Jump to content

Antigel


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

are careva un bidon de antigel inceput ? Am nevoie de 100ml sa completez si costa cam mult sa cumpar 1L pentru doar atat. Deci careva prin Bucuresti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca nu poti pune orice fel de antigel.

Daca ai din cel roz (G12) nu poti sa completezi decat din acelasi fel, altminteri se tulbura si lasa depuneri.

Mai bine completezi cu apa distilata (daca este musai) decat sa sedimenteze tot lichidul de racire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pai sa zic eu ca am roz. o sa ridic capota cand plec de la munci ca sa fiu sigur.

sun putin sub minim si trebuie sa mai completez :)

hai fratilor nu ma salveaza nimeni sa nu dau atatia banuti ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

daca e doar putin sub minim, nu e problema mare. Data totusi vrei neaparat sa completezi si nu gasesti G12, atunci poti sa pui niste apa distilata. Punctul standard de inghet al solutiei de G12 este -25C, deci daca bagi 200ml de apa nu cred ca trece peste -20C.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

daca e doar putin sub minim, nu e problema mare. Data totusi vrei neaparat sa completezi si nu gasesti G12, atunci poti sa pui niste apa distilata. Punctul standard de inghet al solutiei de G12 este -25C, deci daca bagi 200ml de apa nu cred ca trece peste -20C.

Bog

si cand se duce omu' la - 25 grade ce face??

Io am anigel din ala albastru pe masina si arepunctul de incget la - 40 grade.

esti sigur ca ala rosu e la -25?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Eugen

din fabrica, amestecul apa/G12 (roz) vine setat la -25C. G12 pur, nu stiu ce punct de inghetz are.

mai stiu ca pt tarile nordice, amestecul e pt -35C

si mai stiu ca nu se recomanda (in cazul lui G12) amestecuri pt sub -35 deoarece se pierd proprietatile de racire plus alte chestii.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un lutru de antigel albastru hepu ( germany ) este 170000 lei , iar cal rosu ( fara silicati ) este 220000

daca nu ai bani vino la mine la service si iti dau eu in rate....

pt ca oricum trebuia sa vii sa vezi despre ce e vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus in golf 4 1.9 tdi

si merge asa ca ...

am sa ma uit si va spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In cartea mea tehnica (g 2 GTI 16V) scrie ca neaparat sa-mi bag antigel G11 si toate magazinele imi spun ca nu au, iar unii ca n-au auzit de-asa ceva. Voi ati auzit de G 11 ?

(anyway, mi-am luat un antigel albastru de la valvoline, fabricat in Olanda, si care e OK)

Interesant este ca toti m-au intrebat de CULOAREA antigelului si nu de alte caracteristici, coduri, e.t.c. Stie careva ce diferente implica culorile deosebite ale antigelului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G11 se gaseste la dealer-ii seriosi VW. Vorba vine (seriosi)

Dar se gaseste.... capacitate de transfer termic mai buna, etansare mai buna, interactiune mai pasnica intre circuit si antigel... bla bla...

Eu nu prea mananc... chestia asta (stiti ce vroiam sa spun).

Eu imi bag de la anu antigel cu termen de 5 ani valabilitatea si ne vedem peste juma de deceniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!