Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Art. 45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece Inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule In care s-a aflat initial.

(2) Conducatorul vehiculului care se angajeaza In depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula In fata sau In spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.

(3) Atunci cand prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incadrarea mai depinde si de agentul care face constatarea. Nu sunt toti asa "nervosi" cum a fost respectivul.

Iar la capitolul stalpi si alte stanci, nu cred ca e normal sa se afle pe drumurile publice ! As accepta sa ma amendeze pe mine pentru asta, dupa ce mai intai ii amendeaza pe cei care le-au pus acolo (daca ii gasesc). Iar daca nu e drum public, se mai schimba treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incadrarea mai depinde si de agentul care face constatarea. Nu sunt toti asa "nervosi" cum a fost respectivul.
Asta asa e, dar agentul poate fi "ajutat" sa ia decizia :D In cazul de mai sus, daca se omitea masina din fata, nu ar fi fost nicio problema.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

@ wolfydRg

Cred ca nu ai fost inspirat cand ai complectat aceea declaratie la politie. Ti-ai complicat singur situatia povestindu-i despre masina care venea din fata si cred ca asta a fost cauza pt care a facut aceea incadrare.

Ai mentionat in aceea declaratie despre masina care venea din sens opus ? In descrierea ta ai spus ca nu intentionai sa opresti (parchezi) acolo ?

Daca aceste mentiuni se regasesc in declaratia ta data la politie, este cam greu sa castigi contestata pt ca judecatoria va solicita copii dupa acele declaratii.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, am completat declaratia de la politie total neadecvat. Propriuzis am povestit cum am ajuns sa parchez sau mai bine zis ce de am ajuns sa parchez acolo, nu cum sa petrecut atingerea masinilor.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca acum sunt tardive explicatiile de genul "trebuia sa ... ", dar daca te rezumai sa declari numai ca in momentul in care ai vrut sa parchezi nu ai fost atent si ai vrat prea mult acrosand masina parcata, nu ii lasai politistului nici o obtiune de a te incadra la nepastrarea distantei laterale la efectuare unei depasiri. Asa este perfect acoprit in decizia pe care a luat-o privind incadrarea juridica, de cele declarate de tine.

Nu stiu cum se procedeaza acolo, dar aici judecatoria solicita politiei copii ale declaratiilor date de conducatorii auto, ceea ce daca se va intampla si in cazul tau nu te avantajeaza deloc.

Intereseaza-te daca si la voi se procedeaza asa ? :D Poate ai noroc ...

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, e clar ca asta nu a fost depasire, chiar daca politistul are o mica acoperire din modul cum e formulat articolul, problema e ca nu e bine ce a scris in procesul verbal. wolfydRg s-a bagat in lateral ca sa-l lase pe ala din fata sa treaca, nu ca sa-l depaseasca.

Modificat de MotorHead
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar avea ce declaratie sa ia de la alt conducator auto. Masina lovita este cea parcata, eu asa am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja cred ca nu ma mai bag la contestatie. Nu ma avantajeaza declaratia si acum e tardiv. Asta e, trebuie sa platesc pentru neatentia manevrei si neatentia completarii p.v. Ma gandesca ca daca nu castig imi aman agonia mai mult timp si cum sant o persoana care se consuma mult cred mai mult o sa-mi fac rau. Incep sa accept ceea ce sa intamplat si fiu mai atent pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptul sa beneficiezi o data la trei ani de reducere a perioadei de suspendare la 30 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am benefeficiat de ea in cei 10 ani de cand am carnet. As putea incerca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ WolfysRg

Trebuia sa te incadreze la:

"Nerespectarea regulilor privind manevra de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a facut aceea incadrare imputandu-i ca a schimbat directia de mers pentru ocolirea unui obiect (masina ..etc) care se afla pe banda lui, in timp ce din sens opus circula o alta masina. Iar pt ca a virat pt a face loc masinii ce venea din sens opus a dedus ca nu circula pe banda lui, deci circula pe celalat sens de mers.

Din ce am inteles eu nu a scris ca ar fi depasit masina care venea din sens opus.

Daca WolfysRg nu povestea nimic despre masina care venea din sens opus, probabil l-ar fi incadrat la acel articol indicat de tine.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca tot ce poate duce la o posibila depasire ar fi faptul ca s-a considerat ca a circulat pe banda opusa (contrasens). Se poate confunda f usor "depasirea" cu "schimbarea directiei de mers".

Oricum, orice persoana (chiar si cineva care nu e sofer) isi da seama ca ce a facut el nu a fost depasire.

Uite ca incerci sa faci o fapta buna (sa il lasi pe celalt sa treaca) si ti-o iei. :rolleyes:

Daca consideram situatia: mergi regulamentar pe banda ta si din sens opus vine o masina, daca incerci sa o eviti, tragi dreapta si intri in cineva parcat, clar nu se poate numi depasire ci schimbarea directiei de mers.

Ar putea invoca o astfel de situatie (ca el de fapt avea prioritate si celalt era pe contrasens) dar nu stiu daca tine ;).

Dupa cum ziceam si mai sus: ii urez multa bafta daca depune contestatie.

Cred ca ceea ce discutam e un pic :rolleyes:

Aici se presupune ca se discuta noul cod rutier si modificarile ce apar.

;)

Modificat de Ktalin_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Noutati !!!

Azi la stiri am auzit ca Parlamentul vrea sa modifice limitele de viteza prevazute in codul rutier. Astfel, in localitati de la 50 la 60 km/h, pe drumurile europene si expres de la 100 la 120 km/h iar pe celelalte drumuri de la 80 la 100 km/h.

Dar deocamdata ramane la stadiul de initiativa legislativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu putin noroc un cadou de sarbatori!

totusi 120 pe dn cam mult, ar fi fost ok 110.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt putine drumuri la noi pe care poti merge cu asa viteza. In localitate ar trebui lasata limita la 50, iar daca sunt portiuni unde se poate circula in siguranta cu mai mult, se pot monta indicatoare prin care sa se mareasca limitarea (asa cum se procedeaza acum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine si cu limita legala la 60. Unde se considera ca e necesar, se pot introduce restrictii. Oricum, mai repede vor introduce restrictii decat relaxari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci se pare ca ne vom revopsi kilometrajele. Vom albi dunga de la 50 si vom inrosi dunga de la 60 :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu unul, desi vitezoman cand drumul o permite si cu antecedente in tinerete (sa zicem ca m-am maturizat :) ) nu prea sunt de acord cu modificarile respective... in loc sa ne arunce praf in ochi cu aceasta decizie, mai bine s-ar insista mai mult cu constructia de autostrazi: aceasta ar fi singurul mod prin care ar decongestiona traficul... nu limita de 50/90 e problema, asa e in toata europa, dar ei au autostrazi....

50 in orase nu e putin, mai ales atat timp cat mai sunt inca accidente la trecerile de pietoni... in plus, cel putin in TM, dar ma gandesc ca asa e si in Buc precum si in celelalte orase mari din tara, 50 in jurul orelor de varf e viteza legala si... atat, pentru ca tot cu 5 la ora bara la bara circuli...

iar in afara, degeaba iti pun limita 120, daca din 2 in 2 km ai un tir care e limitat din tahograf la 90 si nu ai doua benzi, sau mai mult ai linie continua pe o distanta de cativa km... si macar daca s-ar merge cu 90, dar viteza medie la orice drum e in jur de 70 (si asta daca ai noroc), pentru ca mai sunt si mosii saracii care abia se misca, mai sunt si carute si ce mai gasim in tara noastra...

parerea mea e ca tot ce va produce aceasta modificare este o crestere a numarului de accidente din perioada imediat urmatoare, pentru ca multi bezmetici vor apasa pe pedala de acceleratie mai mult decat li se intinde plapuma (fie ea masina, experienta la volan sau abilitati de conducere)

si apropo... bine ca inainte am fost aliniati la normele rutiere din UE, iar de cand am intrat am inceput brusc sa modificam... ba de la 90 la 100, ba de la 100 la 120 si de la 50 la 60... numa bine toate estimarile GPS-urilor ni se duc peste cap pana apare versiunea noua :P

Modificat de cocomic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Am scris in topicul legat de radare indicat mai sus de DragosR, parerea mea in aceasta priviinta. Va rog continuati discutia despre aparate si masuratorile acestora (pe timp de ploaie sau nu) in acel topic. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Nu am gasit intrebarea ce urmeaza sa o pun pe forum, asa ca o sa o prezint aici la codul rutier sa nu mai deschid alt topic:

Daca mi-am schimbat buletinul si adresa trebuie sa schimb si certificatul de inmatriculare al masinii? Cu permisul de conducere cum ramane?

Masina este inmatriculata pe numele sotiei mele si eu sunt trecut pe certificat ca si coproprietar. Ea a avut si inaintea schimbarii buletinului adresa de Timisoara, masina are numere de Timisoara, eu insa am avut buletinul precedent in Satu Mare si acea adresa este trecuta pe certificatul masinii.

Din ce am intrebat pe la colegi/prieteni mi-au zis cum ca nu ar mai trebui preschimbate, dar totusi poate voi stiti mai bine cum sta treaba cu noul cod rutier. Eu am pierdut firul deja cu atatea schimbari in legislatie.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cea mai avizata parere, iti propun sa pui intrebarea direct politiei romane, pe site-ul oficial http://www.politiaromana.ro/ Eu stiu ca trebuie sa ai o singura adresa pe toate documentele oficiale in care este trecut numele tau (buletin, certificat, permis etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca ti-ai schimbat buletinul de identitate atunci trebuie schimbate si certificatul de inmatriculare si permisul de conducere.

Sigur!

Eu am fost in aceasta situatie acum vreo luna si acest raspuns l-am primit de la Biroul de inmatriculari al Politiei Constanta.

Drept pentru care m-am conformat! :excl:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!