Jump to content

Montaj instalatie A/C


WSN
 Share

Postare recomandată

Am gasit la cineva o instalatie de A/C pentru Golf III.

Cum eu nu am aer pe masina, ma gandeam sa o cumpar.

Stie cineva cam cat de greu este de instalat asa ceva pe masina si cam ce presupune treaba asta (eventuale modificari,etc.)?

Si inca o treaba: nu am stabilit un pret pt. ea, cat sa ii ofer maxim :( ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Si eu intentionez sa echipez masina cu A/C .Nu este asa de simplu si nici imposibil. Este o aventura sa cumperi ceva cind nu stii ce sa cumperi :P ( daca este : completa ,functioneaza si se poate monta pe tipul de masina dorit ). Eu acum am documentatia necesara si studiez

toate implicatiile legate de montarea A/C. :P

Cind voi avea toate informatiile , vorbim. :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi trimiti si mie te rog documentatia despre aer?

THX! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

existenta unei posibilitati de a monta AC si pe golfuletu meu ar modifica dramatic cursul evenimentelor in familia mea, adica nu imi voi mai vinde masina.

:(

daca stie cineva despre existenta unui AC pe o masina montata ulterior si cum a functionat (si cel mai important, cat a functionat) rog sa ne dati detalii,

de asemenea, daca exista un service care se ocupa cu asa ceva si cat ar costa treaba asta ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni, nimic ??

macar spuneti ca nu se poate, ca sa-mi retezati aripile sperantei din fasa.

:(

sau un pret ceva, cineva care e dispus sa-l monteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De putut se poate sigur.Acum depinde si cat de buna este instalatia care se poate monta.

Un service stiu: se numeste GES si este pe undeva pe Viitorului. Acolo ti-l si reincarca cu freon, daca e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ziarele cu vanzari-cumparari auto, sunt destul de multe anunturi privind instalarea de aparate de AC. Baiatii iti si spun de la inceput daca se poate instala pe tipul de masina si cat costa precum si alte detalii tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati lamurit beton.

Un numar de telefon, un site, ceva ??

M-ar interesa si parerea unuia care si-a montat asa ceva.

hai, fiti darnici cu experienta voastra, fata de cei oropsiti de gradele prea multe.........

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand umblam sa-mi cumpar masina, am vazut un Golf III cu o instalatie de clima montata. Desi se lauda ca era montata in Germania (ma indoiesc) cand i-am dat drumul nu prea dadea frig. Mai degraba o adiere de primavara, dar nici decum rece. Si zicea tipul ca in fiecare an trebuia schimbat/completat freonul. Oricum nu mi-a inspirat incredere instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut un Golf III cu o instalatie de clima montata. Desi se lauda ca era montata in Germania (ma indoiesc) cand i-am dat drumul nu prea dadea frig. Mai degraba o adiere de primavara, dar nici decum rece. .

Asta inseamna ori ca se dusese freonul, ori ca scapa pe undeva. In principiu, daca toate garniturile sunt ok, nu ar trebui sa fie probleme in ceea ce priveste 'raceala'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de instalatia frigorifica propriuzisa, mai exista si cateva conexiuni electrice. Spre exemplu ECU trebuie sa comunica cu modulul electric/electronic de A/C ca atunci cand compresorul este cuplat sa compenseze ralanti-ul si cand temperatura motorului este prea mare, sau cand exista "cerinte" din partea soferului de putere mare sa decupleze compresorul. Tot un modul auxiliar este si cel de comanda al ventilatoarelor care trebuie sa tina cont de presiunea refrigerantului pentru cuplarea uneia din cele doua trepte de viteze.

Aceste lucruri nu inseamna ca nu se poate adapta un sistem A/C pe un model care nu a fost dotat cu asa ceva ci ca lucrurile care trebuie luate in considerare sunt ceva mai multe decat par la prima vedere.

Apropos la unele modele cutia de climatizare (unde este caloriferul si evaporatorul sistemului A/C sunt diferite in functie de dotarea cu sistem de climatizare sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat o instalatie de A/C pe un passat 1990. Foarte multa munca. Am dat pe instalatia completa 400$ (inclusiv parte electrica). Trebuie dat bordul jos si schimbata cutia pt climatizare. Cea cu A/C e total diferita. Trebuie de asemenea decupata caroseria inspre motor pentru accesul tzevilor catre radiatorul pt racire, de fapt in doua locuri si pt evacuarea apei din condens. A trebuit sa schimb chiar si alternatorul. De punerea sistemului de A/C s-a ocupat un prieten care-mi face service-ul la masina (foarte priceput) asa ca un pret realist nu-ti pot da. Pe mine nu m-a costat mai nimic dar toata treaba asta cred ca face 2-300$. E enorm de multa munca si fizica si intelectuala. Te sfatuiesc sa schimbi toate garniturile "O"ring care sunt pe instalatie. Umplerea cu freon si eventual cu ulei (pt compresor) trebuie facuta la un atelier specializat. Cel mai bine la unul la care ai cunoscutzi. Majoritatea nu o fac cum trebuie si e necesar ca peste un an sa umplii iar instalatia. Cere neaparat sa verifice instalatia si nu uita de garantzie.

Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.... daca nu uit sa mai trec pe aici :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

to oscar:

M-ai cam dezamagit :D !

Suna a prea multa bataie de cap :33: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am lamurit si eu.

da mai pun niste intrebari :

1.cat de marcanta este diferenta intre klima manual si klima automat ??

(eficienta, consum, fiabiliatate, reactii adverse)

2.se poate transforma un manual in automat ?

cat ar costa operatia ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu se poate transforma un manual in automat, este f mare diferentza. Practic trebuie inlocuita instalatzia electrica si tot ce este sub bord legat de climatizare.

Normal ca este mai bine cu automat, numai ca pe asta nu te sfatuiesc sa-l iei de la dezmembrari, un motoras care nu functioneaza bine sau o clapeta obosita sau chiar un senzor de temp si ai dat de belea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VentoCLD, nu am inteles cum a ramas cu instalatia sh de aer cond....O iei ? m-ar interesa daca este disponibila si convenabila....

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la service-ul nostru am un coleg care are aer pus pe un golf 3 gti (instalatie italia) , tocmai am facut rost si de schema electrica.

am si omul care a montat instalatie similara DIAVIA italia pe un passat 1.9 tdi si care cred ca te poate ajuta

PRETUL 1300 euri cu manopera inclusa. e mult/putin nu stiu dar daca te intereseaza da un semn.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma interesa mai mult una sh, dar din ratiuni financiare......

functioneaza bine? adica raportul nivelul de racire/solicitarea motorului este convenabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!