Jump to content

Intra apa in masinutza!


elikratos
 Share

Postare recomandată

up, ca am patit-o si eu

suna cam asa: masina parcata in curte (sub ceru albastru), tot interioru scos din ea (doar scaunu de la sofer si volanu au ramas) dupa ploile din zilele trecute ma trezesc azi cu un mic helesteu la sofer si in spatele soferului. am mai observat si inainte (cand era masina asamblata) o umezeala pe mocheta in dreptul soferului si pasagerului din dreapta dar m-am incapatanat sa dau vina pe condens, chipurile creat de presurile din aluminiu. dar acum nu a fost cazul, masina era goala inauntru.

precizez ca masina nu a fost miscata, trapa nu are, plasticul de sub capota e la locul lui, umezeala n-am gasit in buretele de sub pedalier. deci n-am idee cine "ma inunda"

voi ce ziceti?

Modificat de agent smith
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Viorel C

    15

  • Angel_Dust

    13

  • agent smith

    6

  • ali_press

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intai as verifica scurgerea usii fata. Deschide usa si toarna apa pe partea exterioara pe geam dupa care urmareste daca apa iese prin decupaturile speciale din partea interioara jos a usilor. Daca vezi picaturi pe imbracamintea interioara, ai scurgerea usii infundata sau folia aia de plastic pe post de protectie interioara a usii dezlipita / rupta / lipsa.

Ar mai putea fi vinovat si chederul pe care se inchide usa, partea sa de jos. Vezi daca ai mocheta umeda pe portiunea din dreptul usii, mai ales la colturi.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet, masina nu are nimic in interior... nici fete de usi, nici folie. scurgerile nu sunt infundate.

balta am gasit doar pe partea soferului (fata/spate) dincolo era uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la intrat apa in masina pe partea soferului. Si eu m-am udat de cateva ori cand sa plec cu masina de pe loc! Pica pe undeva pe lambda pedala de ambreiaj si la ploi mai serioase face o mica baltoaca pe pres, noroc ca e de cauciuc si pot indeparta apa usor.

Pana acum nu m-am ocupat si de aceasta problema a masinii, adica sa trag un strat de silicon pe unde e cazul sa nu mai am neplaceri umede ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu-i cazul, vine din alta parte sigur. umezeala/baltoaca era intotdeauna sub mocheta pe stratul de pasla si nu pe presul de aluminiu.

cand mai da o ploaie sanatoasa cred ca ma sui in masina si astept sa vad pe unde "izvoraste"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

problema solutionata. apa care se prelingea pe geamuri, picura pe motorasul de la inchidere centralizata si "stropea" dincolo de cheder direct in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema solutionata. apa care se prelingea pe geamuri, picura pe motorasul de la inchidere centralizata si "stropea" dincolo de cheder direct in masina.

problema cu chederele uzate de la geamuri duce la o faza mai nasoala: rugina in usi. ai grija cu chederele alea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nici o legatura cu chederele. are legatura cu folia care nu e pusa pe usi. eu totusi ma asteptam ca apa care se prelinge pe geam in jos sa ajunga jos la scurgerile de la usa, dar cum am spus mai sus se loveste de motorasu de inchidere centralizata si imi arunca apa in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... :evil:

pai si nu poti pune folia aia plasticata???? ar trebui sa mearga orice nailon mai gros de la ceva ambalaje mari...

nu stiu...e doar o parere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus de la saci menajeri mai sanatosi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... :)

pai si nu poti pune folia aia plasticata???? ar trebui sa mearga orice nailon mai gros de la ceva ambalaje mari...

nu stiu...e doar o parere

am scris chiar in primu post ca masina suferind anumite modificari avea tot interiorul scos. cand e gata si o asamblez la loc, va exista si folie pe usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

sa nu mai deschid alt topic , le readuc pe cele vechi in actualitate : problema ?! se prelinge apa prin dreapta , foarte putina , pe prag, undeva in dreptul spatarului scaunului . se prelinge pe plasticul care acopera chederul si mocheta , ce poate fi de vina? chederele usii sunt in stare foarte buna , usa se inchide bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o fi oare din usa ? sa iti cada apa pe prag ?eventual vezi ca pe usa ar trebui sa fie o bariera de vapori (folie de plastic care sa acopere usa pe sub panou eventual poti sa faci tu !!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folie am pus pe usa . si e pusa si fata de carton. ma mai gandesc la chederul ceamului , care e foarte scorojot, si am un flux destul de mare de apa care trece prin usa , dar se scurge prin gaurile special facute . am alte chedere si le voi schimba . am sa revin sa va spun ce s-a intamplat dar asta peste o sapt. pana atunci mai astept si alte pareri . ms pt promptitudine sebi :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu mai deschid alt topic , le readuc pe cele vechi in actualitate : problema ?! se prelinge apa prin dreapta , foarte putina , pe prag, undeva in dreptul spatarului scaunului . se prelinge pe plasticul care acopera chederul si mocheta , ce poate fi de vina? chederele usii sunt in stare foarte buna , usa se inchide bine

pariez pe cheder (chiar daca sunt in stare buna)/ inchidere. daca nu ai folia de pe fatza de usa se uda doar fatza de usa, nu da apa inauntru, doar daca cine stie ce fluviu iti curge prin usa. ai schimbat chederele?pt ca asa pateam eu cu n cheder pe care l-am schimbat. acum am incercat mai multe si s-a rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc cu alte chedere de usa , chiar caca sunt mai uzate , ma gandesc ca pe alea poate calca mai bine usa . si voi schimba si chederul geamului , cu alele perii de jos pe unde se lasa geamu in jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n general apa intra in usi pe langa chederele geamurilor (chederul perie) dar la mine apa se scurge pe prag prin fantele de scurgere ale usilor ,nu in interior.... curata fantele de scurgere . P.S. Oare se mai pot gasi ,NOI,chederele perie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor am si eu o problema , cand ploua torential (cum a fost furtuna de azi- noapte imi balteste apa in masina, dar balta e chiar mare) dar imi balteste numai in spate pe partea dreapta, in fata e perfect uscat, zero apa, la trapa nu se vede nici urma de picatura de apa (banuiesc ca sar vedea pe plafon, sau daca nu 2-3 picaturi pe scaun), chederele la usi sunt ok, nici macar o zgarietura ! Are cineva vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu usa pasagerului deschisa pentru a putea verifica rapid interiorul, torni un bidon de 5 litrii de apa pe geamul dreapta spate, din abundenta dar cu grija sa nu dai inspre interior; uita-te sa vezi daca nu cumva din apa aceea intra si in interior sau se scurge toata afara; la mine se scurgea din usa in interior pentru ca nu mai era bariera de vapori (baietzii care au pus centralizata au zis probabil ca e in plus), apa venea pe fata de usa si apoi de pe fata de usa pe prag pentru ca fata de usa sta deasupra chederului, si balta jos la picioare; nush exact cum e la golfurile astea dar la dacie am patit ca din cauza ca pragurile aveau gaurile de scurgere infundate se umpleau cu apa si apoi refulau in interior ... acum tu vezi ce gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inceput sa fac investigatii. prima data nu lipisem folia continuu, asa ca am dat jos si l-am lipit calumea. am schimbat si chederele de la geam si periile ca erau cam imbatranite. testul inca nu l-am facut , urmeaza

post-12834-1277231914_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am folie pe usa si nu imi intra apa in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!