Jump to content

Lampi interior si nr. inmatriculare


cristia
 Share

Postare recomandată

Sunt dezamagit ieri am luat becurile din targ, si azi cand sa le pun le-am probat si unu merge ca are 3 leduri in el si unu merge doar un led din 3 :)(. De unde pot sa iau si eu unele bune si mai de firma? Si daca se poate cu mai multe leduri? multumesc :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    77

  • Rumplestilskin

    33

  • F l o r i n

    19

  • andricei

    15

sigur nu din piata :)

Eu le iau de la un coleg de forum :) care este chiar din Arad :D (lucky me :P) si le si pun direct pe masina..deci observ daca merge sau nu :P. Incearca la magazine specializate..poate ai sanse pe acolo :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rumple, si eu am la fel ca tine, o singura lampa in portbagaj.

de unde iau becurile?dar lampile suplimentare?ce model sunt ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am avut incredere in becurile cu led-uri ce se gasesc pe piata (si bine am facut se pare) si am cumparat led-uri "la bucata" de la unul din magazinele specializate (calea mosilor, acedemiei, dioda etc) si le-am montat singur in lampa existenta - 4 buc inseriate (am scos becul stock) pe un suport "home made" dintr-o bucata de plastic. Celelalte 2 lampi sunt tot lampi de portbagaj, dar nu de vag, sincer habar nu am de ce sunt (intrucat le-am luat cu 5 roni/buc dintr-un magazin de piese auto pot fi de logan/solenza etc). In fiecare am incastrat cate 3 led-uri, iar astea 2, le-am "distribuit" in portbagaj mai in fund, de o parte si de alta.

Lampile nu se vad, doar lumina lor si e albaaaaaaaa.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum ai distribuit tu 9 led-uri pe 2 lampi :blink: ?

am zis 9 luni... nu 9 leduri :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa ajung pe la dioda nu ar fi o problema, da fii intelegator, si zi-mi de exact ce sa cer, cu leduri nu m-am jucat pana acuma.si dupa aia mai vad....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt intelegator :D, hai sa-ti spun cum am facut eu: am intrat in magazin si am intrebat pe tanti care vinde (si care este foarte meseriasa, stie electronica de te ingroapa), ce led-uri albe are la vanzare. Mi le-a aratat, mi-a pus unul la o baterie de ceas si l-am vazut aprins. Am intrebat-o la ce tensiune se alimenteaza (intre 3.2-4V) si cati w consuma. Aici e o problema, pentru ca ele consuma foooarte putin si nu poti inlocui nici un bec ce are senzor de bac ars atasat, decat "atasand" si un rezistor mic. Revin, intrucat la portbagaj nu ai un astfel de senzor, poti inlocui fara probleme becul de 5W stock cu o serie de led-uri (atentie: led-urile sunt de fapt niste diode, deci trebuie inseriate tinand cont de polaritate). Led-urile cumparate de mine se numesc (conform descrierii de pe plicul in care se aflau): led-uri albe superluminoase :D si scria parca si puterea de a lumina, in jur de 15.000 (unitatea de masura nu o mai stiu exact, lucsi, lumeni habar nu am). Dintr-un calcul simplu, in general, la masina, poti inseria 3 sau 4 led-uri, mai ales ca in tensiunea in sarcina poate creste peste 12V. Daca mai e ceva, zi-mi si te lamuresc. Diseara o sa fac si niste poze ca sa vedeti rezultatul.

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puneti si voi niste poze cu leduri montate in interior, in portbagaj si la nr de inmatriculare ca si eu sunt interesat de asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati ce becuri am gasit pe net pe google oare se gasesc si la noi :icon_thumright: http://img251.imageshack.us/img251/8449/la...1041500pna6.jpg model ca asta am luat eu, da astea sunt de firma, iar ce am luat eu erau turcesti de aia sau stricat inainte sa le pun pe masina :D

http://img517.imageshack.us/img517/1176/l5...lodlampalp5.jpg cel cu 6 leduri m-a lasat uimit :D . Am gasit alta solutie becurile o sa incerc sa le fac singur cu 3 leduri de 5mm super luminoase :)) si necesita de pus doar o singura rezistenta foarte mica, daca le pun fara rezistenta merg da se cam incalzesc si o sa se arda :P sa vad cand am timp sa ma ocup de ele :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Auras: cu lumina de la numere a pus Cosmin. Cu cele interioare si cu cele de la portbagaj o sa pun eu. Am coborat acum noaptea sa le fac poze, si ca sa fie pozele mai bune, am scos una din lampi din locas si am "reusit" sa ard siguranta de la confort, astfel incat am ramas fara obiectul muncii, fara alarma etc. Maine pe lumina o schimb si iar, pe seara o sa le fac poze.

@Romario: rezistorul acela de mica valoare trebuie pus si din alt motiv. Intrucat led-urile consuma foarte putin, dupa 10-15 sec, cand lumina din interior se stinge usurel, si lumina din portbagaj isi diminueaza din putere (oricum e peste becul stock). Eu am testat led-urile cumparate si in 1 ora, 3 led-uri inseriate fara rezistor nu s-au ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off:unde sta siguranta, e greu de schimbat?

on: deci inteleg ca 3-4 becuri din alea superluminoase se pun in serie pt a se distribui pe ele o tensiune de 12 volti.ok.

si asta face 1 bucata lampa!

ca sa pui 3 lampi trebuie sa le alimentezi in paralel pe toate, nu?adica de la cea originala.

am inteles bine?

lampa originala cum se scoate, bagi surubelnita sub ea si "poc"?:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iecsact. 3-4 leduri inseriate anod-katod. Lampile se pun in paralel. Lampa stock iese foarte usor. Cred ca poti baga mana prin spatele ei si iese foarte usor. Va sfatuiesc sa izolati foarte bine orice derivatie a instalatiei originale, deoarece tabla din "tavanul" portbagajului are multiple decupaje taioase, iar de la vibratii, acestea se pot sectiona usor.

Habar nu am unde e siguranta aia, dar e un topic pe aici, o sa-l caut pana se face lumina afara. Ar mai fi si varianta sa deschid un topic nou :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si e "safe" sa pun mai multe lampi?nu incarc instalatia prea mult?daca umblu doar la cea originala e prea putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romario:

Becu din prima poza este o prostie. Am luat eu si e cam albastru spre mov, desi cica ar trebui sa fie alb ! Ala e de 3,2 cm (cred) si eu mi-am luat de 3,9 pentru plafoniera (deci are 4 leduri, nu trei ca cel din imagine)..si sincer am ramas nemultumit !

Daca vreti leduri ca lumea intrati aici ! Eu de la el mi-am luat toate ledurile din interior si exterior (pozitii :P) si sunt extrem de multumit ! In interior mai trebuie sa-mi mai vina ledurile de interior si eu am cam terminat cu iluminatu :D Oricum..cand le aprind pe toate, parca se face zi ;)

Maine seara (la intalnire) sper sa-mi faca careva poze si sa le puna pe net ;) (din pacate n-am aparat foto aici) sa vedeti cum se vad :P

P.S.: Rumple :P si eu am reusit sa ard siguranta..cand m-am "jucat" cu plafoniera :P :P E una de 10, undeva in dreapta panoului parca. Nu e greu de gasit :P

Modificat de 50rio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si e "safe" sa pun mai multe lampi?nu incarc instalatia prea mult?daca umblu doar la cea originala e prea putin?

in nici un caz... led-urile consuma foooarte putin, cred ca trebuie sa pui vreo 10 seturi in paralel sa ajungi la cei 5W ai becului stock. Asta daca nu le pui rezistorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca pun prea putine?

rezistor parca s-a zis ca nu e nevoie...are becuri de pe masina au senzor de bec ars? :offtopic: :)

PE FRANA nu are, pe far nu, pe semnalizare nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

meeeen, citeste ce am scris mai sus.

Daca nu ii pui rezistor, dupa ce luminile din interior se sting incetisor, Allianz Arena ta din portbagaj si nu numai, isi pierde din intensitate. Nu spectaculos, dar oricum. Poti interpreta pierderea de intensitate ca si cum ar intra in screen saver, sau pe consum scazut. In principiu e bine sa pastrezi parametrii instalatiei originale. Ea a fost gandita sa functioneze la un consum de 5W. Cum ii consumi tu (bec stock, led-uri plus rezistor, sau pur si simplu 100 de led-uri), nu mai e problema instalatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit, avem si pozele:

cu ce am inlocuit lampa de 5W de la lampa de interior din spate:

dscn2679ry2.jpg

dscn2675qo6.jpg

cum arata cea cu led-uri:

dscn2683iz0.jpg

si cum arata cea cu bec stock :huh::

dscn2681nd8.jpg

toate pozele au fost facute fara blitz.

Mai am de lucrat un pic la cele din portbagaj si vin si pozele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Foarte frumos arata. Acum te rog sa-mi spui, luminozitatea este aceeasi cu cea stock? Sau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se compara. Lampa stock avea o lumina palida galbena, led-urile imi ofera o lumina rece (sa zicem tip xenon), muuult mai puternica, dar in acelasi timp discreta. Cum sunt destul de perfectionist, iar ce e mai sus este in intregime "home made" (mai putin led-urile evident), in acest moment am in masina lampa din stanga spate stock si cea din dreapta custom. Acum inca masor intensitati etc pentru a putea face cea mai buna combinatie nr led-uri+rezistor. Cred totusi ca montajul final ce va inlocui lampa stock va fi compus dintr-un rezistor mic (cativa ohmi) de 5W, o dioda zehner, cel mai probabil de 9V, si 4 led-uri (superluminoase dupa cum scria pe cutie) inseriate. Cand o sa ajung la ideal, daca sunteti interesati, pot face un DIY.

PS interiorul aata suuperb luminat cu led-urile astea privit de afara. Chiar arata a nocturna de stadion, discret luminata, mai ales ca geamurile mele din spate sunt colorate stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos, Rumple, foarte frumos :) . Daca te rog, nu pui si o poza cu LED-ul in sine? Eu am o vaga idee cum arata, dar as vrea sa vad confirmarea. Daca bine am vazut, sant de 5mm, varianta scurta. Am dreptate? Convinge-ma :D

Nu stiu daca si astea sant de mai multe tipuri, in functie de intensitatea luminii.

Ca o sugestie, daca imi permiti, in legatura cu Zenner-ul, nu stiu daca el va face fata la curentul absorbit de cele 3 sau 4 LED-uri (20mA x 4 = 80mA). Mai degraba un stabilizator integrat, gen LM 7809, care suporta un curent de 1 A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza ti-am dat-o pe mail. Vorbim aici, in acest moment de 2 tipuri distincte de led-uri (albe superluminoase). Unul mai mare si unul mai mic. Culmea este ca tanti de la magazin mi-a aratat cutia lor si cele mai mici aveau luminozitatea mai mare (am scris mai sus 15.000 de nu stiu ce, fata de cele mari care aveau doar 10.000 de aceleasi nu stiu ce :). Acum am montate cele mari in interior si la lampa stock din portbagaj si cele mici la lampile custom din portbagaj. Marturisesc ca nu-mi dau seama de diferenta de luminozitate dintre ele.

Ref dioda: am masurat intensitatea din circuitul cu 4 led-uri mari si dioda si este de FIX 20 mA. Si eu am avut dubii, de altfel am si ars cateva led-uri tot testand. Singura mea problema acum este fine tuning-ul la rezistor pentru a-mi consuma tot circuitul fix 5W, altfel, cand lampa respectiva ramane singurul consumator (spre ex cand cele din interior se sting incet, aprox 10-15 sec), led-urile mele scad in intensitate. Nu semnificativ, dar ma streseaza acest "screen saver" de portbagaj :D M-am gandit si eu la acel stabilizator, dar as creste pretul lampii si risc sa trec de la sublim la ridicol. Nu e cazul ca o necesitate atat de simpla ca cea de a avea lumina in portbagaj, sa ma coste cat nu face. Pana acum, "montajul meu" a costat 4.5 roni led-urile (3 buc), 0.5 roni dioda si daca am nimerit bine acum rezistorul, inca 1 ron acesta. Si zic ca este o chestie aproape PROF. Se poate si mai bine, dar cand o sa am A6... totusi am un B5.5 din 2003... rezistorul este unul "de putere", 5W. "Configuratia" actuala functioneaza la mine pe birou de peste 3 ore fara probleme (sa fim seriosi, in practica va functiona maxim 10-20 sec). Nimic nu se incalzeste, nimic nu s-a ars. Repet, intensitatea in circuit este de 20 mA. Daca vrei, postez poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil cei 15000 si cei 10000 or fi lumeni su microlumeni, eu asa stiu ca se masoara intensitatea luminoasa.

Daca 3 leduri consuma 20 mA, unul consuma undeva pe la 7mA. Ceea ce e foarte putin. Curentul printr-un LED poti sa-l cresti pana pe la 15-20 de mA ca si curent nominal, adica in parametri normali. Si cresterea o poti face din rezistenta inseriata cu ele. Probabil tu aai pus o rezistenta prea mica atunci cand ai ars led-ul respectiv.

Un bec de 5W consuma undeva pe la 400 mA.

Deci ca montajul sa ajunga la consumul ala, trebuie sa montezi in paralel o rezistenta cam de 30 de ohmi.

Calculezi cu formula U=R x I.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil cei 15000 si cei 10000 or fi lumeni su microlumeni...

asa parca scria pe cutie...

ref intensitate: zilele astea de cand juniorul m-a tinut treaz am tot cautat pe net si "am scols de la naftalina" toate formulele astea magice gen P=U X I...

Problema e ca nu gasesc de 30 ohmi si care sa reziste la o putere de 5W. Valoare maxima pe care am gasit-o este de 5 ohmi si care are marele incovenient ca este destul de mare. Dimensiunile unui astfel de rezistor (imbracat in ceramica) este cam 15mm X 4 mm X 4 mm :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!