Jump to content

Motor de 1.2 si 70 CP


bebeko
 Share

Postare recomandată

Buna, am citit azi pe forum la aria dedicata Seat si am vazut ca mai nou masinile noi cu motor de 1.2l au 70 CP . Din cate am citit este o modificare de soft. Intrebarea mea este daca aceasta modificare are loc direct in fabrica ? Nu este acelasi motor ca si pe Fabia ? De ce la noi are doar 64 CP ??? :)

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

64 cai... plus 10% teoretic iesiti din chip tuning, ies 70 cai. Le-or chipui dealerii pt marketing (masini "puternice" la pretul uneia cu motorizare slaba). :)

Modificat de o3_cep
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am citit si pe alte site-uri si incepand cu noul model Ibiza 2006 , motorul de 1,2 are 70 CP :) " The new 70 hp 1.2 is another improvement over the previous 64 hp unit, thanks to optimisation work done on the engine’s electronic management. Acceleration from standstill to 100 km/h now takes 14.7 seconds compared to 14.9 seconds before optimising. Fuel consumption has changed slightly, to 7.8 litres in city driving, 5.1 on the extra-urban cycle and 5.9 combined (the 64 hp 1.2 featured 7.7, 5.1 and 6.0, respectively)."

Si la noi nimic ???

http://www.worldcarfans.com/news.cfm/count...engine-upgrades

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar este o chestie de management a motorului... 1.2 a urcat la 70 CP asa cum 1.4 a urcat de la 75 CP la 80 CP (vezi Octavia II, Golf V, s.a.).

Probabil ca la "noi" va fi doar la Fabia II, ca facelift-ul a trecut ! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar asta inseamna ca o simpla modificare din soft putem sa facem si noi ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... am zis mai sus. :rolleyes:. Doar ca daca faci tu asa ceva, pierzi garantia masinii.

Sau cele noi de 70 cai, le poti chipui... obtinand pe la 75-80 cai (max)?

:hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu eu sa le fac ci cei de la reprezentanta. Daca tot se poate asa la masinile noi , de ce sa nu putem sa le faca si la noi , fara sa pierdem garantia ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa si? ce-i asa mare smecherie? +6 cai crezi ca fac vreo diferenta sau ce? daca era 1,2 100 cai sau 120 cai mai ziceam. si eu ma ofticam. asa cum a scos vw tfsi acuma cu 140 si 170 cai pe golf gt motor de 1,4l. ala e motor nu jafu asta de 64 sau 70 cai. masina e grea si daca mergi normal ai un cosum decent. daia ati luat-. pentru ca era ieftina, nu era dacie si consuma putin.

bucurie mare ca nu mai scoti suta in 15 sec si o scoti in 14,5 hahaaah. parerea mea e ca e f bine asa cum e. chiar sunt multumit pt cum merge. pt ca nu am bani de altceva. asa mi-as lua un golf 5 cu 150 cai. dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg ce au unii impotriva, dar... raman la intrebarea mea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e doar o modificare de soft, ce costuri mai presupune si asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un chiptunning aftermarket (facut de alte persoane, nu la vreun dealer) e minim 200 euro, pentru o fabia. M-am interesat pt a mea.

Daca ar fi facut in service... sigur ar costa mult mai mult. Probabil dublu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hopa , eu credeam ca doar se umbla putin pe la calculatorul masinii, eventual cu vag-com-ul , si modifica cativa parametri. Eu asa am inteles de pe site-ul Seat :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, se modifica ceva in chip-u masinii. In ECU, daca nu ma insel. Si eu sunt cam la nivelul zero... legat de chiptuning. Doar ce am mai citit pe net, si m-am interesat pt masina mea.

Este vorba doar de o interventie cu laptop-ul la masina, cu ajutorul unei interfete. Modificarea in sine, nu dureaza mult. 20-30 minute. Dar pretul este cel dat mai sus. Cel mai ieftin, 200 euro. Am vazut si pe la 300 euro, in alte parti.

Daca vorbesc prostii, rog pe cei in mai multa cunostinta de cauza, sa ma corecteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se modifica mai multe in ECU, dar cu alta interfata, nu cea de diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca poate cei de la reprezentanta Skoda ar putea face acest lucru " for free ", doar ca sa egalam si noi performantele celor de la Seat :D

Am gasit pe site-ul Seat date mai exacte despre noile performante ale motorului si ...... tot nu o sa avem un cockpit F1 !!! :( Doar acceleratie de la 0-100km/h se reduce cu 1.7 s !!!

http://www.seat.com/static/su/com/SEAT/sit...les/1_2_51.html

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca poate cei de la reprezentanta Skoda ar putea face acest lucru " for free ", doar ca sa egalam si noi performantele celor de la Seat :D

Am gasit pe site-ul Seat date mai exacte despre noile performante ale motorului si ...... tot nu o sa avem un cockpit F1 !!! :D Doar acceleratie de la 0-100km/h se reduce cu 1.7 s !!!

http://www.seat.com/static/su/com/SEAT/sit...les/1_2_51.html

Cand o sa faca ceva "for free" astia de la reprezentanta...va insemna ca se apropie apocalipsa.In Romania nu ai sa vezi niciodata asa ceva,aici la noi trebuie sa zici mersi sa-si faca bine treaba si atunci cand ii platesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai frate...6 cp in plus se simt dar cu atentia marita :wub:. Daca vreti o modificare reala a puterii, hai sa vorbim de turbo! Pe mine deja ma bate ideea. Daca au reusit baietii sa puna ei turbo pe Oltcit-uri, noi de ce n-am putea? Si crede-ti-ma am mers cu 2 din Oltciturile cu turbo si e absolut incredibil !!! demaraj 100% brutal in orice treapta. Si asta facut pe motoarele lor originale!!! turbina, regulatorul de presiune si intercollerul cumparate SH ! singurele chestii noi sunt blow-off valve-urile. Deci vorbim aici de motoare 1.1 sau 1.3 fara numar suplimentar de supape pe cilindru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

No bine, speram si altceva in plus.... :(

Si chiar , de unde ai auzit ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

initial de la baiatul care se ocupa de vanzari..pe care nu l-am crezut..si acesta ma luat de mana si ma dus la un mecanic care a confirmat acest lucru.. si ma bucur foarte tare pt acest lucru... chiar nu ma asteptam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine se mira? Ei doar discuta despre noul motor de 70CP. Pana acum 1.2-ul avea 64CP.

PS: Exista si Dacia cu injectie pe benzina.

:exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!