Jump to content

Cum imi pun un turometru ???


Florin_Golf1
 Share

Postare recomandată

Salut

As vrea sa-mi schim panoul (vitezometru - indicatoarele de benzina,ulei..)

care nu are TUROMETRU.

Unde as gasi unul cu turometru, ce impllica monatrea unui turometru pe diesel.

Nu am gasit nici o poza cu bordul, dar daca va ajuta este modelul cu stopurile mai lungi pe spate

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare forte indicata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti pui ceasuri cu turomrtru si din cate stiu eu trebuie legat firul la alternator daca alternatorul e prevazut :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In link-ul care ti l-am dat era si descrierea instalarii unui turometru OEM, adica original. E adevarat ca pe aceeasi pagina exista si cum sa iti construiesti unul, dar nu stiu cati au aceasta pasiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru link dar as vrea sa stiu daca este lafel ca la benzina, adik daca se leaga turometru la bobina de inductie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da .. cumpara o masina cu turometru

Crezi tu ca nu as vrea un alt golf ???

Masina este luata de tata in 1992 si este al doilea proprietar (masina era adusa din Germania). Nu a vrut sa-si ia golf 3 in 1997, tu ce zici am vro sansa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diesel nu exista bobina de inductie. De aia iti trebuie un bord de diesel cu turometru de diesel (altfel trebuie adaptat si aici habar nu am) si se leaga la cupla W de la alternator. Daca alternatorul tau nu are asa ceva, atunci nu vad cum poti sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In targ (Autovit) am vazut un bord de golf 2 cu turometru ...cerea pe el 800.000. Era ptr GTI. Iar la un arab pe Mihai Bravu era 1 mil. Din cate stiu se leaga undeva pe la alternator.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt in aceeasi oala cu tine,Forin,dar cu un G II.am turometru dar nu merge.am doo alternatoare dar nu am vazul la nici unul cupla W.am auzit ca se mai pote face cu un senzor de ABS de roata legat la turometru.senzorul e montat pe langa una din fulii care tre' gaurita ca sa o vada senzorul.am vazut asa ceva la cineva pe o Cobra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut un diesel caruia i-am pus turometru.

ce trebuie sa aveti:

1.alternator de turbodiesel (in spate are o cupla in care sa infige o mufa .. iar firul asta merge la bord .... si intra la o anumita pozitie (nu ma intrebati care) la mufa din dreapta (cum tineti ceasurile spre voi)

2. bord (ceasuri) de turbodiesel. nu puneti alt bord cu turometru ca nu o sa mearga ... . trebuie sa aveti turometru de diesel (5000 ture, rosu incepe de la 4500). daca puneti turometru de benzina (7000 sau 8000 de ture) nu o sa mearga (se plimba acul de nebun pe turometru ... alte tensiuni ..etc)

3. cele doua se gasesc prin targ ... pretul acum un an jumate era de 100$ amandoua (fff rar se vand separat

:D

Cristi(viitor)GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt in aceeasi oala cu tine,Forin,dar cu un G II.am turometru dar nu merge.am doo alternatoare dar nu am vazul la nici unul cupla W.am auzit ca se mai pote face cu un senzor de ABS de roata legat la turometru.senzorul e montat pe langa una din fulii care tre' gaurita ca sa o vada senzorul.am vazut asa ceva la cineva pe o Cobra.

turatie de ralanti?

rapoarte de demultiplicare in cutia de viteze?

cum faci legatura intre turatia motorului si invartitul rotii?

:(

Cristi(viitor)GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io nu comentez nimik !!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

asta nu stiu,Cristi.dar am vazut cu ochii mei si ii mergeaa.o sa ii cer lamuriri ulterioare,si apoi o sa va zic daca merge au ba.k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am bagat in kapota sa ma uit la alternator si am gasit undeva pe el 'MUFA' W.asadar,[highlight=red:0c2403da9e]victorie,am gasit-o.[/highlight:0c2403da9e].

acu' am alta problema:nu e nici un papuc tata acolo,e doar o gaura.pozitia ei este in partea opusa mufei cu cele 3 fire,2 rosii si 1 albastru.in standa mufei scrie D,in dreapta B si opus ei scrie W.deci unul dintre firele din mufa e 'Firul W',nu?cele doo fire rosii sunt groase,iar cel albastru e subtire.care sa fie oare?

tocmai mi-am dat seama k mai am inca o problema:care o fi firul care duce la turometru ,care din cele doo mufe care intra in bord,care,care si iar kre?are cineva o schema de bord in care sa se precizeze asa ceva?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 3 fir sunt cele de putere si excitatie pt alternator.

At trebui sa fie o mufa tata daca scrie W

Acolo trebuie sa pui.

Mai trebuie si turometru de GTD ... si sa tragi un fir ca sa legi W-ul de bord.

Altfel e prea complicat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mdah.dar eu m-am uitat in mufA W si am vazuit k 'mufa' W e doar o GAURA,sau asa pare.firu de tras nu e greu,turometru de diesel; gasesk eu undeva,dar ce ma fak daca nu mai e mufa W acolo unde ar trebui sa fie?ramAne sa ma mai uit in weekend sa ma lamuresdc,si va tin las curent cun au mai decurs lucrurile(ptr. cei interesati).

deci langa W e o gaura patrata.eu am incercat sa bag o mufa mama dar a intrat prea mult asa ca am scos-o afara ca nu se tinea in nimik.mai incerc o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

daca stie careva daka se poate monta in locul pompei d vacum un delcou cu aprindere in el... se poate lua semnal d la delcou pt turometru???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat si eu bord pentru diesel insa caroseria masinii este pentru motor benzina. DE unde iau semnal pentru ledul portocaliu care arata cand se incalzesc bujiile?

SI daca alternatorul nu are mufa W, exista alta modalitate de a lua semnal si a face turometrul sa functioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

in ceasurile din bord am turometru. este modelul cu 2 mufe. la care pin vine legat firul de la alternator? HELP PLZ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc mult, dar nu mam descurcat singur :exclaim: ma poate ajuta cineva dupa aceasta descriere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu vreau sa stiu acelasi lucru. Am ceasuri cu turometru cu doua mufe, pentru instalatie veche.. si maine sau poimaine trebuie sa le montez insa nu stiu care este "firul magic" care se trage de la alternator.

help us, :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi imi desfact bordul si o sa va spun exact care este firul. din ce am retinut eu este din a 2 mufa cea alba firul negru cu o dunga rosie. daca mai asteptati vreo 2-3 ore va dau raspunsul exact si poate fac si ceva poze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!