Jump to content

Senzor temperatura exterioara - probleme


pacman
 Share

Postare recomandată

pai una e de la claxonul bitonal, doar ca tu nu ai, deci e dop in ea, iar cealalta e ce trebuie, doar ca nu  ai senzor. fa rost de unul si pune-l la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am pus senzorul acolo dar nu imi arata nicio schimbare in bord.dupa ce il montez ttrebuiea sa il pun pe tester?ca sa il activeze,sau ce trebuie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuia nimic, dar ma gandesc, oare e bun senzorul? sau mufa, nefiind conectata la nimic, nu e oxidata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut marius,

una din mufe este cum spui tu pt claxon bitonal,cea dea doua mufa este pt proiector,iar cele 2 fire care mai sunt acolo fara mufa la ele,am fost acum sa imi pun senzorul cu mufa la cele 2 fire dar am vazut ca un fir este mai negru fata de celalalt.cred ca este ars firul.acum cred ca trebuie sa vad unde ajunge firul respectiv ca sa il inlocuiesc,iar acest lucru e cam dificil ca nici nu stiu pe unde sa umblu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul fir: maro cu galben

al 2 lea fir: maro cu alb,acesta cred ca este ars deaoarece culoarea litei este neagra.

la ce pin din BC este legat firul de la senorul de temperatura exterioara?

precizez ca masina nu are AC.

Modificat de iulick8787
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat schema de la AC manual, nu exista senzorul din bara. Doar cel de sub stergatoare F38(ambient temperature switch), fire: albastru/verde, albastru/rosu. fire4le sunt conectate la modulul de comanda de sub lonjeron.

 

 

PS:iar la cele fara AC, pinul 26 de la mufa verde din IC

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul fir: maro cu galben

al 2 lea fir: maro cu alb,acesta cred ca este ars deaoarece culoarea litei este neagra.

la ce pin din BC este legat firul de la senorul de temperatura exterioara?

precizez ca masina nu are AC.

Alea sunt firele de la senzor, chiar daca nu ai AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc marius,azi am sa ma duc sa verific pinul 26 din mufa verde de la BC sa vad ce culoare are,poate am noroc si nu este cel ars,asa voi inlocui doar firul de la masa,care cred ca pot lua masa si din zona pozitionarii senzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i bai .... te rog dupa ce postezi, sa-mi trimiti PM cu link-ul discutiei, sa nu o ratez.

 

firul.... din cate imi aduc aminte, la pin 1 al senzorului de temperatura exterioara, trebuie sa ai un fir maro/galben, la pin 2 trebuie sa fie unul maro/gri sau maro simplu.

 

deci, asa cum am scris si mai devreme - asta sunt culorile, ai ce trebuie acolo.

 

Multumesc pentru poze - este asa cum am zis.... nu vede senzorul.

 

Pune contactul si vezi daca la pin-ul 1 (fir maro/galben) ai +12v, iar la pin-ul 2 - ai masa.

 

Daca da - alt senzor.... daca nu, da jos ceasurile (ai doar 2 suruburi), desfa mufa verde si verifica continuitatea intre pin 26 din aceasta si mufa senzorului..... daca nu, trage alt fir.

 

daca nu te descurci, suna-ma si te ajut prin telefon

 

 

Am verificat schema de la AC manual, nu exista senzorul din bara. Doar cel de sub stergatoare F38(ambient temperature switch), fire: albastru/verde, albastru/rosu. fire4le sunt conectate la modulul de comanda de sub lonjeron.

 

 

PS:iar la cele fara AC, pinul 26 de la mufa verde din IC

 

Normal ca nu ai gasit..... atata timp cat nu ai verificat unde trebuie. Nu are treaba cu diagrama instalatiei de AC..... daca masina avea climatronic, iti aparea si senzorul de temperatura exterioara....

 

Altfel, trebuia sa-l cauti in alta parte.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu, corecteaza-ma daca e asa. 

La cele cu AC manual nu au in bara, doar cele care au AC manual si BC.

Iar cele cu climatronic au in bara doar si semnaul catre IC e trimis din Climatronic, nu direct de la senzor. Eu cand am prajit siguranta de la + pe contact(7.5A, am inversat mufele de la incalzire scaunde cu dezaburire, culmea ca se poate), nu mergea climatronicul(nici OFF nu arata) si nici in bord nu-mi arata nimic.

Am vazut pe alt forum ca e pinul 26 in bord, dar pe schema nu am gasit pinul T32a/26, nu stiu in car din ele sa caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate semnalul ajunge la cluster, mufa verde, pin 26 - cele care au AC nu au BC , nu au de ce sa-l primeasca - totusi, exista si modele care au parte din fir tras.... si care nu-l au.

 

La cele cu AC nu ai gasit in schema.... pai de ce sa fie in schema, cand AC-ul nu-l foloseste si nu-i trebuie ? Il gasesti in schema, daca-l cauti, la cluster......

 

La cele care au climatronic = este in schema, deoarece au unitatea de comanda a climatronicului, are nevoie de el.

 

Mai departe, cu privire la cine primeste primul semnalul si de unde - schemele difera, in functie de an, sunt noduri de legatura, etc....difera de la Golf la Passat, an de fabricatie, etc....

 

 

Am verificat schema de la AC manual, nu exista senzorul din bara. Doar cel de sub stergatoare F38(ambient temperature switch), fire: albastru/verde, albastru/rosu. fire4le sunt conectate la modulul de comanda de sub lonjeron.

 

 

PS:iar la cele fara AC, pinul 26 de la mufa verde din IC

 

in postul tau nu ai facut distinctie intre masinile care au AC si nu au BC si cele care au BC ...... de aici rezulta ca nici cele cu BC dar AC (fara clima) nu au senzorul din bara..... toate care au Bc au senzorul in bara si primesc informatia in mufa verde - pin 26

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am rezolvat problema cu senzorul,

m-am uitat la mufa verde respectiv pinul 26 si am constatat ca firul avea culoare maro cu verde,deci am avut noroc pt ca problema era de la masa firul fiind ars.

am inlocuit firul cu altul,am schimbat si masa iar acum functioneaza.

multumesc tuturor de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vazut ca a fost simplu..... verifici in mufa senzorului, ce lipseste ... masa sau circuit intrerupt pana in cluster.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare: ce sensor este langa cel de temperature exterioara din bara???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este alt senzor acolo. Pune o poza. poate e mufa de la al 2-lea claxon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.

Sunt posesor de golf 4 18t gti și am probleme cu senzorul de temperatura exterioara. Am cumpărat senzorul dar în partea stângă bara nu am nici un senzor. Îmi poate spune cineva dacă e posibil sa fie în alta parte? Senzorul după mașină indica eronat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit lângă claxoane doua fire fără mufa maro cu alb și maro cu galben. Mie în bord îmi arata temperatura exterioara numai ca dacă afara sunt 2 grade mie îmi arata 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti arata temperatura exterioara, inseamna ca ai senzorul .... altfel, iti arata asa  --.-  ?

 

daca nu, mai fa ceva sapaturi pe sub bara si vezi daca-l gasesti.

 

maro/galben e de la senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cand nu afiseaza nimic,trebuie scoase contactele de pe bornele bateriei si scurtcicuitate. Se rezolva problema sigur. Nu merge pentru ca trebuie descarcati condensatorii.

Modificat de vasead
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este o regula, nu e ceva ok.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand nu afiseaza nimic,trebuie scoase contactele de pe bornele bateriei si scurtcicuitate. Se rezolva problema sigur. Nu merge pentru ca trebuie descarcati condensatorii.

Care condensatori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Problema mea este ca  in bord imi apar in loc de temp  doua liniute. primul pas am schimbat senzorul model din 99 cu una din 2003 si la fel.Asta ar insemna ca problema e in alt loc sau  senzorul  ar trebui sa fie de la un model  din 99? Identic cu cea de inainte?Sau sa verific firul sa nu fie intrerupt? Mentionez ca senzorul nu merge de cand am schimbat clusterul! immo2 cu immo3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai niciun fir intrerupt, ci este din cauza ceasurilor immo 3 montate pe masina immo2. Difera comunicatia.

 

trebuie sa iti mai montezi inca un senzor de temperatura exterioara, iar cablajul in duci pana in mufa verde a ceasurilor - un fir pe pin 26, altul la masa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ce am de facut.Ms.Dar nu inteleg trebuie sa ocolesc ceva.de ce trebiue sa trag un fir nou asta nu inteleg.Unde se intrerupe comunicarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!