aceea de evacuare a apei din portbagaj sa o desfund?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut! 

Am o problema cu a apa in portbagaj. Intra in momentul in care actionez stropitorul de la luneta. nu curge prin haion ci prin stalpul din stanga spate sus. M-ati putea ajuta cu niste sfaturi despre demontarea acelui panou lateral. Ma gandesc la o fisura a furtunasului. E cineva care a patit-o? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e fisura, în cele mai multe cazuri defectul este de la o mufa de îmbinare intre furtune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa sau fisura, tot trebuie sa ajung acolo. Ideea e ca n-as vrea sa rup ceva la panoul stalpului. Ai desfacut vreodata? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Am si eu o problema cu apa in portbagaj dar se pare ca un pic mai speciala decat ce am citit pana acum. De cate ori merg la spalatorie gasesc apa la baza chederului si pe buza de plastic unde e si sistemul de inchidere. Apa nu patrunde si in compartimentul portbagajului sa ude mocheta, doar balteste acolo pe cheder si la broasca hayonului. Tind sa cred ca hayonul nu inchide bine pe cheder, de unde si intrebarea mea, se poate face un reglaj sa se mai apropie hayonul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Poate ca nu scriu unde trebuie (nu ma injurati), dar am aceeasi problema cu apa in portbagaj la un golf 5. Situatia e urmatoarea: am facut curat in masina si am observat ca mocheta din portbagaj este uda. Am verificat pe la stopuri, chedere, ninic. Am observat ca nu intra apa atunci cand ploua (masina a stat pe loc o perioada cat am fost plecat, timp in care a plouat de a rupt si zero apa). Am intrebat la un service si mi-au spus ca este condens, dar atat de mult? Ma intreb daca nu cumva are cum sa intre apa in mers, pe undeva pe dedesubt, pe la dopurile alea de cauciuc (sa nu mai acopere etans). Mocheta de pe peretii laterali din portbagaj este complet uscata deci cred ca nu arunca apa pe la aripi in mers. Va rog ceva pareri daca ati mai intalnit/auzit asa ceva ca incepe sa devina stresant. Va multumesc.

P.S: Am luat mocheta din portbagaj si am dus-o in casa sa se usuce si m-am intors la masina. M-am uitat in portbagaj si nu mai avea pic de apa. Uscat tot.

Modificat de andreas_79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • 3 years later...

Buna. Am infiltratii apa in portbagaj, intre stop stanga si caroserie. Am etansat complet suprafata dintre caroserie si stop, dar tot imi curge apa inauntru. Nu imi dau seama pe unde ajunge apa in spatele tablei aceluia, care este in poza. Eventual daca aveti idei pe unde ar putea curge, sa-mi spuneti, ca eu nu mai am. Atasez poze pe unde imi curge, si ce material am folosit.

Multumesc.

D570DCA6-E539-442F-BD38-A17CCAE32EF6.jpeg

358700F4-B263-4134-9730-A7FA0F0F83BA.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa aplici silicon gasket peste si vezi daca mai intra apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A fost greu, dar pana la urma am gasit locurile unde se infiltra apa: la baza telescopului si sus de tot, in colt, aveam niste crapaturi abia vizibile. Am strans surubul si am dat cu silicon la crapaturi, am sigilat si stopul cu silicon butiluc, care nu se intareste, acum pare OK. Multumesc de ajutor.

A9DFAC06-284C-42BB-A3EE-DD9041B3432A.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!