Jump to content

Lampi interior si nr. inmatriculare


cristia
 Share

Postare recomandată

  • Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    77

  • Rumplestilskin

    33

  • F l o r i n

    19

  • andricei

    15

Eu ziceam de cele de la parasolar. Asta e la Superb plafoniera din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca tu ai prezentat metoda de demontare a luminilor de la parasolar :P iar eu intrebam daca metoda ta se aplica si pentru demontarea plafonierelor cu senzori de miscare de la usile din spate de la un Passat B5.5 cu alarma OEM (ca astea au tipul acesta de plafoniera la Passat) :)

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sar putea ca la tipul acela sa se scoata acel plastic transparent ;) incearca cu o ventuza din aceea mica si trage usor si o sa iasa eu asa am facut la mn :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat mai demult si am scos gemuletul ala transparent si acolo m-am blocat :( Nu se vede vreo clema pe acolo care sa tina tot corpul ala de plastic. Banuiesc ca are vreo clema prin stanga sau dreapta dar nu pot sa ajung acolo din cauza senzorilor ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o noutate pentru mine. N-am mai vazut plafoniere dinastea.

Stiu ca la Passat, plafonierele clasice din spate au geamul detasabil, il scoti bagand o surubelnita subtire pe lateralul geamului. Dar la asta pare a fi fix. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

na nimeni nimic ? .. are vreo idee careva ce poate sa fie la mine?.. sau nu am postat unde trebuia? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate lamuri si pe mn cineva??? nu prea am inteles :icon_thumright: rezistenta aceea se pune doar daca am senzor de bec ars sau sa nu se arda ledu???? pt ca eu am puse niste leduri si nu am nici o rezistenta dar se camard la 2 3 luni :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se cam ard. :icon_thumright:

Rezistenta in serie cu LED-ul - pentru a proteja LED-ul

Rezistenta in paralel cu LED-ul - pentru a pacali senzorul de bec ars (la plafoniere nu e cazul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi "R A Z V A N" ... am sa ma transfer pe celalalt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa deci ms mult cosmin :unsure: adevaru ca te pricepi :()

OT am vazut pe forum ca vinde cineva leduri sia luat cineva sunt cu rezitenta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intru si eu cu LED-uri in loc de becuri la pozitie.

post-30007-1223312305_thumb.jpg

post-30007-1223312345_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am pus si eu leduri din alea la pozitie si au ramas albe cam 2 luni.Acum sunt de-a dreptul ALBASTRE.Tentant.....pentru baietii cu ochii albastri In concluzie magnet de amenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am observat ca nu am lumina la numar, am desfacut lampa si...surpriza nu mai sunt nici macar becuri , nu mai vorbesc de lamelele de contact care lipsesc cu desavarsire. Cum desfac lampa ca sa dau de fire si sa pot cositori becuri sau leduri ...daca se ofera cineva sa imi faca (contracost) ?

Modificat de l@u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intelegi prin a desface lampa? Am inteles ca le-ai desfacut deja si ai constatat ca nu mai ai nici becuri. Ce vrei sa mai desfaci?

E o boala la VW problema asta cu lampile. Daca nu inchide bine garnitura aia de cauciuc(si in cele mai multe cazuri n-o face), intra apa si se oxideaza pana nu mai ramane nimic din lamele alea.

Banuiesc ca "scaunul" ala in care face contact lampa il mai ai inca, nu? O idee ar fi sa cauti pe la dezmembrari 2 lampi. Nu pot fi scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai este nimic in interior .Vreau sa stiu cum se desfac lampile cu totul nu numai ,,geamul" ca sa le pot schimba sau face o adaptare cu leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa, deci nu le-ai demontat inca. Pai ai cele 2 suruburi in cruce, le desurubezi si tragi de lampa afara. Eventual bagi o surubelnita sub ea. Si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfac cele 2 suruburi, cade ,,geamul " scot garnitura si apoi trebuie sa iasa si lampa fara sa mai desfac nimic ?Eu am dat capitonajul jos si am observat ca lampa are niste picioruse clipsate cu sigurante dar m-am oprit din desfacut ca sunt numai sufe si fire de la centralizata portbagajului si nu vreau sa fac vreo boacana sa nu mai pot inchide sau deschide portbagajul . De aceea am zis ca e mai bine sa intreb poate este vreo smecherie ca sa pot da lampa jos cu totul fara a desface tot ce este pe acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uuuuuuuuuf, imi pare rau ca e noapte acum si nu pot face niste poze sa-ti arat ce-i acolo.

Nu ai ce umbla pe la capitonaj. Monteaza-l inapoi.

Desfaci cele 2 surubele, tragi de lampa in afara si gata. Garnitura e lipita de lampa, iar becul sta IN lampa. Pe caroserie vei avea ca un soclu de plastic in care isi fac contact lamelele, cand impingi lampa la loc.

Atat ai de facut. Desfa-l si o sa vezi. E foarte simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Maine incerc sa fortez o lampa sa vad daca iese afara si te tin la curent ...sper sa nu o sparg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage linistit. Daca ceva o tine, aceea este garnitura care s-o fi lipit de tabla. Nu se rupe. Eventual ajut-o pe margini cu o surubelnita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Cineva mi-a dat un site cu leduri din Germania, m-i se pare genial plus ca poti sa cumperi direct de la ei si transportul e gratuit. :beerchug:

Problema este ca nu stiu pe care sa le aleg pt interiorul masinii, matricula, usi, porbagaj, etc. Si ce rezistente is mai bune pt respectivele leduri. Ma poate ajuta cineva??? :hainoroc:

http://www.led1.de/shop/index.php?cName=le...ltra-bright-c-3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o firma chiar din orasul tau (Tg. Jiu) aici http://www.auto-styling.ro/becuri-auto-c-64.html

Becurile cu led lumineaza frumusel dar au un mic inconvenient - datorita consumului foarte foarte mic computerul de bord iti va semnaliza ca ai un bec ars. In rest au durata de viata mult mai mare, nu se sparg... Cu toate acestea dupa un timp trebuie schimbate pentru ca isi pierd din intensitatea iluminarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! E bine de stiut ca exista asa ceva si in orasul meu, dar exista unele neajunsuri: 1.putine produse pt Passat , 2. becurile pe care le au ei nu sunt chiar asa de bune calitativ si nici optic, 3. sunt plecat din tara :frigbaitata:

Am incercat becuri cu leduri gata facute si am schimbat 2-3 seturi pana acum, nu rezista. Pt matricula nu rezista mai mult de 2 luni :(

Mi-a trimis cineva din tara leduri albe pentru interior dar nu am pus rezistenta, deci nu stiu cat vor rezista.

As vrea sa-mi spuna cine se pricepe mai bine la asa ceva de ex ledurile X si rezistenta Y sunt ideale ca luminozitate si durabilitate.

Oricum merci de site, am vazut un eleron pt Passatul meu acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!