Jump to content

Apa in portbagaj !


prankster
 Share

Postare recomandată

masina a stat 2 zile in weekend in ploaie.

am avut neplacuta surpriza ca dupa ce m-am intors din excursie sa simt un miros neplacut in masina. abia astazi am descoperit sursa... lacasul pentru roata de rezerva era plin cu apa, plin, roata de rezerva practic plutea in ea. apa era curata, de ploaie.

aveti idee de unde poate sa se fi infiltrat in halul asta ? eu am pus mana peste tot dar deh...dupa 2 zile s-a uscat si mama locului pe unde ar fi putut intra.

daca a mai avut cineva neplacerea aceasta sau daca cunoasteti cauza va rog luminati-ma.

eu banuiesc chederul de la portbagaj.

masina este cea din semnatura.

multumesc, alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar eu ma intreb de ce nu s-a scurs apa din oala portbagajului. Eu stiu ca are un orificiu ca sa curga apa de acolo. Este cumva infundat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vezi si tu daca usa aia a fost vreodata rupta sau instrambata (daca te uiti la distantele dintre usa si caroserie gasesti cate o imperfectiune pe undeva) si ar putea sa nu mai etanseze bine, sau ai putea sa te uiti cat de uscat este chederul ala de la usa din spate.

cum ploaia vine de sus in jos nu-mi imaginez un alt loc pe unde sa intre decat pe la cheder sau plafon dar daca intra pe la plafon gaseai pete la tapiterie, iar pe la luneta e greu sa crezut ca se infiltreaza atat de multa apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usa de la haion este ok, nu a fost fortata/lovita/deplasata vreodata...azi am observat ca mi s-a aburit si stopul din stanga...banuiesc ca pe la stop a intrat, eu am schimbat acum ceva vreme stopurile dar nu cred ca are vreo relevanta sunt 3 suruburi amarate...dau vina pe canalul de scurgere din spatele stopului.

gaura din oala de la roata de rezerva era infundata am desfundat-o azi dar nu avea voie oricum sa intre atata apa.

azi voi pune masina sub furtun, voi desface stopul sa vad ce si cum...

oricum , mi-am mai revenit din starea de nervozitate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asta este , tocmai am dat stopurile jos, nu erau etansate bine. am sters pe acolo , astept sa se usuce bine si le pun la loc cu niste ulei siliconic. o sa postez daca a dat rezultate.

multumesc pt replyuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Am de ceva vreme problema asta si deja nu mai stiu cum sa o rezolv sa fie bine. Am un Golf IV din 2002 benzina 1.4 16v. De ceva vreme imi intra apa in portbagaj, am atasat si o poza sa va arat mai exact pe unde. Nu inteleg ce este acel cauciuc rotund. Am observat ca pe acolo pe undeva imi intra apa pe dedesupt. Cum as putea rezolva problema si oare se poate sichimba acel cauciuc? Masina are trapa si am facut urmatoarea operatie la masina. Desfundat gurile de evacuare de la trapa fata - spate si de undeva de la parbriz. Asa am rezolvat problema de intrat apa in masina la pasager fata si spate, dar cum pot rezolva problema si la portbagaj.

Va rog eu tare mult sa ma ajutati, deja incepe sa devina stresat. Va doresc o zi cat mai placuta in continuare.

post-14531-1280217414_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalatorul lunetei iti merge normal? Uneori se desface furtunul care merge catre el dintr-un cot din stalpul spate-stanga si se scurge lichidul pana in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema la mine s-a rezolvat cu mult calm...deoarece trebuia sa desfac capitonajul...in spatele caruia am gasit furtunajul scos dintr-o mufa conector

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu e de la instalatia de spalat luneta, e sigur de la garnitura gurilor de aerisire din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu, de vina a fost garnitura stopului. Era rupta pe o portiune de 2 cm si apa se infiltra pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut si eu mocheta acolo in spate. Nu cred ca ar fi de la lichidul de spalare, pentru ca se uda doar cand plolua. Am desfundat gurile de evacuare a apei de la trapa din spate si furtunul este foarte curat acum. Si cand sta masina pe loc se inunda, am observat ca pe undeva pe langa furtun vine apa cand ploaua, ma refer la furtunul de evacuare a apei de la trapa. Furtunu nu e spart, pentru ca am turnat apa si tineam cu degetul si nu se prelingea apa. Eu nu mai stiu care ar putea fi cauza, dar deja ploaua in Oradea de le rupe si deja mi-e teama ca voi avea apa in masina cat sa pot tine pesti :blink:

daca nu e de la instalatia de spalat luneta, e sigur de la garnitura gurilor de aerisire din portbagaj.

si unde as putea gasi aceste garnituri ale gurilor de aerisire din portbagaj? O idee ceva ? Va multumesc tare mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca problema s-a rezolvat.Am observat ca apa curgea pe la stopul din stanga. Am desfacut stopul am sters si izolat mai bine garnitura si sa speram ca nu mai ploua in masina. Asteptam prima ploaie si voi mai verifica daca se mai prelinge. Sa speram ca totul va fi bine. Va multumesc de informatii. Toate au fost bine venite. O zi buna va doresc si va multumesc incaodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

De cand au inceput ploile, am observat si eu ceva apa in porbagaj, in partea stanga. Nu e foarte multa dar sunt imbibate partile care se unesc in latura stanga a portbagajului. Pana acum nu am mai patit, indiferent cat a plouat. Am ridicat mocheta si era acolo ceva apa, unde e capacul acela rotund de plastic / cauciuc.

De unde vine, si ce se poate face?

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, aceeasi problema o am si eu. Am desfacut mocheta si se pare ca intre pe undeva prin stanga pe la stop. Inca n-am desfacut stopul, dar o voi face. M-am uitat la gura de aerisire insa era perfect uscata, in timp ce pe stop aveam apa infiltrata. Probabil are vreo garnitura rupta. E complicat de dat stopul jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e complicat deloc. Are niste piulite care trebuie desfacute. Verifica garnitura de etansare de pe marginea stopului. La fost masina, "meseriasii" au uitat sa o puna si de lene dadusera cu niste silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt a desface stopul trebuie sa ai mainile subtiri si o tubulara cu prelungitor te-ar ajuta.

la mine (break) sunt 3 piulite care tin stopul,le accesezi prin portbagaj,dai la o parte capacele de la trusa medicala/triunghi si te uiti acolo.

pe exterior,intre stop si masina e o garnitura dintr-un fel de burete; ai grija la montare sa o pui cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu,astept si eu un sfat sa rezolv problema :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit azi sa rezolv problema. Apa se pare ca intra pe langa garnitura stopurilor(pana la proba contrarie), care nu era rupta, ci doar prea presata si probabil lasa un mic spatiu prin care se prelingea apa. Am gasit un silicon(Flextec 101) care se transforma in cauciuc si care a mers destul de bine. Acum astept sa ploua :). Bineinteles ca se putea rezolva cu garnituri noi, insa sunt destul de scumpe, iar astea nu erau rupte. Aveti grija, pentru cei ce n-au desfacut inca stopul pe dreapta, are un tamburus de metal in coltul alungit pe aripa care trebuie scos prin tragere(nu fortati in lateral).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri a venit ploaia, asa ca am reusit sa vad daca am rezolvat ceva. Era intradevar de la garniturile stopurilor. N-a mai intrat nicio picatura.

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut baieti,

am si eu o problema relativ asemanatoare cu a voastra si anume: de ceva vreme in portbagaj cand salt mocheta pe o portiune de jumatate de portbagaj in partea stanga de linga stop este ceva condens.

atasez o poza .post-83562-0-72306700-1297327001_thumb.jnu stiu cat de bine se vede dar condensul este in special pe masticul negru care este lipit pe tabla.

am citit si eu comentariile voastre de mai sus dar v-am spus nu e apa din abundenta este exact condens, condens care este prezent si astazi dupa atata timp de cand n-a mai plouat sau nins.

vreau sa va spun ca masina sta in garaj peste noapte,iar peste mocheta am o tavita de portbagaj care este speciala pt golf IV si deci acopera intreaga suprafata a acesteia.

sa fie oare din cauza tavitei? dar daca ar fi de ce nu condenseaza sub toata mocheta?

astept si eu o parere de la voi.

multam mult si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

chiar n-a mai avut nimeni o astfel de problema?

daca nu raspunde nimeni mai dau cu presupusul : sa fie de la caldura excesiva degajata de toba finala pt ca v-am spus este condens exact pe masticul acela negru ce acopera partea stg a portbagajului?

Modificat de adu20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

procedeaza si tu in felul urmator: sterge bine condensul si mergi la o spalatorie sa faci o proba cu jet de apa. Verifica bine fiindca se infiltreaza pe undeva si probabil din cauza tavitei se transforma in condens. Eu as verifica stopurile, aia e buba la golf4, se scurge apa aiurea pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da psyco stiu ca e boala aproape generala cu intratul apei pe la stopuri, dar la mine in afara de masticul ala negru nu e apa sau condens pe nimic foarte putin mai este pe fundul din tabla al portbagajului pe care este lipit masticul.

iar la stopuri in spatele lor nici urma de umezeala nici pe ele si nici pe mocheta care le imbraca, cea care imbraca si oala de la roata (intre stopuri si bucata de mastic pe care este condens este perfect uscat)

si mai este o problema eu de cate ori am vazut ca a aparut condensul am sters foarte bine si am aerisit pina se usca, iar pana aparea din nou erau cateva zile in care nici nu ploua nici nu ningea.

asa ca la mine cred ca alta este cauza .

am sa sterg foarte bine din nou si am sa scot si tavita din portbagaj sa vedem daca mai apare.

va tin la curent, numai bine!

Modificat de adu20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!