Jump to content

imi bate ceva si la cea mai mica groapa


Raekwon
 Share

Postare recomandată

ce are frate ?? eu cred ca eu ceva la roata fata .....dreapta . FAZA e ca am luat un damb cu 120 se s-a auzit o pocnitura din cauza vitezei ..... dar atunci nu am sesizat nimic zgomotu asta se aude de cateva saptamani iar dambu ala a fost acum 3 luni

pS : am crezut k e de la toba ca se misca , m-am uitat sub masina si am miscat de ea nu pare sa fie ea de vina .....

am mai auzit ceva de planetare dar ... cand dau de volan nu se aude , se poate auzi numai la vibratii, gropi ....

plsss help (oricum ma duc la mecanic dar sa am si eu o idee)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca asta incercam si eu sa exprim in topicul cu tamponul de la cutia de viteze. aceleasi simptome care le-ai zis tu mai sus... la fel, am miscat de toba, de tevi, de roti si nu-mi dau seama de unde vine.

deci cand afli, te rog posteaza aici.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) nu se simte nimic in volan deci nu cred ca e de la articulatii .

eu totusi sper sa fie de la toba dar astazi mi-am dat seama ca e de la roata dreapta fata ; si acum vin si va intreb CE POATE FII DE VINA ????? de se aude la orice groapa se aude un talang mai rapid (ca un clopot dar rapid)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am ridicat masina si se pare ca flansa e de vina ....e rupta :P

adevaru e ca locuiesc intr-o zona in care se construieste masiv si .... drumurile sunt in consecinta :P

Mai am o singura intrebare avand in vedere ca am mers kilometrii buni in conditia asta (cu flansa rupta)ma gandesc la repercutiuni ar treb sa caut ceva ???? la amortizor poate ?? sincer cred ca are ff mult lichid pe el ...

Modificat de Raekwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( ms mult de tot bizonule ;)

raman dator desi nu imi place :(

Ps : marfa golfu :P keep up the good work :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aceeasi problema o am si eu.Acuma un an am avut un accident usor si am rupt planetara, am indoit bratul de la roata dreapta fata. Dupa ce am schimbat ce era de schimbat(1.4 mil planetara si bratul) am bataia asta rapida cand trec peste damburi. Faza curioasa este ca zgomotul dispare daca merg cu pedala de frana ff putin apasata. Are vreo treaba flansa sau e de la placute? Placutele de pe dreapta sunt mai bune fata de alea de pe stanga unde nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kamarad, e de la placute. daca zici ca zgomotu dispare cand calci putin frana. ori ti-au cazut sigurantele, ori nu sunt puse bine. trebuie arcuite incat sa tina placutele nemiscate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raekwon, la tine avea vreo importanta frana? Se mai auzea zgomotul cand calcai frana ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am rezolvat. O lamela care tinea placutele de frana avea pintenul care facea contact cu discul de frana era rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai, toti le rezolvati... spuneti-mi si mie, la mine ce e?? am un "clopotel" la roata dreapta / spate. problema e mai veche, dar nu mai stiu cum / cand a aparut! am crezut ca bate fier pe fier.. si daca bate, nu stiu unde :angry:

.. cu o mica "cumintenie" in momentul in care calc frana. nu stiu daca e coincidenta sau o simpla impresie, ma insel sau asa e..

sa fie aceeasi "O lamela care tinea placutele de frana avea pintenul care facea contact cu discul de frana era rupt" ca la kamarad?

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai discuri pe spate, atunci e posibil. daca nu verifica amortizorul si flansa, vezi in ce stare se afla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la tine tine tot de sistemul de franare.

Eu mai am o problema tot veche. Am schimbat rulmentii spate la un service de pe blv Timisoara si mi-au pus "baetii" aia rulmenti de dimensiunile care trebuie, numai ca altceva decat auto. Au tinut cam juma' de an -cred- si apoi au inceput sa "huruie" intre 50-60 km/h si apoi de la 100-115 km/h.

-bine de stiut-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai discuri pe spate, atunci e posibil. daca nu verifica amortizorul si flansa, vezi in ce stare se afla.

da, am tot discuri... amortizoarele si flansele abia au fost schimbate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am rezolvat o problema similara la Passatul meu. In gropi mici si dese, troncanea ca o caruta. Dupa cateva vizite la service degeaba, dar pe bani, m-am hotarat sa rezolv problema singur. Am dat jos roata, am desfacut etrieul din cele doua suruburi, scos placutele, am indepartat putin lamelele flexibile ale placutei din interior, astfel incat sa stea fixa in cilindrul etrierului, am tensionat un pic "sarma" otelita care fixeaza etrirul de port-etrier, am montat la loc si verificat de 10 ori .... si gata. Nu se mai aude nici un zgomot de la roata. Concluzia: placuta de frana din interior, cu senzor de uzura pe ea, juca in cilindrul etrierului si facea zgomotul infernal. Acum, liniste si pace!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!