Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Ce ziceati de astea?

"Art. 8 - Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate"

Acum nu mai este de ajuns unul, trebuie doua?

rvacaru, conform noului regulament de circulatie, persoanele ce au comis infractiunea de omor (in urma unui accident in care sunt vinovati, bauti, etc), nu mai au dreptul sa dea examen pentru carnet si acesta le este suspedat definitiv. Exact ce iti doreai sa se intample.

Intr-adevar, testarea va fi necesara doar daca carnetul este suspendat ca urmare a faptului ca ai fost prins baut la volan sau daca nu ai acordat prioritate si ai provocat accident. DAR este de asemenea neceasra testarea si in cazul in care soliciti reducerea perioadei de suspendare. Sa exemplific: daca ti s-a supendat dreptul de a conduce pentru 90 sau 60 de zile, NU DAI EXAMEN daca iti iei carnetul inapoi dupa expirarea acestei perioade. Daca insa faci cerere sa ti se reduca aceasta perioada la 30 de zile ATUNCI SE DA EXAMEN...

Mai sunt destule chestii noi, tot citesc Monitorul Oficial sa nu fiu prins pe picior gresit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde scrie de 2 triunghiuri? In Sintact - pagina sintetica la data de astazi a OUG 195/2002 nu apare 'doua'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce a aparut in Monitorul Oficial. Ce am scris eu acolo e textul din Monitor. Vedeti la Pag 5, pe coloana din stanga. Am pus Monitorul Oficial ca atasament

0443.pdf

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru, conform noului regulament de circulatie, persoanele ce au comis infractiunea de omor (in urma unui accident in care sunt vinovati, bauti, etc), nu mai au dreptul sa dea examen pentru carnet si acesta le este suspedat definitiv. Exact ce iti doreai sa se intample.

WOW.... excelent, sper ca esti 100% sigur, este ceva ce ma bucura personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca un conducator auto isi va putea lua carnetul inapoi chiar daca nu promoveaza testul respectiv, dar mai sta in plus 30 de zile, cred ca favorizeaza condusul "dupa ureche". Si din aceasta cauza soferul de autobuz se pune in miscare fara sa acorde prioritate, cu toate ca nu pleaca dintr-o alveola, dar asa a auzit el la garaj. Si ar mai fi multe exemple...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru, conform noului regulament de circulatie, persoanele ce au comis infractiunea de omor (in urma unui accident in care sunt vinovati, bauti, etc), nu mai au dreptul sa dea examen pentru carnet si acesta le este suspedat definitiv. Exact ce iti doreai sa se intample.

Dar tot conform noului regulament de circulatie, persoanele ale caror permise de conducere au fost suspedate definitiv (anulate), se pot inscrie la examenul pt obtinerea unui nou permis de conducere, dupa un an calendaristic de la data terminarii pedepsei ramase definitive. Spre exemplificare as aduce in atentia voastra cazul sotiei senatorului Adrian Paunescu, care dupa accidentul pe care l-a comis si in urma caruia au decedat trei persoane, a primit de la instanta trei ani cu suspendare, iar conform legii dupa patru ani poate sa faca scoala de soferi si sa obtina un nou permis de conducere, existand posibilitatea sa conduca din nou si poate se mai angajeaza intr-o depasire sau cine stie ce mai face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceati de astea?

"Art. 8 - Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate"

Acum nu mai este de ajuns unul, trebuie doua?

dupa cum vb in seara asta, se pare ca au actualizat si ei regulamentul, asa ca de pe site-ul BPR am spicuit cite ceva:

Art. 156. – (1) Daca un autovehicul sau o remorca a ramas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WNS, la Art 24 aliniatul (6) modificat scrie asa:

"(6) Nu are dreptul sa se prezinte la examenul pentru obtinerea permisului de conducere, persoana care a fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau pentru o infractiune de omor, lovire sau vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, produsa ca urmare a incalcarii unei reguli de circulatie, cu exceptia cazurilor cand a intervenit una dintre situatiile prevazute la Art 116 alineatul (1)"

In concluzie, luand ex. dat de rvacaru, criminalului intai i se suspenda permisul dupa care nu mai are drept de a da examen. Nici dupa un an nici dupa 100...poate doar daca se modifica legea. Situatiile alea cu sotia senatorului, etc sunt eludari ale legii sau diverse portite pe care le-au gasit ca sa scape...acum nu stiu exact ce prevede articolul 116 alineat (1) dar nu cred ca schimba situatia pentru cei din categoria descrisa de rvacaru. Nu scrie nimic mai sus despre posibilitatea de a da examen dupa 1 an sau mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art.116. - (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ram

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Da...se pare ca tot timpul sunt lasate "portite" de scapare. Totusi scrie acolo ca la 1 an de la data "gratierii" sau "suspendarii pedepsei". In situatia data de rvacaru sper ca nici un judecator cu scaun la cap nu da gratiere sau suspendarea pedepsei...sau da? :huh: Beat la volan si sa faci accident cu omor...

Oricum, se pare ca au inceput "baietii" sa faca filtre...am vazut in ultimele doua zile mai multe in Bucuresti. Oare ce-or verifica? Daca ai 2 triunghiuri reflectorizante? Azi ma duc sa-mi iau inca unul...ma deranjeaza sa ma opreasca si sa ma trateze ca pe un infractor mai ales ca acum aspectul masinii e mai sportiv datorita jantelor si au mai multe motive sa "purice" in caz de filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu aceste modificari intra in vigoare de la 01.01.2008. Deci nu ar avea cum sa verifice deja existenta celor 2 triunghiuri.

Pana anul viitor vor avea timp sa adopte si legea de care mai e nevoie, privind intelegerea amiabila, dupa care spun ei, vor renumerota articolele si vor republica codul rutier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art.116. - (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ram
Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forceturbo, din ce stiam, cu exceptia cazurilor in care este specificat clar acest lucru (nu e cazul aici), o lege intra in vigoare de la data aparitiei sale in Monitorul Oficial. Ce am pus eu pe topic a aparut in Monitorul de vineri. Deci a intrat deja in vigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar legislatia de pe site-ul BPR este adusa la zi, conform M.O. si nu spune nicaieri din cite am vazut ca se aplica de la 1 ianuarie :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stiri asa a anuntat, ca noile prevederi vor intra in vigoare din ianuarie anul viitor. Asta am auzit-o eu. Dar mai fac si eu sapaturi, poate aflu ceva sigur.

L.E. Am dat si eu cateva telefoane si aveti dreptate. Noile prevederi au intrat in vigoare.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot in regulament:

semnalul galben impreuna cu cel rosu interzic trecerea - nu fortati trecerea ca sa evitati jocul alba-neagra :)

patrunderea in intersectie e interzisa daca se produce blocarea acesteia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stiri asa a anuntat, ca noile prevederi vor intra in vigoare din ianuarie anul viitor. Asta am auzit-o eu. Dar mai fac si eu sapaturi, poate aflu ceva sigur.

L.E. Am dat si eu cateva telefoane si aveti dreptate. Noile prevederi au intrat in vigoare.

Niciodata sa nu credeti in datele spuse la televizor ca riscati sa fiti in eroare!! Never!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vazut la TV accident pe strada din Sibiu, in care BMW cu sofer baut, angajat in cursa ilegala, a trecut banda dubla si a izbit un amarat cu Dacie venind din contrasens (sosea cu 4 benzi). Eu l-as condamna pe soferul baut la ciclism si mers cu transport in comun pt restul vietii sale. Daca cel din Dacie moare, nu este crima cu premeditare? (ma urc baut la volan si fac curse intrand pe contrasens)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu nu cel cu dacia trebuie condamnat ca nu a avut bani de o masina cu multe stele NCAP, si oricum era prea veche ca sa mai circule cu ea pe drumurile publice printre atitea masini mult mai bune.

mi s-a parut ca accidentul a fost pe bucata aia dintre mcdonalds si rond... mai sint si treceri de pietoni acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
cel cu dacia trebuie condamnat ca nu a avut bani de o masina cu multe stele NCAP, si oricum era prea veche ca sa mai circule cu ea pe drumurile publice printre atitea masini mult mai bune.

Conform unora n-ar trebui condamnat ci impuscat direct ! Si nu numai el ci tot neamul , bineanteles pana la cel care are o masina " adevarata " . :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca , daca eu ma judec acuma pt permis, ma duc si scot un certificat de rol in acest sens, pot sa-mi iau permisul inapoi? daca da, unde tre sa fac cererea la politia de domiciliu sau la politia unde mia fost luat permisul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca esti in timpul procesului, Judecatoria iti elibereaza la cerere un Certificat care atesta ca pe rol se afla cauza ta. Cu acest certificat te vei duce la politie sa prelungesti dovada inlocuitoare a permisului si vei constata ca nu ti se mai prelungeste valabilitatea acesteia, dar ti se restituie permisul de conducere.

Lucrul acesta trebuie facut la politia care ti-a retinut permisul de conducere, cea care iti prelungea si valabilitatea dovezii anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu nu cel cu dacia trebuie condamnat ca nu a avut bani de o masina cu multe stele NCAP, si oricum era prea veche ca sa mai circule cu ea pe drumurile publice printre atitea masini mult mai bune.
Conform unora n-ar trebui condamnat ci impuscat direct ! Si nu numai el ci tot neamul , bineanteles pana la cel care are o masina " adevarata " . :vaidecapulmeu:

Sper ca sunt glume!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!