Jump to content

Lampi interior si nr. inmatriculare


cristia
 Share

Postare recomandată

Pai asta inseamna 5W. Cam dimensiunile alea constatate de tine :lol: . Dar poti incerca si cu vreo 2-3W, sa vezi daca raspunde la intentii :lol: . Si nu e neaparat nevoie sa cumperi noi, doar sant pe placi vechi din dezembrari de toate pentru toti. Ca si valoare, sant valori standard de 27, 32 si 42 de ohmi, din cate stiu eu. Daca pui mai mare putin(ca si valoare), va scadea si puterea de pe ea, si vei putea pune una mai mica, ca si dimensiuni.

Dar ca idee, in plafonierele de pe spate nu cred ca e necesar sa pui rezistente. La mine alea sant oprite, si lumina din portbagaj tot nu face figuri. Si nu face nici daca sant oprite toate din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    77

  • Rumplestilskin

    33

  • F l o r i n

    19

  • andricei

    15

O idee practica si ieftina pentru lumina din portbagaj, mi se pare superb cum se vede.

" CCFL Trunk Lighting

The factory trunk light is simply pathetic, and now with dual white CCFL (Cold Cathode Flourescent Light) tubes, I have no problem seeing anything in the trunk, and for less than $20 from any computer shop. These lights are Cooler Master Ultra Aurora CCFLs, and I went with white (DFL-UDI-EW), as visibility was my top priority. A range of colours are available (including ultraviolet!) if you want a bit more style at slightly reduced light output.

I tapped the OE trunk light plug (make sure you get the polarity correct), so the lights are switched on with the trunk opening. The tubes are easily mounted with strong double sided padded tape - more than enough to hold the very lightweight tubes. I had to extend the wires by splicing in 8" or so in order to reach the inverter, which is mounted (with double sided tape) in a cavity behind the carpet above the left rear wheel well. "

Si link-ul pentru mai multe idei.

Sunt curios cine o va pune primul in practica, dar parca vad ca o sa fie Cosmin :offtopic: :P , ca eu trebuie sa imi vad mai intai de volant mea :((.

post-3988-1201978265_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' ce te face sa crezi ca eu voi fi ala? :offtopic: Totusi... suna foarte tentant... daca nu ai ceva de ascuns iin portbagaj :(

Multumim de link, Xeo. Intr-adevar multe lucruri utile de invatat de-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O puneam eu in practica, dar la variant nu "prinde" asa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A montat careva lumina pentru portbagaj in genul ala? (vezi postul #50)

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu.

Dupa ce am experimentat "la greu" iluminarea portbagajul cu led-uri (nemultumit fiind de lumina stock si nicidecum ca un tuning) si la care am renuntat din 2 puncte de vedere: led-urile furnizeaza o lumina puternica, dar "punctiforma", deci raman zone mari din portbagaj in intuneric, dar si sensibilitatea led-urilor la variatiile de tensiune din circuit.

Am cumparat un set de 2 neoane de la un magazin de componente PC (setul este pentru tuning carcasa PC), albe (greu de gasit, majoritatea de pe piata sunt colorate). Setul vine cu "ridicatorul de tensiune" care se alimenteaza fix la 12 V. Lumina este uniforma, alba, si foarte puternica. Consuma 3W si se aprind instantaneu (nu prezinta celebrul efect de palpaire specific neoanelor). Buget 35 roni. Se monteaza supe simplu, garantie 1 an. Cica rezista la 24.000 ore :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai facut curios. Poti pune cateva poze? De la ce magazin ai luat neoanele? Ai mai facut vreo modificare? In ce locuri le-ai amplasat, daca zici ca sunt doua, pe laterale?

Neoanele ca model sunt ca cele din poza?

post-3988-1204145282_thumb.jpg

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am lumina in portbagaj...nici priza...

Va rog, daca puteti sa imi dati si mie sfaturi de unde sa aduc fire pentru lumina sau pentru priza in protbagaj...poate cu ceva poze sau un link

Multmuesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai facut curios. Poti pune cateva poze? De la ce magazin ai luat neoanele? Ai mai facut vreo modificare? In ce locuri le-ai amplasat, daca zici ca sunt doua, pe laterale?

Neoanele ca model sunt ca cele din poza?

1. Pun cateva poze, nu-i problema, trebuie sa cobor seara ca sa vezi efectul. Se vad super, crede-ma. Oricum, ai sus o poza de pe un forum mai sus si se vede cam la fel.

2. pcgarage.ro

3. doar ca am "cules" 12V din mufa ramasa "orfana" prin scoaterea lampii stock. Practic nici o modificare asupra instalatiei.

4. o sa vezi in poze, nu le-am pus lateral, le-am pus "de-a lungul" portbagajului, la 20 cm unul de celalalt, intr-o zona unde tavanul portbagajului are o denivelare (parca e special facuta, si cu o gaura pe unde poti scoate firele).

5. Sunt absolut identice, dar albe. De obicei gasesti colorate, doar sunt elemente de tuning pentru PC, dar eu am luat albe.

Recomandari:

a) inainte de montaj, "imbracati" firele de la neoane (sunt cam firave) intr-un tub protector pentru ca in mers va freca de tabla de la tavan

b) verificati tensiunea de alimentare a setului, sa fie 12V

c) verificati polaritatea la alimentarea invertorului

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut niste neoane din astea in magazine (gen Auchan, Pic) dar cred ca se gasesc mai peste tot pe la accesorii auto. Sunt fie albastre fie alte culri. Sunt special pentru auto si iluminat (ei zic ca pentru bord sau pentru tuning interior :vaidecapulmeu: - eu nu la asta le-as folosi). Ma gandesc ca pot fi folosite cu succes pentru iliminat portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu totusi nu prea inclin spre asa ceva. Unu la mana. nu-mi place sa fac bradulet din masina, sa ajunga ca batrana Dacie

Doi la mana, mie mi-e cam destula lumina ce o am de la becul ala. Nu e bine sa vada toata lumea ce am eu in portbagaj. Mai tare as fi interesat de setul de becuri albastre aratate in careva post de un coleg.

Dar... cine vrea sa-si monteze, toata stima si respectul :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu sunt adeptul tuningului de genul asta....doar am sugerat ca ar putea sa foloseasca astfel de neoane...nu doar cele luate din magazinele de calculatoare . atat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu-mi place sa fac bradulet din masina...

nici eu, tocmai de aia am pus albe si nu colorate. Si am precizat ca nu este tuning, ci optimizare :P

...mie mi-e cam destula lumina ce o am de la becul ala...

fericitule! Eu eram TOTAL nemultumit de lumina stock. Daca mai puneam si un bagaj si obtura banalul bec de 5w, trebuia sa scot telefonul sa vad ceva in portbagaj

OT

Nu e bine sa vada toata lumea ce am eu in portbagaj

Pai ti-am zis sa te mai lasi de trafic cu palinca (de Zalau) :lol:

EOT

nu inteleg totusi de ce vrei sa-ti pui becuri albastre? am eu la o instalatie de pom mai veche, iti pot trimite becurile albastre, no offence :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) desi deviem de la topic, de ce sa ma las, daca merge bine? :Driver:

Era undeva o discutie despre ceva becuri parca halogene pentru interior (la set). Ei, de-alea m-as incumeta sa pun. Nu mai stiu unde era topicul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie chiar imi place cum arata cu lumina alba, mai ales ca lumina oem e destul de "chioara" si de un galben urat. Dupa parerea mea e kitch, cand pui lumini colorate, dar albul ala uniform si curat da chiar bine. Ce o face sa nu para stock, mai ales daca ai si interiorul luminat la fel de alb? La BMW seria 7, portbagajul e luminat la fel de uniform doar ca nu e la fel de alba lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Referitor la aceste neoane...am cumparat ieri un set de la e-mag, sunt destinate tuning-ului pt PC, asa cum sunt prezentate si in poze de la xeo dar sa nu faceti ca mine:) Ma refer la faptul ca setul de 2 neoane pe care l-am cumparat are un invertor de tensiune dar...surpriza e de la 5v la 12 v:D asa ca l-am ars instanat nedandu-mi seama de la inceput. Asa ca am urcat in casa, am refacut toate legaturile si am vazut ca firele pe care le taiasem intrau in mufa molex a setului pt 5v. Asa ca cine vrea mai bine sa-l intrebe mai multe amanunte despre neoane pe colegul nostru Rumplestilskin. Eu am luat un set de 2 neoane Recom, poate alte marci au exact acel invertor de la 12 la 5v.

Chiar asa...stiti careva pe unde pot gasi un astfel de invertor (de la 12la 5V) pt a le putea folosi? Nu vreau sa le pun la calc, asa ca poate gasesc o solutie de a le alimenta totusi la 12V.Sincer nu pot spune ca ma pricep la electronica, asa ca daca ma puteti ajuta cu un site din tara sau din buc cu astfel de chestii..va multumesc:)

Specificatiile neoanelor pe care le-am luat:Tube diameter: 3.0 mm

Tube length 300 mm

Imput voltage of inverter 12V

Output voltage of inverter: 680 V

Curent draw: 5.0 mA

Brightness 28 000-30 000 cd/m

Lifetime 30 000 h

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ti-am spus si pe PM, eu le-am luat pe ale mele de la pcgarage.ro. Culmea e ca sunt tot Recom, white, dar se alimenteaza la 12V. Sunt evident tot elemente de tuning pentru PC-uri. Nu am avut nici o problema la montaj si au mers din prima. Le am de aprox 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andricei, uite cum poti scoate 5V din cei 12V pe care ii ai la masina. Este vorba de un regulator integrat de tensiune LM7805.

Am atasat si poza cu regulatorul.

http://www.national.com/mpf/LM/LM78L05.html

Cu un radiator adecvat, duce o sarcina de pana la 1A.

Pretul lui e undeva pe la 1,5 ron.

post-8441-1204395420_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult c o s m i n dar se pare ca am rezolvat-o:) Toate neoanele se alimenteaza la 12v si nu la 5 ! M-a indus in eroare codul culorilor de la mufa molex pe care o are si am crezut ca pe culoarea galbena vine curent de 5V:D Am mai cumparat azi un set de neoane, l-am pus pe cel de unde le-am luat sa verifice polaritatea si acum merg:D O alta chestie...eu am variant si am vrut sa pun acel invertor in lacasul de unde vine lumina in portbagaj( are loc pe langa el) si de acolo sa plec cu fire pt cele 2 neoane.Am taiat mufele neoanelor, am pus alte fire mai lungi si rezultatul a fost ca nu mergeau...nu stiu din ce caza, asa ca am legat la loc mufele cum au fost si pana la urma am pus unul pt ca n-am mai avut timp sa-l pun si pe celalalt, dar poate luni o sa termin lucrarea. Amplasarea la variat nu chiar asa buna pt ca se vede, m-am mai gandit la o variata de le muta pe amandoua lipite cumva de suportul plasei despatitoare, in felul asta s-ar vedea numai lumina si nu si neonul. Am facut decat 2 poze, sunt facute ziua pe la ora 3 si ceva, vedeti si voi cum vi se pare..o sa fac niste poze si noaptea:) Cam asta a fost pt ziua de azi, toate cele bune

P.S. pt upload-ul pozelor mai mari puteti folosi "Shrink Pic" e un mic soft care micsoarea automat marimea pozelor atunci cand se da upload

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
... cu un radiator adecvat, duce o sarcina de pana la 1A...

eu am citit intr-un datasheet si cica ar duce chiar pana la 1.5 A, adica super suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat cele 2 neoane, le-am pus undeva sub plasa aceea despartitoare, daca te uiti de aproape se pot vedea, dar asa..ca mod general neoanele nu se vad iar lumina e mai mult decat suficienta in tot porbagajul care..e din belsug:) De rabatat banchele nu le rabat pt ca nu am ce cara asa mare si oricum se pot lua f usor de acolo daca e cazul....Am lasat si plafoniera masinii pt ca uneori se mai poate pune ceva si sus pe acel material care acopera portbagajul. Scuze pt calitatea pozelor, dar le-am pus pt a va face o idee:) Neoanele au culoarea alba

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde v-ati tras fire pentru neoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin, nu-mi spui si mie te rog frumos ce rezistenta ai pus pana la urma in montajul de la plafoniere? Mie din calcule mi-a dat o rezistenta de 150 de ohmi cu trei led-uri in serie. Sau daca poti sa-mi dai schema finala facuta de tine :scratch: . Ai avut probleme cu led-urile sau functioneaza si acum?

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

scuze de intarziere, uite ce a scris Cosmin la postul 49:

"Deci ca montajul sa ajunga la consumul ala, trebuie sa montezi in paralel o rezistenta cam de 30 de ohmi." Rezistorul trebuie sa fie de 5W (e cam mare, dar asta e si trebuie sa ti seama ca se va si incalzi :huh:).

Eu personal am montat de 10 ohmi, si a fost ok. Totusi cred, asa cum am scris in alt topic, solutia cea mai buna este un circuit stabilizator, gen 7805 cu un radiator micut. (cam cat o moneda de 500 roli veche ;))

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.scuze de offtopic dar m-am gandit sa nu mai deschid un tpic nou pt o intrebare.mie nu imi functioneaza cerculetul acela din jurul brichetei in mod normal trebuie sa fie aprins cand se aprind farurile?la mine nu a mers niciodata si ma gandeam ca poate e ars becul respectiv.ce ar mai fi de precizat ca masina mea nu are bricheta are doar un capac de plastic pe care scrie 12V adica nu pot aprinde tigari cu el (nici nu as fi vrut) dar priza este functionala , as vrea sa imi explice cineva cum sa ajung la becul respectiv pt ca am incercat si imi e frica sa nu rup ceva pe la scrumiera.ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!