Jump to content

1.4 TDI 70CP vs 1.9 TDI 100CP pe Seat Cordoba


epm
 Share

Postare recomandată

Salutare. Sunt nou pe aici si imi cer scuze daca s-a mai discutat in alta parte dar eu nu am gasit.

Intentionez sa-mi cumpar in viitorul foarte apropiat :Driver: un Seat Cordoba si nu sunt decis daca sa aleg versiunea 1.4TDI sau 1.9TDI. Nu sunt foarte decis pe care dintre modele sa le aleg, diferenta dintre ele (cu aceleasi dotari) ar fi de aprox 600 euro. Sunt dispus sa platesc acesti bani daca intr-adevar merita.

Una dintre diferentele celor 2 motoare ar fi ca cel de 1.4 este in 3 cilindri iar cel de 1.9 e in 4. La ce se vede acest cilindru in plus? Care ar fi avantajele unui motor in 4 cilindrii fata de unul in 3? Am auzit ca cel in 3 cilindri este mai zgomotos si ca "dardaie" masina mai mult dar nu stiu sigur daca asa este. Mai sunt si alte avantaje/dezavantaje?

Pls help :)

Si as mai avea o intrebare scurta. Aveti idee daca pe aceste modele se poate monta computer de bord? Eu personal nu l-am vazut in dotarile optionale dar mi se pare cam ciudat sa nu existe ...

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 fara discutie.

1.4 este prea zgomotos si nu prea are suflu...; 1.9 este mult mai potrivit (este motorul consacrat al grupului-este si mai silentios si are si alte performante dinamice). 1.4 pt. diesel e prea putin.

Treaba cu bordcomputerul e valabila la ofertele speciale. (ai dreptate nu au nici pe listele optionale). La oferta "clasica" gasesti BC in standard la stylance si sport.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI din nou . Putere si cuplu indeajuns pentru orice plimbare.

Cit despre computer de bord cred ca se poate monta. Numai la dacie nu poti monta nus ce optionale ca nu au spatiu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 fara discutie am facut test drive inainte sa imi cumpar Cordoba si am ramas impresionat cand m-am dat jos din ea,am vrut si eu tot 1.9 dar nu avea in curtici si trebuia sa astept cel putin 2 luni si asa am luat 1.4 100 cp.Poti sa ii pui ce obtionale vrei dar numai ca durata este mai mare pt ca lucru acesta inseamna comanda noua.nu prea ii vad rostul la BC ce vezi cata benzina ai cati km ai facut etc si eu eram obiojnuit cu BC ca la cealalta masina aveam dar m-am obijnuit si fara .Multa bafta in alegerea motorului potrivit

Daca ai cum mai bine sa iti ei stylance materialele folosite sunt mai bune ca in agresive.Oricum e o masina buna indiferent cum e echipata face toti bani ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 pentru nr. de cai in plus si pentru cuplul mult mai mare. 70cp nu mai sunt suficienti pentru o masina noua dupa parerea mea. In conditiile in care mergi doar prin oras sau mergi "batraneste" poti sa te gandesti la 1.4.

1.4 cu 80cp nu exista? La zgomot se aseamana cu cel de 70cp dar diferenta de putere&cuplu e clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca merita sa dai diferenta de pret dintre cele doua motorizari cu dotari similare.Tu spuneai ca ar fi vreo 600 de euro diferenta intre ele.M-am uitat si eu pe site si am vazut ca ar fi vreo 1000 de euro diferenta la pretul cip...dar oricum raman la parerea ca merita acesti bani in plus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspunsuri.

Cordoba Aggressive / Motorina / 1.9 TDI / 74 kW / 100 CP / cutie manuala-5 viteze / 4 usi EUR 11.990,-

Cordoba Aniversario / Motorina / 1.4 TDI / 51 kW / 70 CP / cutie manuala-5 viteze / 4 usi EUR 11.500,-

deci diferenta de pret este de 490 CIP ~ 580 euro DDP. Probabil ca mai creste un pic diferenta pentru ca presupun ca accizele sunt mai mari la 1.9 decat la 1.4

iar ofertele de dotari gratuite sunt identice:

Oferta valabila pentru motorizarile 1.9 TDI/100 CP:

Dotari incluse in pret - pachetul Aggressive:

- geamuri electrice fata/spate

- oglinizi exterioare reglabile electric

- radio CD cu mp3

Oferta valabila pentru motorizarile 1.4 TDI / 70 CP:

Dotari incluse in pret - pachetul Aniversario:

- geamuri electrice fata/spate

- oglinizi exterioare reglabile electric

- radio CD cu mp3

Oricum si eu cred ca merita diferenta dar eram curios ce face cilindrul acela in plus :D ... cuplu e dat de numarul de cai din ce stiu, si nu de cilindri.

Si oricum la banii astia nu cred ca existe variante mai bune ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi linistit pe 1,9 / 100 cp . In oras e posibil sa ai consum ceva mai mare, insa la drum lung te aisgur ca vei aprecia motorul mult mai bine. Ti-as fi recomandat si cutie de 6 trepte, insa cred ca trece de suma stabilita de tine. Chiar si in oras o sa ai nevoie de o masina cu putin "zvic" .

Daca mai ai si climatronic, ESP si senzori de parcare atunci o poti fi multumit. Recomand macar astea trei optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara 1,9 TDI de 100 cp este super motorul. Iar posibilitatile de tuning pt el sunt tentante rau (asta dupa ce faci si tu macar cateva mii de km.) La 1,4 nu prea poti sa-i faci multe :D

Problema cu BC m-a consumat si pe mine un timp. Lucrurile stau asa: orice seat nou are BC si in functie de varianta de echipare ii vor aduga pe bord (instrument cluster) acel LCD care sa indice tot.

Eu nu am acel LCD. M-am interesat pe la mecanicii seat si raspunsul a fost asa:

Nu se poate monta ulterior acel LCD (nici nu se poate cumpara macar) iar daca il vrei asa tare cumperi tot instrument clusteru nou si il montam. Daca schimbi IC-rul, masina iese din garantie chiar daca tu faci treaba asta la reprezentanta seat. Preturile m-au facut sa plec ..nu sa fug (mai bine zis) de acolo.

Concluzie: daca poti pune BC din optionale acum, pune-l ca merita fiecare banut :D

Eu unul m-am obisnuit fara. Consumul real il faci oricum la plin/plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. deja nu ii mai simt lipsa, mai ales ca varianta cu consumul instantaneu nu ma intereseaza. eu oricum fac plinul cand ies afara din bucuresti si din nou cand ma intorc, ca sa am o imagine clara asupra consumului in afara orasului. daca era ceva de genul celui de pe noul leon, da. aia era altceva. dar ecranasul ala simplu care arata doar consumul mediu, instantaneu si cati km mai poti face... neinteresant.

Modificat de Cristian Nastase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e ca si cum ai intreba daca merita diferenta intre un celeron 2,4 si un pentium de 3 gigahertzi. Cu ce e mai bun pentiumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de 1 luna de zile Ibiza mea de 1.9 TDI si crede-ma e impecabil motorul. 1.4 TDI face prea mult zgomot (pentru nimic) si cel mai funny e ca pe strada nu da nimeni 2 bani pe masina ta insa cand fuge le da clasa la foarte multi....500 Eur in plus merita din plin.

Problema e ca nu motorul de 1.9 TDI e ieftin ci cel de 1.4 TDI e un motor prea scump. Cel de 1.9 TDI gandeste-te ca a fost si mai este cu mici/mari diferente pe toate masinile din concern cel mai vandut motor diesel Audi A4 / Audi A3/ Skoda Oktavia / VW Passat / VW Golf toate generatiile s-au bazat pe motorul acesta.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... cuplu e dat de numarul de cai din ce stiu, si nu de cilindri.

Cuplul este suma fortelor cu care imping pistoanele arborele la un moment dat. Deci indirect se poate spune ca (virgula) cuplul este dependent de numarul de cilindri.

Puterea (CP) este o relatie intre cuplu si turatie. Pmom(CP) = cuplu(lbft) X turatie(rpm).

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

1.9 TDI 100 cp, crede-ma , eu m-am convins in 2 minute!Cu ochii inchisi! RESPEKT!

1.9 TDI 100 cp, crede-ma , eu m-am convins in 2 minute!Cu ochii inchisi! RESPEKT!

Am vazut tarziu data!!! Sper ca ai ales bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,9 TDI a facut istorie. Atat si nimic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Salutare. Sunt nou pe aici si imi cer scuze daca s-a mai discutat in alta parte dar eu nu am gasit.

Intentionez sa-mi cumpar in viitorul foarte apropiat :icon_cool: un Seat Cordoba si nu sunt decis daca sa aleg versiunea 1.4TDI sau 1.9TDI. Nu sunt foarte decis pe care dintre modele sa le aleg, diferenta dintre ele (cu aceleasi dotari) ar fi de aprox 600 euro. Sunt dispus sa platesc acesti bani daca intr-adevar merita.

Una dintre diferentele celor 2 motoare ar fi ca cel de 1.4 este in 3 cilindri iar cel de 1.9 e in 4. La ce se vede acest cilindru in plus? Care ar fi avantajele unui motor in 4 cilindrii fata de unul in 3? Am auzit ca cel in 3 cilindri este mai zgomotos si ca "dardaie" masina mai mult dar nu stiu sigur daca asa este. Mai sunt si alte avantaje/dezavantaje?

Pls help :eek:

Si as mai avea o intrebare scurta. Aveti idee daca pe aceste modele se poate monta computer de bord? Eu personal nu l-am vazut in dotarile optionale dar mi se pare cam ciudat sa nu existe ...

Multumesc mult.

600 euro pare destul de putin ,eu am cercetat la randul meu problema si am plecat de la o diferenta de 900euro reference sau 1600euro fever1,4 vs reference 1,9.Tinand cont de ce dotari are acum fever si de diferenta de 1600euro.....evident am ales 1,4TDi fever.La tunat am vb deja si chiptuning aduce la 105cp puterea motorului.Zic ca e destul pentru un motor de 3cilindrii. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma cam mir ca la chip tuning, fie el si pe motor diesel sa se reuseasca o performanta de 50% putere. practic atat iese. de la 70Cp, la 105 sunt 35, jumatate din puterea stock. mi-e greu sa cred. poate ti-l face de 85-max 90....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La un stage 2 ajunge la 110 CP fara probleme dupa spusele lui Voinea intr-un alt topic. Dar recomandat era 100 CP. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a facut Dl Voinea Ibiza 1.4 tdi si acum e f f fasneata.

Si nici motorul parca nu se mai aude asa de tare.

Acum poate Cordoba e mai voluminoasa dar cred ca nici 1.4 cipuit nu e o alegere rea..

Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mie mi-a facut Dl Voinea Ibiza 1.4 tdi si acum e f f fasneata.

Cu cat a crescut / scazut consumul????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!