Jump to content

Lampi interior si nr. inmatriculare


cristia
 Share

Postare recomandată

am citit in mare acest topic dar in afara de o poza cu iluminarea manerelor de la usi (precum skoda II ) nu am vazut..Se poate face ceva asemanator si la passat fara a cumpara alte manere ??

Imi cer scuze daca s-a discutat si am trecut peste !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    77

  • Rumplestilskin

    33

  • F l o r i n

    19

  • andricei

    15

Am mai vazut pe net unele modificari, făcute la modele VW, gen Audi, adică lumini rosii la deschizătoarele de uşi din interior. Arătau foarte bine , si cred că e destul de simplu de realizat, av

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai vazut, da si tu un link. Nu asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut pe net unele modificari, făcute la modele VW, gen Audi, adică lumini rosii la deschizătoarele de uşi din interior.

da se poate , la audi A6 exista un element de plastic transparent in care se poate pune un bec sau un led , are cineva facut pe passat , nu ii mai retin userul , are si poze e in sectiunea masina mea , o sa caut si pun linkul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut stimati colegi forumisti,mi am pus si eu leduri la passat ul meu b5 la fantele de aer,dar am o mica tentatie ce ma sacaie de ceva timp,acum ceva timp m am urcat intr un audi a6 allroad si am ramas profund impresionat de faptul ca avea in spatele manerului de deschidere a usii din interior o mica luminita rosie(ca tot interiorul de altfel).Credeti ca merita sa ma apuc de asa ceva la pasatul meu?

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia studiaza postul 13 din acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate , la audi A6 exista un element de plastic transparent in care se poate pune un bec sau un led , are cineva facut pe passat , nu ii mai retin userul , are si poze e in sectiunea masina mea , o sa caut si pun linkul !

La el cred ca te refereai http://vwforum.ro/index.php?showto...51715&st=20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu intrebare. In locul ledului de la inchidere cel care licare cand e inchisa masina, se poate pune un alt led de culoare albastra?

Cel de culoare rosie are alt vataj fata de cel albastru banuiesc :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am modificat ledu am pus unu albastru :( e cam chin pana il scoti pe cel vechi din suportu ala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu leduri in manerele usilor.SMD-uri din cele mai mici pe care le-am gasit si le-am inseriat cu rezistenta de 2,1 k.

Poze:

post-24975-1239217460_thumb.jpg

post-24975-1239217635_thumb.jpg

post-24975-1239217654_thumb.jpg

post-24975-1239217691_thumb.jpg

post-24975-1239217731_thumb.jpg

post-24975-1239217765_thumb.jpg

post-24975-1239217800_thumb.jpg

post-24975-1239217842_thumb.jpg

post-24975-1239217888_thumb.jpg

post-24975-1239217933_thumb.jpg

post-24975-1239217970_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu o problema. Nu am lumina in portbagaj. In mod normal un Passat B5.5 nu ar trebui sa fie echipat cu un bec in portbagaj ? M-am tot uitat pe acolo si nici urma de el. Stie cineva cum pot sa-mi pun unul ? V-as ruga cu niste sugestii daca se poate.

Si inca ceva. Am un Passat cu cutie tiptronic. Cartea masinii e in franceza. Unde pot gasii una in romaneste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat-ul e berlina sau Variant? In ambele cazuri trebuie sa ai lampa in portbagaj. La variant e mai vizibila, fiind pe plafon, la berlina e montata pe placa de sub luneta, ca sa ii zic asa......Uite o poza cu portbagajul lui c o s m i n. Cea incercuita e lampa originala, celelalte aprinse sunt plafoniere de spate, montate de el. In curand o sa fie si la mine asa... :D

cosminh.th.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Astazi am reusit sa fac si eu operatiunea "Maneru", cu ocazia asta ii multumesc si lui vortexo pt poze si sfaturi! Nu am ce sa zic..decat SUPERB. Arata foarte shick, si recomand tuturor care au timp si indemanare sa faca acest lucru. Daca doreste cineva poze o sa fac maine seara si o sa le postez. Weekend Placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am reusit sa pun smd-uri in plafoniere. In cele din spate, cate 18 smd-uri in fiecare plafoniera iar in cele de la parasolare, cate 12 smd-ri in fiecare.

Cateva poze cu operatiunea:

Pentru a face contact bine pe lamelele plafonierei si pt a nu lipii direct pe ele (in caz ca se doreste renuntarea la sistemul de iluminare pe leduri) am ars becul original si am lipit firele de alimentare pe soclurile acestuia

led1m.th.jpg

Banda cu leduri am lipit-o pe o bucata de plexiglas (decupata dintr-o carcasa de CD) si am fixat-o pe geamul plafonierei cu un pic de silicon topit.

led2e.th.jpg

Plafoniera asamblata

led3.th.jpg

Plafoniera spate, ziua.

dupav.th.jpg

Ledurile din lampile de la parasolar

led4.th.jpg

Rezultatul final aici > http://vwforum.ro/index.php?showto...40#entry1150742

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am facut cam aceleasi operatiuni insa cu benzi de leduri a cate 3 SMD-uri, pe care le-am lipit pe un tub de plexiglas, care era chiar carcasa ledurilor.

A iesit cam asa:

post-13364-1259480905_thumb.jpg

post-13364-1259480909_thumb.jpg

post-13364-1259480912_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian, trebuie sa fac si eu plafoniera centrala. tu ai pus ledurile sa mearga doar pe centru , nu si pe butoanele laterale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut sa mearga si butoanele laterale, exact ca originala.

La aia centrala + e comun si pe minus merg butanele. De fapt toate plafoniere sunt asa. cu firelecentrale m-am legat pe mijloc, in loul becului

A trebuit sa tai "despartiturile" de plastic dintre cele 3 compartimente, sa incapa tubul de silicon pe care sunt prinse ledurile si sa se si inchida perfect :D

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu iluminarea bordului dupa schema lui Cosmin si merge perfect, Super Multumit. Vreau sa multumesc lui Cosmin cu ocazia asta pentru ideile frumoase pe care ni le ofera zi de zi !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata cateva exemple despre cum am facut eu plafoniera,toate ledurile sunt inseriate individual cu rezistente de 1k(multumesc cosmin si al bundy)iar ca orientare,cele din mijloc sunt orientate in jos,iar cele laterale sun orientate catre scaune.

post-36288-1260181336_thumb.jpg

post-36288-1260181357_thumb.jpg

post-36288-1260181379_thumb.jpg

post-36288-1260181409_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai exista o varianta pentru cei care nu sunt foarte priceputi. Exista ceva leduri dom care au soclu de 36 si 39 mm, si care sunt cu 12 smd-uri. ofera lumina superba :angry: insa eu sunt mai bucuros can fac treaba cu mana mea :D

leddom.jpg

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facusem si eu la mine, dar am renuntat pentru ca la inceput am facut spatele si cand erau oprite luminile cele din spate primeau curent si luminau ff putin iar cand le-am facut si pe cele din consola centrala, alea din spate sau stins dar se aprindeau cele laterale din consola centrala tot asa luminau ff putin nu erau la puterea maxima si stateau tot timpul asa, iar daca stingem de tot consola centrala se aprindeau alea din spate :D Stie cineva care era cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau si eu sa stiu daca la W8 sunt luminate pe pozitie si plafonierile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu butoanele de la plafonierile din spate nu sunt luminate nici la W8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plafonierele spate sunt la fel pentru toate modelele golf bora passat b5, dar sunt de 2 feluri :

-simple(doar iluminat) de 5W fiecare

-cu senzori volumetrici si iluminat de 3,8 w fiecare

si ambele nu au figurine luminate

Steliane la tine e problema din cauza rezistentelor folosite...cred prea mici ca valoare. Pe firul alb maro vine 0,2V cu luminile stinse si el e responsabil de faptul ca se aprind ledurile. Ce valori de rezistente ai folosit, pune o schema, pentru ca cel mai bine pui fiecare led cu rezistenta lui de ~820 ohmi(merge si intre 500 si 1000 ohmi)

24201249.th.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicius the one spunemi si mie, am pus o plafoniera de W8 si am legat firul de pozitie la mufa din dreapta bordului care alimenteaza luminile de la fantele de aer, dar nu se aprind cu plafoniera si am renuntat la luminitele de la fantele de aer.

ce trebuie sa fac sa pun si la fantele de aer tot leduri, adica becurile din ele nu respecta + si - ca la led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!