Jump to content

trepidatii in relanti - Fabia 1,2 HTP


rductin
 Share

Postare recomandată

Salutare , in relanti masinutza mea kam tremura . Se simte destul de bine cand trepideaza si se aude un zgomot usor jenant , zgomot care este facut de scaunul din dr. fata . De la ce poate fi ? si ce pot face ? Multam "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , in relanti masinutza mea kam tremura . Se simte destul de bine cand trepideaza si se aude un zgomot usor jenant , zgomot care este facut de scaunul din dr. fata . De la ce poate fi ? si ce pot face ? Multam "

Ce tip de benzina folosesti la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand

cate mii de km are

ai facut revizia?

baga benzina de la mol

filtrul de aer? cum e?clapeta de admisie?.... daca vei ne putem uita la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si a mea mai tremura din cand in cand. e clar de la benzina la mine. de obicei bag de la omv dar cand face cineva cinste cu un plin nu prea poti sa il refuzi si mai bagi si de la petrom. si suferi... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie, motorul de 55CP nu este chiar identic cu cel de 64, are 6 supape mai putin si relanti-ul s-ar putea sa fie reglat diferit la cele 2 motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca are 6 supape tot tre sa verifice benzina ,filtru de aer si clapeta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, doar ca poatre nu este asa de bine echilibrat la relanti ca cel de 64CP si atunci doar isi face probleme degeaba. Intai trebuie comparat cu altul identic.

1.4MPI este un exemplu bun in acest sens - trepidatiile erau incluse in pretzul de cumparare.

:D

Este interesant de aflat daca la motorul de 1.2 exista arbori de echilibrare. Eventaul poate cel cu 12 supare are astfel de arbori si cel cu 6 supape nu are. Just a guess.

Acum poate am fost mai clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am mici trepidatii la relanti la masina mea(2005,13500 Km).Cred ca sunt cauzate in special de calitatea benzinei(nu trepideazxa mereu la fel).

Eu nu sunt un foarte bun cunoscator al masinilor si tipurilor de motoare dar am auzit ca in general motoarele cu 3 pistoane produc trepidatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea tremura usor la relanty. Este tipic motoarelor in 3 cilindri intr-adevar. Nu-ti face probleme din asta, atat timp cat nu se inneaca cumva in mers. Daca in accelerare brusca nu se inneaca (adica nu "da in nas"), nu-ti face probleme. Cu tremuratul la relanty obisbuieste-te :vaidecapulmeu:. O cauza pot fi si bujiile daca masina are multi km si nu au fost schimbate; la fel uleiul, sonda lambda, etc. Fa-i o revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este din 2005 si are 14300 km. , in august am facut revizia de 1 an . dupa revizie a mers mai bine. In ceea ce priveste benzina , de obicei alimentez de la Petrom si mai combin cu cea de la OMV .

Cand alimentez de la OMV , trepidatiile nu dispar dar sun de intensitate mai mica , dar totusi sesizabile si inervante cateodata .

Nu cred ca este din cauza benzinei pt. ca am alimenta de la Petrom cu benzina Top +99 premium , fge mai tare dar in rest ......diferente minore.

Va multumesc pt. sfaturi pe care le astept in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu alimentez numai de la Petrom ca acolo ne-a facut firma carduri. Nu am probleme cu benzina. Mai, nu-i mai baga Top 99+; motorul asta nu e pt. asa ceva! Benzinele recomandate sunt 95 si 91 (scrie si pe capac). Am facut si eu incercarea asta cu Top 99+ o data si nu mi-a placut. Intr-adevar poate fugea mai bine, dar produce detonatii aiurea in camera de ardere. Cand mergeam cu ea usor subturata si acceleram cam duduia motorul cateva secunde pana se lansa (ma cam deranja in urechi :) ). Cu cea de 95 nu se intampla asa ceva! Fiind in 3, si asa e motor turat nu trebuie sa-l mai ajutam si noi :P. Raman la ce spuneam si ieri: nu-ti mai bate capul cu trepidatiile de la relanty daca masina in mers se comporta bine. La 14k KM e masina noua, nu are ce probleme sa aiba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

apropo de trepidatii la relanti!

Eu alimentez numai de la OMV benzina de 100 (mai nou 40500/litru). Trepidatiilie au aparut de ceva vreme.

Nu stiu de unde se trage treaba asta dar sincer este foarte jenanta, mai ales cand mergi singur sau locul din dreapta este liber. Trepideaza spatarul scaunului ca dracu.

Asta este!

Sa auzim de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa nu mai bagi benzina de 100. Din cate am inteles si eu, motorul 1.2 HTP este facut sa mearga in conditii optime cu benzina de 95 fb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!