Jump to content

Electroventilator


Turbocip
 Share

Postare recomandată

Azi in pasaj la Bucur Obor /surpriza: apa a sarit deodata de la 80-85 la 110 grade // am blocat circulatia.. am deschis capota si apa sarea cu presiune din vasul de expansiune/am lasat masina" sa se linisteasca " si dupa .asta.. am sunat pe cineva sa vina sa ma traga afara din pasaj.. si am inceput cercetarile:

intai siguranta de la electroventilator ...: Era Arsa./.. am schimbat-o ... si am completat cu apa distilata...

apoi mi-am zis :mai de ce s-o fi ars siguranta aia?... si am vrut sa invartesc de elice sa vad cum merge...

si am vazut ca elicea era blocata in carcasa sa .

am plecat cu masina acasa si am demontat bara si masca si radiatorul si farul dreapta .. ca sa pot scoate electroventilatorul .. care cred..ca din cauza caldurii sau naiba stie de ce : elicea nu mai era centrata pe axul sau.. ce mai .. era blocata complet... am plecat la un magazin sa vad cat este/// 4500.000 .ROL//

si o aducea maine =poimaine .. din afara,,

neavand rabdare am plcet la un prieten care stiam ca are un golf cam din 96 dezmembrat/// am luat electroventilatorul de la el si l-am pus pe masina si vad ca merge ..are acelasi COD ,, dar difera pe randul de jos ceva : in loc de A25 este A60/ aveti idee ce e asta?

si pe elice are un sens desenat... dar mie mi se pare ca merge invers...

cand privesti masina din fata se invarte spre dreapta ...Asa trebuie sa se invarta?

mufe totate cele sun identice .. dar nu stiu cum se invartea al meu... asta vreau sa stiu///

multumesc anticipat :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca importanta este doar directia fluxului de aer si mai putin sensul de rotatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca importanta este doar directia fluxului de aer si mai putin sensul de rotatie.

Corect

Ar fi culmea ca un ventilator sa forteze aerul sa se deplaseze in acelasi sens de deplasare cu masina... :beerchug:. Cu alte cuvinte, sa traga aerul din compartimentul motor si sa-l impinga in fata masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohhhh , deci e ok.. piatra s-a luat de pe inima ;)

thanks to all for prompt reply

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!