Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Salut,

Nu stiu daca s-a mai discutat, daca da scuze.

Art. 79. - (1) Conducatorul de vehicul implicat Intr-un accident de circulatie In urma caruia a rezultat numai avarierea vehiculului este obligat sa-l scoata imediat In afara partii carosabile ori, daca nu este posibil, sa-l deplaseze cat mai aproape de bordura sau acostament, semnalizandu-l corespunzator.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1), conducatorul de vehicul este obligat sa se prezinte imediat la unitatea de politie pe raza careia s-a produs accidentul, In vederea Intocmirii documentelor de constatare.

Am patit-o eu, Duminica seara mi s-a crapat parbizul dintr-o piatra aruncata de o masina. Am fost Luni dimineata la politie sa cer dovada pt. CASCO,

supriza au vrut sa-mi suspende permisul pe 30 de zile pentru ca nu am venit imediat cand s-a intamplat :))

Eu stiam ca am 24 de ore dar se pare ca nu e mai valabil.

Deci atentie mare cand mergeti cu accidente usoare ce declarati cand s-a intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: ce masturbagii (asta ca sa ma exprim elegant :P ) bai frateee...daca esti in cimp de unde puii mei stii carei sectii de politie apartine teritoriul respectiv, sau si mai grav, daca esti la limita de judet iti dai foc la permis pe marginea santului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bandi Eu cred ca in cazul tau s-a comis un abuz suspendandu-ti permisul pentru 30 de zile. Ar trebui sa faci o plangere si cred ca vei avea castig de cauza. Pana ce nu se da sentinta definitiva tu trebuie sa ramai cu permisul in buzunar. Cand legea este interpretabila - imediat soferul are castig de cauza in instanta. Mi se pare o aberatie sa spuna imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-au suspendat permisul ci numai au vrut :angry:

Am facut ceva ce se face in Romania, m-am dus a 2 zi cand era alt politist si am declarat altceva.

Asa e sistemul ne face sa mintim si sa ne simtim naspa chiar daca nu am facut nimic ilegal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

are cineva normele metodologice de aplicare pentru noul cod rutier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Le am eu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si se pot pune pe forum sau mai bine apelam la email ?

Multumim anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo
  • 1 month later...

Discutand zilele astea cu un sofer mi-a spus ca politia oprea masinile care circulau ziua, pe drum european, in localitate (sat), si care nu aveau luminile aprinse.

Motivul: portivit noului cod rutier pe drumurile europene, expres si autostrazi conducatorii de autovehicule au obligatia de a circula cu luminile aprinse. Am precizat ca localitatea era un sat pentru ca politistii spuneau ca nu conteaza daca autovehiculele se afla in localitati mici sau in afara, atata timp cat portiunea de drum este in administrarea Administratiei Drumurilor Nationale se considera drum european.

Eu am tot cautat si in noul cod rutier si in regulamentul de aplicare dar nu am gasit vreo precizare privitor la obligativitatea circulatiei pe drumurile europene, expres si autostrazi cu luminile aprinse indiferent de starea de iluminare a drumului. Stie cineva mai multe referitor la asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@forceturbo

Codul rutier :

Art. 44. - (1) In circulatia pe drumurile publice conducatorii de vehicule pot folosi, In conditiile prevazute de regulament, mijloacele de avertizare sonora si luminoasa aflate In dotare si omologate.

(2) In circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule sunt obligati sa foloseasca si In timpul zilei luminile de Intalnire.

Regulamentul de aplicare :

Art. 114

(1)Conducatorii de autovehicule, tramvaie si mopede sunt obligati sa foloseasca instalatiile de iluminare si/sau semnalizare a acestora, dupa cum urmeaza:

a)luminile de pozitie sau de stationare pe timpul imobilizarii vehiculului pe partea carosabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aryes13

Multumesc. Articolul 114 din Regulamentul de aplicare il gasisem, dar acolo era prevederea cu "dupa gradul de iluminare a drumului public". In schimb nu gaseam articolul din Codul Rutier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand circul in localitatea de bastina (Tirgu Mures) folosesc luminile in functie de nevoie. Cand plec din Tg Mures, indiferent ca e drum european sau nu, am luminile aprinse. Macar pe mine sa ma vada, daca altii nu si le aprind (pentru ca nu sunt obligati). Intrebarea a fost pusa pentru a afla baza legala pentru aceasta, pe care eu nu o gasisem.

La partea cu cretinii subscriu si eu.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am vazut la stiri ca Guvernul a adoptat ieri, 28.06.07, o Ordonanta de Urgenta care modifica niste prevederi ale Codului Rutier. Pe internet nu am putut gasi amanunte. Stie cineva mai multe despre asta?

LE: Era vorba, printre altele, despre modificarea unor limite de viteza si anularea examenului pentru reprimirea permisului de conducere in cazul in care nu ai fost implicat in accident.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zicea cineva ca ar scoate detectoarele de radar din legalitate???? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Normele legale privind circula

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era mai usor sa pui link-ul :P

Deci de acum e clar , contestatiile se depun direct la judecatorie, in cazul in care s-a schimbat adresa de domiciliu nu mai esti nevoit sa schimbi si permisul ( oricum e o aberatie faptul ca pe permis e trecuta adresa de domiciliu ...) iar ce ne doare rau pe toti :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesante schimbarile ..si spre bine as spune eu .

As avea cateva intrebari poate a inteles cineva mai bine :

"

Totodat

Modificat de herrdot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu de "relaxarile" din noul Cod Rutier. Vai de capul soferilor cuminti. Macelul goes on :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

„constatare amiabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

„constatare amiabil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai e ceva ce mi-as fi dorit in Codul Rutier. Daca persoana X a ucis minim 1 om cu masina si era baut, persoana X nu mai are ce cauta la volan cat traieste. Una este sa derapezi si sa faci o greseala: se intampla, platesti. Dar sa te urci baut este "cu premeditare". As fi vrut sa vad acolo "pedeapsa maxima" precum si retragerea dreptului de a conduce pe viata.

Am vazut recent un accident in care un criminal baut a ucis 2 femei insarcinate. Nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea, dar retragerea pe viata din anumite drepturi civile cred ca merita.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!