Jump to content

Senzor temperatura exterioara - probleme


pacman
 Share

Postare recomandată

LA cele vechi isi lua info de la clima pe fir separat, la asta nou ar fi pe can si nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ce am de facut.Ms.Dar nu inteleg trebuie sa ocolesc ceva.de ce trebiue sa trag un fir nou asta nu inteleg.Unde se intrerupe comunicarea?

 

daca era altceva ce se putea face, nu iti ziceam ? singura solutie este cea care ti-am zis-o mai sus....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am legat la pinul 26 dar tot nu merge. Inseamna ca e din cluster,ce nu credeam. Problema e  alta acum,nu mai merge turometrul si martor lichid parbriz aprins si saboti de frana uzati si martorul de ulei. Se pot sterge erorile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, la ce ai umblat pe acolo ? ai pus bine mufele la loc ? verifica pinii din mufa albastra - la ceasuri - plus pinii pe unde ai umblat.

 

Trebuie sa iti mearga direct, daca pui senzorul in pin 26 mufa verde si masa - la fir maro sau la bord, caroserie, etc. trebuie sa mearga - doar senzor defect sau probleme la ceasuri - vezi sa nu ai lipituri reci, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa schimb clusterul immo3 cu Immo2 dar cu unul din anglia.cel vechi immo2 sa stricat. Iar immo3 nu imi afiseaza temp exterioara.La clusterul din anglia ce modificari trebuie facut? Apropo am immo off.Voi pierde functia range si consumul la relanti pe ora daca schimb din nou clusterul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate lipitura rece, nu lipire la rece. E o lipitura fisurata in jurul terminalului si nu mai face contact cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa schimb clusterul immo3 cu Immo2 dar cu unul din anglia.cel vechi immo2 sa stricat. Iar immo3 nu imi afiseaza temp exterioara.La clusterul din anglia ce modificari trebuie facut? Apropo am immo off.Voi pierde functia range si consumul la relanti pe ora daca schimb din nou clusterul?

 

sigur ca pierzi range si consumul in l/h...

 

nu ai nicio modificare de facut daca il lasi asa cum este. Eventual schimbi folia la el, codezi pt europa.

 

daca foliile difera la vitezometru - daca la nordul vechi - immo2, ai cel cu 260 kmh - atunci schimbi doar folia, nu trebuie modificat si soft-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal codez pt europa? Mai exact ce inseamna? Sa imi apara km si nu miles?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am electricieni asa priceputi in satu mare. Daca electricianul mi-a dat imo off ca nu a stiut cu sa faca mperechierea???? Momentan am immo off. Oare o sa poata transforma miles in km? E mare branza??Mar deranja sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e mare branza, se face cu vag-com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am electricieni asa priceputi in satu mare. Daca electricianul mi-a dat imo off ca nu a stiut cu sa faca mperechierea???? Momentan am immo off. Oare o sa poata transforma miles in km? E mare branza??Mar deranja sincer.

 

cauta altul, daca nu a stiut sa imperecheze ceasurile si a preferat sa iti faca immo off - asta nu se face decat in cazuri extreme.... cand alte solutii nu mai sunt. Se pare ca pentru el e mare branza.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci o sa pastrez vechiul cluster immo2 ca sa poata face imperecherea eventual daca gasesc un electrician. Clusterul immo 3 voi da jos pt ca nu afiseaza temperatura si ma deranjeaza.Voi monta unul immo2 din anglia si voi schimba folia de pe immo2 europa. Clusterul immo2 original de pe el l-am imprumutat la un amic sa vada daca poate monta si el cluster cu BC. si surpriza,am vrut sa montez inapoi clusterul original nu mai imi ard toate ledurile...nu stiu ce a facut!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naspa.....nu ramane decat sa-l desfaci si sa vezi ce s-a intamplat. Ori coincidenta si ai ceva led ars, ori s-a jucat aiurea cu el

....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti ecplica Florin.....am taiat firul ce duce la pinul 26 maro galben si nu  afiseaza temp exterioara.OK nui nimic. Dar mi sa aprins martorul ulei lichid de parbriz si frana si nu a mers nici turometrul.Am crezut ca is erori si le voi sterge cu vagcom.Am umblat asa 3 zile intre timp am mai incercat cu alt senzor ,azi lam legat inapoi am montat clusterul la loc si au disparut martori si turometrul functiona!!!Oare ce sa intamplat?Imi poate explica cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, intampin o problem in legatura cu temperaturile afisate

Temp in bord - 0 grade

Temp climatronic - "-7 grade

Temp reala - 11.5 grade

Prin functia Recirc+econ - eroare 214 00

 

Am schimbat senzorul cu unul nou si tot am diferente de temperatura, temperaturile se modifica, nu raman blocate numai ca am aceste diferente mari, temperatura idicata de masina si temperatura reala

 

Daca a mai intampinat cineva astfel de probleme va rog sa ma ajutati cu o remediere.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca de proba, sa montezi alta unitate de comanda a climatronicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru masina din semnatura - am CLIMATRONIC senzorul de temperatura exterioara (cel din bara) este legat pe mufa cu 12 pini din CLIMATRONIC. (Vezi poza)

Acolo este maro-galben si maro-alb - ambele fire ce vin de la senzor.

Eroarea afisata era - "Senzor Open or Short to Positiv". Dupa 2 ore bune de cautari (dat jos ceasuri, climatronic, sapat pe net) firul maro-galben s-a dovedit a fi corodat in interiorul ghenei de plastic groase in care se "aduna" firele de la senzor si firele de la claxon.

Doar dupa ce am tras cu oarecare putere de fire individual am ramas cu cel maro-galben in mana (se tinea doar in plastic). Nu stiu cum s-a putut rupe acolo dar m-a terorizat pana am gasit intreruperea.

Succes,

Florin

 

post-125383-0-00063900-1384929783_thumb.post-125383-0-62861700-1384929800_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vibratiile sunt de vina - se mai intampla ca in interiorul lor, sa se distruga firele. Nu e un caz izolat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte posibil deoarce acolo e un fel de "T" de ghene  si de la vibratii sa se atinga de ghena dura sau sa lucreze in curbura si sa se oboseasca / rupa cuprul.

Dar asta ma cam ingrijoreaza ...

 

Acum mai am o problema pe climatronic cea cu pressure valve, dar am sa postez acolo.

 

Stima

Florin

Modificat de joflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica-i cablajul pana in climatronic. Daca este ok, ai freon, atunci alt senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tot nu vrea sa afiseze nimic in bord doar doua liniute! Oare  nu as putea  sau trage fir de la climatronic la cluster sa imi afiseze temp care vrea. Numa sa nu vad acele doua liniute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!