Jump to content

CAUT MECANIC PT GOLF 2( exista oare?)


apropo_000
 Share

Postare recomandată

si nu ne spui si noua despre cine este vb? (adresa, date de contact :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cum e cu mecanicu?

Am nevoie ... se aude pe dreapta in fata ca o racaiala, un fel de rulment care agata ...

Help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cum e cu mecanicu?

Am nevoie ... se aude pe dreapta in fata ca o racaiala, un fel de rulment care agata ...

Help!

planetara desfacuta, cap planetara stricat, amortizor desfacut( am patzit eu asta...sus la oala..)...intai vezi si tu cu ochii tai ...inainte sa dai bani....daca tronca asa rau cu siguranta se vede cu ochiul liber sau se simte la mana.....bafta ce sa zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreti un mecanic profesinist care lucreaza pe cont propriu sau un mecanic care lucreaza la un service unde primesti factura, etc?Cred ca ar trebui sa facem un topic unde se gasesc mecanici pentru diferite tipuri de reparatii.Miine ma duc la mecanicul meu pentru reparatie la directie, cred ca crucea cardanica fiindca am joc mare.Voi vorbi si despre voi dati-mi detalii la cristian_deaconu@yahoo.com, ca sa-l intreb ce poate face. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o cruce cardanica, e un ax cu caneluri si nute, iar jocul e dat de rulmentul din coloana de directie si bucsa de la contact. nu se gasesc ca piese aftermarket, vin pe original si eu le astept de vreo 2 sapt. se schimba numai cu scoaterea coloanei de directie, dat jos bord...nu e asa simplu.

crucea aia de care zici se strange cu 2 ciocane, altceva n-ai ce sa-i faci, si oricum, jocul pe verticala al volanului nu e din axul ala cu caneluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) cind virez stinga sau dreapta am un joc de circa 60 de grade din volan cind nu se misca.Am blocat de jos de la caseta si am miscat volanul si se misca deci jocul este de undeva mai sus de caseta. Ramine de vazut.Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unu m-am lamurit cu mecanicii... iar pe puiu meu il iubesc no-limit... asa ca desi acu e cam varza ca il am de scurt timp o sa fac cam tot ce pot singurel (cu ajutorul prietenilor) dupa ce ma documentez bine de tot legat de fiecare aspect... asa macar stiu ca o sa-mi cunosc masina si o sa o fac cum vreau eu si constient de seriozitatea investita... sunt atat de ambitionat fiindca un mecanic destept la care am fost i-am zis sa-mi schimbe caseta de directie deoarece era rupt suportul de prindere a tijei timoneriei pe diagonala (si din caseta si efectiv suportul), el ma taxeaza de ma rupe iar la prima ridicare pe rampa sa observ ca el a facut doar o sudura in argon... chit ca e din aliaj... dupa 2 saptamani m-am hotarat sa schimb tot ansamblul (mai putin furcile) si...surpriza... caseta de directie e sudata.... nu mai pupa masina aia mecanici decat daca ma inseala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanicu care s-a ocupat de golfu meu dinainte sa il cumpar eu i-a rezolvat INJECTIA despre care se stie ca nu PREA se baga nimeni !!! a refacut-o dupa ce fostu proprietar s-a dus cu ea la un mare nustiu ce service si prostii aia s-au bagat la injectie ca deh e mecanica se "regleaza" !!! acum nu stiu exact daca se pricepe la carburatoare dar eu de fiecare data cand am avut prob la el am fost !!!!

Modificat de Raekwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este adevarat ca sunt mecanici si mecanici dar eu am avut directia varza, respectiv mi-a schimbat caseta de directie ,o bieleta, capatul de la mitraliera unde se cupleaza la caseta, burdufuri si asta ma costat cu tot cu piese 3 milioane iar bonus a m-ai schimbat si o parte din suportul care tine tija schimbatorului de viteze linga caseta de directie si grila de la bord. Am directia acum precum servo se misca cu degetul-super.Asta dupa ce ma jecmanit un mecanic pentru ca a umblat la o bieleta de 1.5 milioane si i-a pus o pastila. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma nu ca vreau io sa ma dau zmeu, da parca ideea era sa recomandam, respectiv sa facem de kko, mecanici buni / rai. asta inseamna sa si zicem care sunt astia, unde ii gasim, etc. cu chestii vagi gen "mecanicu meu / mecanicul tau" nu ajungem nicaieri.

iar daca nu vrei sau nu poti sa dai detalii mai multe... mai bine nu mai posta.

parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este adevarat ca sunt mecanici si mecanici dar eu am avut directia varza, respectiv mi-a schimbat caseta de directie ,o bieleta, capatul de la mitraliera unde se cupleaza la caseta, burdufuri si asta ma costat cu tot cu piese 3 milioane iar bonus a m-ai schimbat si o parte din suportul care tine tija schimbatorului de viteze linga caseta de directie si grila de la bord. Am directia acum precum servo se misca cu degetul-super.Asta dupa ce ma jecmanit un mecanic pentru ca a umblat la o bieleta de 1.5 milioane si i-a pus o pastila. :blink:

o caseta noua e 310 ron, o bieleta cu cap de bara e 120ron. nu mai vb de manopera. cred ca mecanicul tau face acte de caritate sau a folosit piese la mana n-spea.

later edit: si nu se schimba doar o bieleta, se schimba amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caseta sh 1milion, bieleta 0.5 iar manopera 1.5.Am fost la service pe socului linga fosta benzinarie petrom si pe o bieleta sh mi-a cerut 1.5 milioane plus manopera :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ai folosit piese sh, asta era important. manopera difera de la mecanic la mecanic, dar daca cineva ti-a recomandat bielete sh...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata citeva recomandari de service specializate pe diverse componente de la Golf(pentru Bucuresti):

1.Reparatii injectoare cel mai ieftin circa 100 mii/inj si pompe se fac viv-a-avis de apaca in incinta societatii PUMAC, sunt doi tipi seriosi care efectueaza reparatii.Este ieftin si rapid dar nu pot face lucrarii pentru inj electronice si etalonarea de mare precizie a inj.-respectiv nu au saibi talonate care fac presiune impreuna cu arcul din inj.

2.Verificari la directie linga piata Galati circa 450 mii pt golf.Au aparatura de precizie si-ti dau si garantie.Sunt ce mai ieftini din bucuresti si au deschis toata ziua.

cine mai cunoaste alte locatii este binevenit. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magazine cu piese ieftine(i bucuresti):

-Pe strada sportului, este in Colentina cind te duci catre europa strada pe care face troleul la dreapta catre fundeni la prima statie de masina este o cladire inalta pe stinga care are garaj la subsol si magazin la parter, este placata cu gresie neagra(exemplu: arcuri spate originale 1 milion bucata)

-Pe strada Izbiceni, este cind te duci la tirgoviste dupa podul constanta la a treia intersectie faci dreapta, pe strada care duce la un centru mare de butelii, pe linga capul autobuzului 331, magazinul este vis a vis de un parc.De fapt sunt doua magazie unul de piese dacia iar unul doar de straine.Cum vii de la chibrit este primul pe stinga iar pe dreapta este parcul.(exemplu:duze originale de injector Boch 580 de mii, in tot orasul peste 650, timonerie de golf I circa 150 de mii)

-Pe bulevardul Basarabiei care pleaca de la pasajul Muncii, magazinul este pe dreapta dar atentie trebuie cautat tipul care vinde deoarece linga magazin mai este un alt magazin concurent.Il cheama Laurentiu si are circa 37-40 de ani cu barba si este saten deschis la par.

Precizare: magazinele de mai sus au un adaos comercial mai mic decit restul si aduc la comanda piese originale si nu cele facute prin ungaria(exemplu: unix) turcia si chiar china.Cine are idee de alte magazine este binevenit. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru colegii cu diesel/turbo diesel este un service pe la piata Chibrit (pe strada cu Agip-ul). Fac mai mult pompe de injectie si injectoare. Ca pret nu mi s-au parut deloc scumpi (demontat complet pompa de injectie, curatat, schimbat bucse, simeringuri... reglata apoi pe banc; reparat un injector; curatat restul de injectoare; masurat joc la tacheti+schimbat un disc distantier; reglat avans pompa injectie. total 250 RON cu tot cu factura si garantie un an. Fara factura era vreo 210 RON.)

Lucreaza foarte bine dar nu prea stau bine cu timpul. Cel mai bine e cu un telefon in prealabil (0744653726)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un golf II TD diesel 86 trebuie sa fac masuratori la joc la tacheti+schimbat un disc distantier;E cazul?Merci

Am inteles ca reglaje fine la injectoare si pompe este un service intre Iancului si Muncii pe partea stinga de la iancului linga o circa de politie.Zilele astea aflu si telefonul. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!