Jump to content

Intra apa in masinutza!


elikratos
 Share

Postare recomandată

Salut!

Acu' ca vine sezonul cald si precipitatiile sunt din nou lichide, reincepe coshmarul... la fiece ploaie mai acatarii imi intra apa in masina. Mai exact ma trezesc cu o mica "baltoaca" pe presul din dreapta fatza. Pare sa se prelinga pe la "dopul" inferior al motorului care asigura ventilatia in habitaclu. Am verificat si "ranforsat" izolatia sitei de plastic pe unde trage aer (sub tavitza de plastic din compartimentul motor, sub parbriz) dar fara rezultate. Ce poate sa fie? Oare chederul de la parbriz? A mai patit cineva ceva de genul acesta?

O vorba buna ar fi de mare ajutor... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Viorel C

    15

  • Angel_Dust

    13

  • agent smith

    6

  • ali_press

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

problema e cu "tavita" aia de plastic ... cauta una buna .. ca altfel o sa ai mereu probleme (eu nu o aveam deloc .. si la prima ploaie serioasa m-am trezit cu o mare balta in dreapta fata) du-te in targ si cauta una buna .. sau la dezmembrari

:salut:

Cristi(viitor)GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si desfunda daca este cazul scurgerile pentru apa; daca tot mesteresti in zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:salut:

Voi incerca sa schimb tavitza si voi reveni cu vesti bune - sper :salut: . In ceea ce priveste scurgerile ptr apa ele sunt ok, atat cele laterale cat si cele de la trapa (asta dupa ce a inceput sa curga apa din plafon de parca eram in pestera, spre deliciul unor fani Dacia in fatza carora reprosam marcii de la Pitesti tocmai acest gen de probleme :-( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Daca elikratos n-a revenit... vin eu si reiau problema.

Cu ocazia ultimelor ploi torentiale, de citeva zile gasesc si eu o baltoaca asemanatoare in partea dreapta fata.

Intr-o pauza cu soare, mi-am suflecat minecile si-am reusit sa :

- refac izolatia de plastic pe usa dreapta - umblasem inainte dupa un zgomot prin usa si-am neglijat acea folie de plastic care izoleaza interiorul usii.

- am verificat scurgerile de la trapa si de la chederele laterale de pe masina si cele ale usilor.

- am scos acea gura de aerisire ( aia e tavita ? ) , pe unde trage aer ventilatia si am pus silicon. Verificat si scurgerile laterale.

Totul degeaba.

Pe unde mama zmeilor ar mai putea intra apa ?? Am remarcat pe mocheta o dira mai intunecata venind de undeva din fata , de sub bord. Mai exista pe-acolo ceva pe unde-ar putea... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai trapa, mai exista o posibilitate. Mie imi intra pe la trapa, dar chiar pe manivela, se prelingea pe capatul manivelei si cadea (ca prin minune) intre scaune, iar de acolo mai jos, la picioare. Mi-am batut capul vreo 2 saptamani pana sa ma prind, fiindca urme de apa sau prelingeri nu erau nicaieri, dar la picioare baltea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceeasi problema,ma trezeam cu o balta pe presul dreapta fata dupa cate o ploaie mai serioasa

Solutia a fost la tavita (capacul) de deasupra filtrului de aer(de polen)de sub parbriz:la schimbarea filtrului nu fusese asezat bine capacul in adancime,are niste lamele acolo;am asezat bine capacul,l-am strans cu surubul cu care e prevazut,fara sa-i mai fac alta etansare

De atunci nu am mai avut probleme

Editez postul ,poate nu s-a inteles bine,nu e vorba de tavita mare ce tine cat tot parbrizul(pe care nu o am deloc),ci de capacul propriuzis al filtrului,care este si el prevazut cu un fel de tavita de scurgere

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si o tava cit compartimentul de sub parbriz ??

Eu am doar acea tavita / capac pentru aerisire / ventilatie. N-ar trebui cumva sa mai aiba vreo protectie, ceva ? Eu daca ma uit prin grila de plastic a acelui capac vad direct palele ventilatorului.

Pentru fixare are doua ghidaje pe laturile opuse. Pe unul din ele are o clapeta de blocare.

Eu am scos capacul asta si i-am dat cu silicon pe conturul bazei. Degeaba.

La trapa am verificat scurgerile laterale. N-am observat vreo picatura pe la manivela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun...ca tot vb de apa...ploii....si piscina la noi in masinii

vreau sa verific scurgerile la trapa....cele dinspre fata le-am vazut sunt ok acum ceva vreme am auzit ca sunt si in parte din spate inca 2 scurgeri.... am incercat sa ma uit dar nu le-am observat....ca sa ajung la ele trebuie data trapa jos sau sunt eu prea chior ? :D

d c spun ca vreau sa le verific.... azinoapte pe ploaia aia ..... intorcandu-ma acasa pers x care era in dreapta mi-a zis ca ploua in masina :D ....2 picaturi au fost toate..... oare sa fie chederul trapei ?? se gaseste separat de cumparat ....as prefera nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am verificat trapa turnind apa pe santurile laterale, cu ea deschisa. Are doua scurgeri pe fiecare laterala, in partea din fata, care debusheaza undeva sub aripa fata, linga stilpul usii. Pe spate n-am vazut nici eu sa aiba scurgere.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am gasit problema dar rog o confirmare.

Problema aparea dupa stationare, cu masina inclinata usor pe partea pe care este acea gura de ventilatie. Am observat ca - virgula - capota are pe marginea dinspre parbriz o muchie a carei forma, profil, ar permite prelingerea apei pe dedesubt pina exact deasupra acelei guri, unde muchia isi modifica forma astfel incit eventuala apa poate cadea direct in gura.

Adica ce vreau sa zic : apa curge pe parbriz, intra prin grilajul din fata parbrizului si se prelinge pe dedesubt pe muchie pina deasupra acelei guri, unde cade in ea. Asta cu conditia ca masina sa fie inclinata lateral pe acea parte.

E ceva in ce zic sau (iar) bat cimpii ? Eu ma gindesc ca da, pentru ca asa inclinata sta parcata cind sunt la serviciu, iar balta o gaseam dupa masa, la plecarea catre casa.

Deocamdata am acoperit acea tava / capac sa vad daca mai apare ceva noutati prin interior. Are spatiu pe unde sa traga aer !

Tavita / capac la mine este un profil dreptunghiular , din plastic , fara fund , care in partea superioara are un grilaj de plastic. Se monteaza peste gura de ventilatie. Sper ca asta este la toti si vorbim despre acelasi lucru !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o ieri dimineata....m-am urcat in masina si am gasit pe partea dreapta fata si spate BALTA. Am crezut ca ma mor de inima.

Ce am descoperit:

- apa scursa la chedereul de la geamuri (fata si spate) se prelinge peste tabla de la usa....neintrand in acel compartiment de jos..unde ar trebui sa se scurga prin gaurile special facute. Astfel, mi-a curs apa peste tabla aia, deci imi curgea in masina....printre usa si palul de la tapiserie. La usa din fata am rezolvat prin indoirea inauntru a tablei de sus..ca sa se scurga in lacasul special.

- o sa verific si gura de admisie aer de la filtrul de polen sa vad daca este si de acolo...dar nu ar fi cazul pentru ca am acel plastic in forma de sa care protejaza.

In rest....de doua zile scot apa din masina si simt ca ma apuca criza de nervi.

Plus ca am avut si un accident cu un taximetrist retard....iar partea dreapta fata e zdrente.

Va recomand prudenta si nu va grabiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Angel Dust

Ai folia de plastic de pe interiorul usii ? Ea ar trebui sa ghideze inapoi in usa apa care ricosheaza inauntru prin decupaturile usii -> tapiterie -> balta

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o am. cred ca retarzii de la service mi-au rupt-o

sa vad cu ce o inlocuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Angel Dust

Ai folia de plastic de pe interiorul usii ? Ea ar trebui sa ghideze inapoi in usa apa care ricosheaza inauntru prin decupaturile usii -> tapiterie -> balta

<{POST_SNAPBACK}>

Adica asta din poza? Asa ar trebui sa aiba? Nici eu nu am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aia...problema e ca de multe ori nu foloseste nici folia la nimic, pentru ca, daca se scurge apa printre ea si usa....tot ajunge la tapiserie si implicit in masina.

Eu unul o sa imi fac o folie din asta pe care o lipesc sus (in dreptul manerelor), iar jos o sa o bag in lacasul de scurgere ca sa fiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da aia este. Ca sa-i vedeti rolul, faceti o proba : scoateti tapiteria si, fara plastic , cu usa deschisa, turnati apa pe geam. Apa se scurge pe interiorul usii si din diverse ( macara, cabluri, etc ) , o parte ricosheaza in interiorul masinii prin decupaturile de pe usa.

Pe o usa la care n-am umblat, plasticul ala este lipit de jur imprejur. Nu stiu daca initial mai avea ceva in plus pentru ca intr-adevar, apa sarita inauntru nu se mai poate intoarce in usa.

La cea cu probleme am obturat fiecare decupatura din usa cu bucati de folie. Folosind gaurile de pe usa, am agatat bucatile de folie cu clipsuri, bagind partea de jos in interiorul usii ( apa sa se scurga tot in interior ). Peste am pus folia originala lipita cum am vazut la usa neumblata.

Dupa toate astea este beton. Usa. Ca balta tot am. Sa vad ce fac cu "tavita"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta o sa fac si eu....imi fac folie singur si dupa aia pun alta pe deasupra.

Referitor la tavitza...a mea s-a rupt in 3 bucati. Am luat-o si le-am lipit intre ele cu silicon Bizon. Am obtinut tava completa, din stanga pana in dreapta, deasupra filtrului de polen. Problema este ca tava sa se termine, dupa fitrul de polen, ca apa sa nu intre in gura de adminise cu aer. Desfundate gaurile de scurgere si totul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea tava acopera tot compartimentul de sub parbriz ?

Scurgerile sunt ok dar se pare ca fiecare avem altceva pe sub capote !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi baga apa in partea stanga fata, exact pe blocul de sigurante. A trebuit sa dau parbrizul jos ca sa vad ca a prins putina rugina tabla si s-a umflat astfel departand chederul. Treaba proasta este ca nu se vede daca e ruginita tabla acolo,decat daca dai parbrizul jos, ea exfoliindu-se, devine ca un burete, astfel tragand apa.

Oricum doar picura, nu facea balta, dar e si asta o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, aceasta tava e standart pentru toate tipurile de golf. Ea incepe dupa aprinderea electronica si se termina langa balamaua capotei (mult peste filtrul de polen).

Oricum, ti-am atasat o poza cum este la mine.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/vertigo_boy2...4&.dnm=b236.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea tava acopera tot compartimentul de sub parbriz ?

Scurgerile sunt ok dar se pare ca fiecare avem altceva pe sub capote !

<{POST_SNAPBACK}>

acopera aproximativ 3 sferturi din compartiment..... restul il acopera capacul de la aprindere ....

edit: am stat mai mult timp cu postul deschis si a postat mai rpd Angel_Dust ... imi declar postul inutil :lol: :lol: :lol:

Modificat de ali_press
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, eu ma gandesc sa imi refac tava aia ticaloasa care se tot rupe, din fibra de sticla. Asa nu as mai avea probleme cu ruperea ei la fiecare manevrare. Stiu ca toti prietenii mei cu golf au aceeasi problema.

Referitor la capacul de la filtrul de polen: datorita acestei tavi de plastic care il acopera, la mine nu a amai fost cazul sa il inconjor cu silicon ca sa nu intre apa. L-am lasat liber si fara filtru de polen....care dupa ce ca este 700.000lei, se impute dupa vreo 3 luni de nu mai poti sa stai in masina...am patit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!