Jump to content

Imposibil de scanat - Blocaj pe linia de comunicatie


Extreme
 Share

Postare recomandată

Buna un membru binevoitor de pe acest forum a incercat sa-mi faca o scanare cu VAG-ul dar din pacate nu a putut. Vagcom-ul spunea este conectat, dar masina nu vroia sa comunice. Stiti voi oare de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • livio78

    8

  • Al Bundy

    4

  • Extreme

    4

  • furios

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

da e posibil sa fie blocata o linie de comunicatie problema des intalnita de alfel si de obicei aceasta linie este blocata din cauza unui casetofon after market sau chiar din cauza cas original, deci incercati sa dati casul jos indiferent daca e din fabrica sau nu si scoatetei toate mufele de pe el, normal ar trevbui doar alimentarea si de+ si de- deoarece comunica pe amandoua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa specific, acolo cand trebuia sa alegi ce tip de masina ai la passat nu era si b5.5, numai b5, sa fie oare si din cauza asta. (eu am B5.5).

Radio este original VW MCD Navigation Sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mestere se alege b5 dar.. eu cand fac diagnoze nu intru in autoscan.. le iau pe rand.. motor, airbaguri, abs, clima, ... si tot asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat si asa si tot nimic.

vineri dupa masa sau sambata pana la amiaza sint liber si te astept din nou.

:blush:

da un telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare...

Sambata am fost la un service sa-mi citeasca eventualele erori stocate....s-a chinuit omu' vreo 2 ore si...nimic. Nici cu laptop si VAG COM nici cu alte 2 tipuri de software si cu un PC normal (ceva gen CAS si ESIS?). Mesaj "Comunicatia este perturbata" sau la VAG COM nu putea comunica deloc...

Mentionez ca am schimbat casetofonul de pe ea cu un MP3 player...i-am spus si asta si a zis ca n-are nici o treaba...inaintea mea scanase un Passat din 2006 si mersese snur...

Ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta-l pe cipos sau voinea.

Merci de informatie...cand vin din concediu, sper ca nu se rupe nimic...sau rezolv problema definitiv, ca ma duc la bulgari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionez ca am schimbat casetofonul de pe ea cu un MP3 player...i-am spus si asta si a zis ca n-are nici o treaba...inaintea mea scanase un Passat din 2006 si mersese snur...

Ceva sfaturi?

Ba s-ar putea sa aiba treaba :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1) daca aparatul radio-cd montat trimite pe firul de diagnoza din mufa +12V => masina nu poate fi interogata la diagnoza

2) cand ajungi in Bucuresti da-mi un mail la vwforum@gmail.com (raspund mai repede decat la PMuri) sau telefon direct la nr din profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca inca o scanare fara radio!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Ba s-ar putea sa aiba treaba :lol: .

Pai am bagat exact mufele care erau pentru casetofonul original VW Beta...deci alea dau +12V pe mufa de la ECU sau nu?

Dl Voinea ti-am dat si un PM...cu scuzele de rigoare o sa ma repet...

Acu' am aprinse si becurile de la ABS si ESP, bineinteles ca "sculele" astea nu mai merg....totul dupa operatiunea de schimbare a suspensiei (fata +spate), bratelor fata si a placutelor de frana (fata+spate)...(daca te mananca in c... tre' sa te scarpini) la un service de mari meseriasi....GERIMPEX Targoviste.

Operatia reusita, pacientul mort plus manopera de 1.250 lei.....WTF...ca nu aveam presa de arcuri ca altfel le schimbam singur...

M-am dus la altii, ca la astia nu mai calc, e a doua oara cand ma frig rau de tot la manopera (mi-a pus timpul de lucru ca si cum a schimbat de la a la z fiecare reper in parte ---parca daca demontezi amortizoru; sa-l schimbi, mai conteaza ca pui la loc arcul vechi sau altul nou)... nici la ei n-a mers scanarea si nici luarea bornei de la baterie vreo 30 de minute....

Ceva idei, ca sunt disperat, ma enerveaza de mor....ce poate fi? In afara de radio-CD, care-i treaba cea mai simpla....? Ca masina merge fara probleme in rest..

De unde iau si eu un cablu KKL (USB), ca m-apuc singur de treaba....? Un magazin care sa-l aduca sa-l vad eu fizic, nu de pe net....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dragos1974> am eu KKLuri douzeci si ceva de bucati in acest moment. Te costa doar o vizita la Bucuresti (vad ca esti de aproape) si 110RON. E mai bine sa faci o vizita ca sa ma conving si eu ca merge sau nu diagnoza pe masina ta (sa nu dai degeaba bani.. oricum daca nu merge trebuie vazut de ce si remediat ca sa mearga)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Salutare...

Sambata am fost la un service sa-mi citeasca eventualele erori stocate....s-a chinuit omu' vreo 2 ore si...nimic. Nici cu laptop si VAG COM nici cu alte 2 tipuri de software si cu un PC normal (ceva gen CAS si ESIS?). Mesaj "Comunicatia este perturbata" sau la VAG COM nu putea comunica deloc...

Mentionez ca am schimbat casetofonul de pe ea cu un MP3 player...i-am spus si asta si a zis ca n-are nici o treaba...inaintea mea scanase un Passat din 2006 si mersese snur...

Ceva sfaturi?

salut! ai rezolvat problema? si eu am aceasi treaba cu VAG COM ca nu reusesc sa-i dau de capat . si eu am schimbat radio-ul, de de la el? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cand esti in optiuni la VAG-COM si dai TEST la interfata ce reporteaza ? (e o metoda buna de diagnosticare a liniei K daca are probleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut aceeasi problema cind am schimbat casetofonul la o skoda fabia; solutia e simpla, in mufa (originala) care merge la radio este si o linie K(pentru diagnoza pe modulul radio) pe care cel ce mi-a instalat casetofonul l-a conectat pe undeva crezind ca e un plus. Acel fir trebuie lasat in aer (si izolat).

La Skoda fabia este vorba de pinul 3 de pe mufa de jos (cea cu alimentarea).

Cind dadeam test la interfata din vag-com spunea K1 ok iar la K2 parca short to ground.

Dupa ce am scos din mufa firul buclucas si l-am izolat diagnoza merge OK.

Asta e problema serioasa la schimbat radio-ul daca treaba e facuta de unu care nu stie si de K-ul de pe radio :icon_cry: si cauta/ghiceste firele cu multimetrul.

Modificat de Gabriel DIACONU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand esti in optiuni la VAG-COM si dai TEST la interfata ce reporteaza ? (e o metoda buna de diagnosticare a liniei K daca are probleme)

salut! in primul rind iti multumesc ca ai raspuns! cred ca scrie ce va de incompatibilitate si nu recunoaste. exact nu-mi amintesc ca am am probat anul trecut :) . dar si pentru ca nu am un portabil ,si am facut proba cu un pc de casa si e cam asa si asa sa instalez tot ambaradan si sa vad ca nu merge iar. ;) asa ca am hotarit prima sa ma informez si dupa mai fac o proba. multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! eu am acceasi problema. am o interfata vagdiag. 1.1 ptr. vw,audi,seat si skoda. iso9141/2 ptr. vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut! am facut proba din nou si am si reinstalat programul. si tot asa nu reusesc. am facut o poze dar e un pic miscata. cer scuze! PRIMELE 2 AM GRESIT BUTONUL ..SCUZATI :) :lol: :)

post-21722-1221078879_thumb.jpg

post-21722-1221078899_thumb.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar fi cineva sa te ajute, dar cine? Ca nimeni nu stie de unde esti. Nu ai locatia completata in profil.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT! DAA DOAR ASA PRIN FORUM DACA MA POATE AJUTA CINEVA!!! CA NU SINT IN TARA :) MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate casetofonul si fa diagnoza.. cel mai probabil ca o sa iti mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!