Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

mateis, parerea mea ti-am spus-o ieri la intalnire.

hbogdan, nu pot pune ultimul document pt ca este mai mare de 250 K cat accepta la atasamente si nici comprimat nu ajunge la aceasta valoare :) Era vorba de modificarile aduse regulamentului, in Iunie 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunteti interesati, aici gasiti ultimele modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fiu off.topic, dar acum 2 zile am fost si am facut ITP.ul la Skoda Brasov. Nu mi-au zis nimic de 2 triunghiuri. E chiar pe bune, a luat cineva amenda pe treaba asta ?, sau este folclor cum era si cu trusa/stingatorul neaparat din Romania ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul e bine, sunt cele mai noi, dar nu le pot descarca ca, apoi, sa le schimb extensia. Tot incearca sa le deschida...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Click dreapta pe fisierul din postul de mai sus, save target as... apoi modifici pe disc extensia fisierelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane, multumesc mult de ajutor. Dar calculatorul meu e mai ciudat. Uite ce-mi da la click dreapta:

codrutierjd7.th.jpg

Ce zici, e tare, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da "Save link as..."

Probabil ai setat ca atunci cand dai click pe link, sa se deschida automat in loc sa intrebe ce faci cu fisierul (la un momet dat cand te-a intrebat asta, pe parcursul folosirii IE, ai bifat o casuta care zicea "Allways do the selected action for this file type", ceva de genul asta - de atunci probabil se deschide cand dai click)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca ai voie ca incepator sa conduci in afara romaniei?

stiam ca nu ai voie un an dar acum am auzit ca 6 luni dar nu gasesc nimik prin lege , poate ma ajuta si pe mine cineva.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu n-am gasit nimic de genul asta nici in Codul rutie nici in modificare si nici in Regulamentul de aplicare al codului .

Singura reglementare este cea din Regulament care suna asa :

" Art. 149

(1)Conducatorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obtinerii permisului de conducere are obligatia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbena, cu diametrul de 100 mm, care are

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca ai voie ca incepator sa conduci in afara romaniei?

stiam ca nu ai voie un an dar acum am auzit ca 6 luni dar nu gasesc nimik prin lege , poate ma ajuta si pe mine cineva.

multumesc

Poti conduce linistit, nu exista nici o restrictie, azi iei permisul si maine poti pleca linistit la Paris(de exemplu) :rolleyes:

L.E.: Era sa uit, sa ai "semnul distinctiv" bineinteles!

Modificat de JeanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Citisem, sau mai bine zis auzisem ca daca shimbi localitatea de domiciliu si implicit buletinul nu mai e nevoie sa schimbi si permisul, adica sa ai aceeasi adresa si pe CI si pe permis. Asa e sau ma insel eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit eu e obligatoriu sa ai aceeasi adresa si pe CI si pe permis. Si asta este primul obiectiv de control ale politiei cand te-a oprit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cazul meu , manevra de parcare atins o masina, rezultat indoit putin spoiler si aripa (cealata masine - eu nimic) si rezultat conform agent de politie permis suspendat mie 60 zile.

Asta conform art. 101. alin. 3 lit a.Altcineva aproape ma convins sa nu fac contestatie.

Articolul suna asa ...

<<<Nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, dep

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind din nou cred si eu ca e a-2-a varianta valabila.

Dar cum frate sa ma incadrezi la manevra de depasire cand eu faceam manevre de parcare?

Nu se putea incadra pur si simplu nerespectarea distantei regulamentare.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parcarea nu e in niciun caz depasire, fa neaparat contestatie. Dar depinde si ce e scris in procesul verbal si daca l-ai semnat...

Modificat de MotorHead
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In procesul verbal e scris ca m-am angajat in depasire ca sa duca spre articolul respectiv.

Mi sa spus ca depasirea a precedut parcarea deci sunt vinovat. O sa fac contestatie in care sa contest incadrarea si modul eronat de intocmire al PV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
... depinde si ce e scris in procesul verbal si daca l-ai semnat...

In afara de faptul ca nu trebuia sa semnezi la "Recunoaste fapta", parerea mea ca trebuia sa adaugi si tu obiectii pe PV.

Daca ai semnat de recunoastere, cam greu sa mai poti face ceva.

Modificat de razvancutitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de faptul ca nu trebuia sa semnezi la "Recunoaste fapta", parerea mea ca trebuia sa adaugi si tu obiectii pe PV.

dar pe proces verbal unde am semnat scrie

"Contravenient XXXX

Am luat la cunostinta"

consider ca nu inseamna recunosc fapta.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wolfy spune si tu numele lu ala ca sa stim sa fim atenti daca ne opreste militianu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Povesteste cu lux de amanunte cum s-a intamplat si posteaza exact si ce a scris politistul in procesul verbal cand a descris accidentul, ca eu unul, nu am inteles cum s-a intamplat. Ne-ai spus ceva foarte evaziv :"manevra de parcare atins o masina, rezultat indoit putin spoiler si aripa (cealata masine - eu nimic)"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buuun... Acuma suntem stresati si cand parcam... :sly: :sly: :blink: :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia e ca probabil avea cota de umflat permise.

intr-un context identic (cat se poate deduce din relatare), chiar mai grav, in sensul ca ambele autovehicule erau in miscare, vecinul care m-a atins usor a scapat doar cu un avertisment. politaiul si-a facut probleme, intr-adevar, ca o va pati de la superior, dar pana la urma nu s-a intamplat nimic.

deci, merge si dupa politai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Povesteste cu lux de amanunte cum s-a intamplat si posteaza exact si ce a scris politistul in procesul verbal cand a descris accidentul, ca eu unul, nu am inteles cum s-a intamplat. Ne-ai spus ceva foarte evaziv :"manevra de parcare atins o masina, rezultat indoit putin spoiler si aripa (cealata masine - eu nimic)"

Eu am vrut sa fiu succint de aia am scris asa.

Am ajuns la mine la bloc , drumul e doar cat sa incapa masina , in fata era blocat ca venea o masina. Practic nu putea trece nici unul. Am vrut sa parchez, nu am fost atent indeajuns si am atins masina stationata (nu aia care bloca drumul). Asta e, zic , e problema cu parcarea, nerespectarea distantei. Bun, se rezolva zic eu.

Pe proces domnul politai a scris "ca nu am respectat distanta regulamentara cand m-am angajat in depasirea auto lovit ce stationa regulamentar pentru a evita impactul fronat care circula regulamentar din sensul opus". Am ramas masca nu alta ... cand am vazut ce a scris ala.

El sa legat in mod sigur ca i-am zis ca venea o masina din fata si in consecinta a trebuit sa parchez ca altfel nu trecea nici unul din noi (de aici si evitat impactul).

@msn2 nume nu are rost sa dau. Probabil el si-a facut meseria in spiritul eficientei maxime pe care o poate optine. A dat exact la ficat. Acum eu urmeaza sa iau "vitamine" si sa reactionez (la tribunal).

@oaspetele oricum o dai tot naspa este , daca atingi in miscare si faci dauna intri la acelasi articol prin faptul ca nu ai acordat prioritate, (cel putin unul din soferi e vinovat), Daca nu e cu prioritate atunci e cu incadrare la depasire. Si uite asa taticule o iei cu articolul 101 alin a. lit. 3 din toate pozitiile.

A , vedeti ca e valabil si daca depasesti un obiect (sa zicem un stalp, o stanca , o piatra mare), ti-ai zgariat masina, bafta ai incalcat regulamentul privind depasirea, au rezultat pagube materiale (adica vopsea dusa) , gata ramai fara carnet 2 luni. Ce cretinism!

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!