Jump to content

Burduf planetara


Turbocip
 Share

Postare recomandată

salutare/

postez aici gandindu-ma ca ma ajutati:

astazi am avut un miros urat la motor a ulei/vaselina incins(a) si ridicand capota am observat vaselina improscata pe evacuare/tevaraie/// uitandu-ma de unde ar putea fi am observat ca burduful dinspre cutie este crapat cca 2-3 cm . Este cumva vreo procedura sa desfac planetara fara sa desfac si din pivot? sincer nu as vrea sa umblu la suruburile fuzeta -amortixor (infl unghiul de fuga nu?)...

daca stie cineva exact cum se face as aprecia daca m-ar ajuta cu un reply/o schema ceva/cum se desface capul din spate al planetarei/ sau il dau pe cel din fata sibag burduful pe acolo? e mai usor asa?(ca in fata am desfacut-o acum ceva timp cand am inlocuit capetele planetare/???

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Operatiunea despre care vorbesti nu cred ca se poate realiza fara sa cobori fuzeta adica sa dai jos pivotu superior si capu de bara. Eu tocmai am dat jos cutia si din cate am vazut nu cred ca e alta solutie. Problema mare nu e sa refaci unghiurile (400000lei), problema este atunci cand scoti planetara de pe fuzeta, nu lasa mecanicii sa bata cu ciocanu in planetara ca ii face varza filetu, scoate-o cu o presa, eu am incercat sa o scot din fuzeta dar mi-a fost imposibil, poate tu ai mai mult noroc in cazul in care nu intervine cineva cu o idee mai buna, atasez si o poza cu planetara stanga care este mai scurta, poate iti este de folos, oricum nu e prea diferita de dreapta care are o contragreutate in plus. Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu las mecanicu/ eu o demontez/

dar ce capat sa desfac sa bag burduful? cel de la duzeta sau cel de la cutie?

planetara e cea d pe dreapta/

apropo ca nu am cumparat inca burduful;se gaseste numai el singur,sau cum;kit ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Desfaci capatul dinspre cutie.

Eu am schimbat burduful de la planetara dreapta, partea de la fuzeta, dar am experienta de pe G1 unde l-am schimbat si pe cel de la cutie. In principiu nu este o operatiune dificila.Am desfacut suruburile de la cutie 6 buc cu cheie torx, am dar jos contragreutatea, desfaci piulita de la fuzeta si am demontat cele 2 suruburi de la amortizor. Dupa ce scoti planetara, vezi ca la partea dinspre cutie ai o siguranta pe care trebuie sa o demontezi.La G1 era o articulatie pe 6 bile, cred ca si la G3 este la fel.Ai grija cand montezi la loc articulatia, capatul sau trebuie sa culiseze daca misti in plan orizontal planetara.Daca nu culiseaza se rupe la primul damb sau groapa.

Capatul dinspre cutie se livreaza atat singur cat si kit.Kitul contine burduful, vaselina, sigurante. De preferat sa ceri kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e cam riscant sa desfaci capul planetarei , s-ar putea sa nu o mai pui la loc si suruburile nu sint torx, stiu ca seamana dar asta e un fel de torx in 12 laturi si trebuie sa fi foarte atent cand le desfaci ca daca nu intra "torxu" bine s-ar putea sa strici capul surubului, ia-ti si un set de suruburi de planetara noi daca aplici varianta lui paul_ral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o sa iau kitul/ ca e 700 mii ; am intrebat acum la un magazin piese auto ... trebuie sa fie facut de cineva anume? Firma ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu m-a lamurit cum e cel mai usor de schimbat burduful/ prin cap-fata sau partea-spate?

apropo.. si ce cheie imi trebue pana la urma sa desfac suruburile /ca nu mai stiu exact (soricel /torx?) si de cat?

Modificat de Juliano_2005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soricel de 8

Thanks/

si deci care capat trebuie desfacut pana la urma ca sa schimb burduful (de la cutie)? ca e planetara din dreapta cea cu axul(tija) mai gros(a) //????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci capatul dinspre cutie, dar dupa ce dai planetara jos.Nu poti introduce burduful pe la partea dinspre fuzeta datorita faptului ca tija planetarei este mai groasa decat capetele.Inca o data atentie la montarea bilelor in colivie si la pozitia miezului (pisa cu caneluri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ce semne sau repere sunt ptr.a baga planetara la loc in cutie in aceieasi pozitie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu coteaza, intra in orice pozitie. Poti face inainte de demontare semne cap la cap pe flansa si pe priza de la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la planetara din dreapta,burduful dinspre cutie,diametrul partii metalice este de 100 ?la montare partea metalica se etanseaza cu silicon ?in kit,dupa cum se vede in poza sunt 2 saibe dintre care una zimtata la interior,intrebarea este daca se monteaza numai cea zimtata sau amandoua ?parca trebuia sa pun si o poza..........

post-14167-1195672907_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare oameni buni,

am si eu o intrebare :

zilele trecute am fost in service si am schimbat chitul ambreiaj la golfuletul meu. a doua zi am observat o pata de ulei sub masina dar nu am dat importanta.astazi la fel.... dupa cateva investigatii am observat ca la planetara din stanga chiar la iesirea din cutie burduful este rupt si acolo e plin de un fel de ulei negru si vascos (mirosea a veselina arsa).este posibil ca pe acolo sa curga uleiul din cutie ? l-am sunat azi pe mecanic si mi-a spus nu are cum sa fie ulei ci doar vaselina din tripoda..... mi-ar fi ciuda sa stiu ca imi curge uleiul din cutie pentru ca abia l-am schimbat odata cu ambreiajul.Voi ce parere aveti ? poate sa curga pe acolo uleiul din cutie ??

.... oricum pana luni nu am ce face.....

Foloseste functia Search inainte de a deschide un topic nou

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum sa curga ulei pe la burduful dispre cutie de la planetara. cum tia zis si mecanicul ala e vaselilina si probabil sa mai inegrit, vaselina aia este grafitata de culoare gri cand e noua :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul iti curge pe la simeringul flansei de care se prinde planetara. Faptul ca burduful este rupt e doar o coincidenta, nu poate curge atata vaselina incat sa pateze pe jos in fiecare zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

AJUTOR!!! dupa ce mi-am schimbat ambreajul cam la o luna mia sarit planetara din partea stanga, motivul a fost simplu mi sau desfacut toate suruburile, mi lea strans la loc si acum intro zi iam facut o revizie si am vazut ca 2 suruburi sau desfacut iara. care este motivul ? sau sa imi spuneti ce cheie trebuie sa imi cumpar sa le strang cum trebuie , sau trebuie sa folosesc vreo pasta sa pun sa nu se mai desfaca? ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planetara dinspre cutie te referi nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cea ce se vede de sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa schimbi suruburile si saibele alea ca semiluna(daca le mai ai)- reperele 4 si 5 din atasament. Ma gandesc ca nu degeaba sunt incluse in orice chit care presupune si demontarea lor (totusi pe original nu vin in chit :( ). S-ar putea sa fie de unica folosinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa gasesc separat, sa nu trebuiasca sa iau tot kitul de cap de planetara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!