Jump to content

Pret achizitie Golf III


Minu
 Share

Postare recomandată

pai cred ca o sa pun un releu NC/NO pe alimentarea becurilor de pe frana si la actionarea pedalei de frana cand se aprind becurile se alimenteaza releul si intra in NO si taie alimentarea la electroventil.

Bineinteles la eliberarea franei tendinta este de a se duce inapoi la turatia setata, si aici vor fi destule nedumeriri legate de trepata in care ar trebui sa schimb, sau motor supraturat sau subturat, mai analizam !!!

10x Paul pentru schema si suport !!

Apropo o alta intrebare - exista vreo bobina destul de puternica la 12 V care sa poate trage cablurile de la frana de mana sau trebuie un motoras, are cineva idee pe ce principiu functioneaza noile sisteme de actionare a franei de mana electrice de la ultimele modele de Audi ?

Modificat de GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Minu

    12

  • paul_ral

    8

  • GBI

    5

  • D@ny

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai ca am cam deviat de la subiect. GBI, ti-am raspuns pe PM.

Eu sunt curios daca din 2007 vor creste preturile la autoturismele inmatriculate in romania. Vorba pe buzele tuturor este ca s-ar scumpi, desi taxele pentru prima inmatriculare nu ar trebui sa influenteze preturile la masinile deja inmatriculate. Nu stiu cum sa fac sa fie mai bine: sa iau in 2007 un golf III deja rulat in tara, sau sa o iau de afara (foarte ieftin), si sa mai adaug pretul calatoriei, transportului, taxele de inmatriculare etc. Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sa fac sa fie mai bine: sa iau in 2007 un golf III deja rulat in tara, sau sa o iau de afara (foarte ieftin), si sa mai adaug pretul calatoriei, transportului, taxele de inmatriculare etc. Voi ce parere aveti?

Pai am eu un amic care chiar il vinde ieftin; nu cred ca merita sa astepti! Mai ales ca in cazul asta chiar nu depinde de taxe sau altceva...

www.autoclick.ro/anunturi-auto/Volkswagen-Golf/10054.htm

Si daca tot erai curios sa mai astepti, sper ca stii care-s taxele pe care e posibil sa le platesti in 2007!??

UE a cam facut urat, dar nu este foarte sigur ca vor fi scoase programatele taxe "ecologice".

Modificat de Mihaly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am si eu o intrebare referitor la G3: care e modelul de G3 (benzinar) echipat cu motor Euro 3, si daca imi mai dati si detalii despre modelul (eventual modelele) respectiv(e) va multumesc (anticipat).

P.S.:eventual si niste preturi..de pe la noi si de dinafara tarii tot referitor la G3 euro 3

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu pe golf 3 nu exista Euro 3 .. probabil ca ma insel,daca este asa va rog sa ma corectati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista golf 3 cu motor euro3 !!

daca ar fi existat as fi vazut anunturi de genu : Golf3 adus recent din germania :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa revenim la topic, eu l-am dat pe al meu cu 3950 eur acum 1 sapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista golf 3 cu motor euro3 !!

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut de curand un Golf 3 cu motor de 2.8 l si 175 CP, dar nu stiu daca e VR6. Era pe la 4500 Euro parca. Daca e VR6, oare i se poate monta instalatie de gaz? Cred ca o sa-mi iau injuraturi pt. ideea asta... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaz pe VR6 :) ??? Pai de ce ti-l mai iei, iti iei mai bine un diesel si gata, oricum mie mi se pare cea mai mare prostie sa-ti pui gaz pe orice motor nu neaparat VR6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu mai bine iti iei unul care sa consume mai putin (un motor de 1.6 ) decat sa il "adaptez" pe asta pentru ca cred ca din acest motiv vrei sa ii pui gaz : consumul !! sau duminica vrei sa alergi cu el iar in cursul saptamanii sa mergi decent (pe gaz ) :D?!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaz pe VR6, :mellow: de ce o mai cumperi?

Ce rost are sa platesti o caruta de bani pe impozit si asigurare la o asemenea masina daca nu ii simti adevarata putere!

Eu in principu' le recomand o trotineta acelor iubitori de gaz!! :unsure:

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Eu in principu' le recomand o trotineta acelor iubitori de gaz!! :(

:lol: ... Zise el "tilika" dupa cateva zile de chefuiala ... :(

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:king: ... Zise el "tilika" dupa cateva zile de chefuiala ... :(

aaaaa nici nu stii ce ai pierdut!!

Dar ce sa iti fac daca nu ai fost cuminte, nu te-au lasat parintii sa vii! :( :(

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Am vazut de curand un Golf 3 cu motor de 2.8 l si 175 CP, dar nu stiu daca e VR6. Era pe la 4500 Euro parca...

Dar parca merge schimbat motorul, din VR6 in TDI 1.9, pentru un consum, taxe si asigurare mai mici... Singurul inconvenient este ca e mare alergatura cu omologarea la RAR, si mai mult ca sigur, ceasurile din bord nu vor mai functiona la fel de bine (ma refer la turometru...). Si la 1000 Euro cat e un motor TDI adus de afara... eu cred ca merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca eu merg zilnic 50 Km minim cu masina, si sa fim seriosi, la ce consum are VR6-le, ar trebui sa ma cheme Columbeanu ca sa pot face asta. In plus, LEGAL, nu ai unde sa ii folosesti capacitatile la maxim, in Romania, in afara de cateva curse legale organizate de-a lungul anului. Sau pe tine te-ar incanta doar gandul ca ai VR6 sub capota si ca lasi in urma Loganele la semafor? Eu am observat ca datorita taxelor si consumului, Golful III VR6 e mai ieftin ca celelalte... plus ca majoritatea sunt Full si de aceea merge achizitionat si apoi schimbat motorul. Mai ales ca ramai cu suspensii sporrt, discuri ventilate fata-spate, etc. Nu stiu ce-ai face tu, dar eu nu as plati taxe la stat de 1,1 Euro / cmc (adica la un motor de 2800 cmc cu norma de poluare Euro 2 - 3080 Euro anual), in conditiile in care toata masina o iei la 4500-5000 Euro. Parerea mea... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci iti iei direct un tdi si poti sa ii pui ce accesorii sport vrei. mie mi se pare o taranie manevra in primul rand si as tine cu toata placerea un vr6 ptr aq doua masina nu neaparat din cauza consumului dar nu cred ca e bash placut sa iei toate gropile din oras cu jante pe 16 si telescoape pe gaz intr-o masina de 900-1000 kg.

un motor de 2800 pe benzina clar e ptr pasionati. masina de toata ziua de tarat prin oras mai mult de una ieftina pe motorina nu merita. daca vrei un golf 3 cu un consum mic de carburant dar io zic ca mai bine iti iei un tdi si il aranjezi cum vrei. si de suspensie sport nu cred ca ai nevoie la o masina de mers prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum face ce vrea.

Oricum tot tdi imi iau... am renuntat la ideea cu gazul... insa exploram noi orizonturi... si mai ales, vroiam sa aflu si parerile voastre. In curand semnul de intrebare din avatar va fi inlocuit cu un 1.9 tdi ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A venit si Golful III mult asteptat.

Dotari:

Motor 1,9 Tdi, 120 CP cu Chiptuning Upsolute (original 90 CP) (cod 1Z), bara fata Rieger, masca Rieger, faruri Golf 4 cu proiectoare ceata in ele , bara spate modificata, esapament Super Sprint, Jante BBS 15'' + cauciucuri fata 195/50/15, spate 205/50/15 Goodyear eagle Ventura., discuri ventilate fata + spate de VR6, Suspensie sport de VR6, stopuri spate InPro Clare, Volan sport INXX, geamuri electrice (toate 4), oglinzi elec+incalzite, trapa elec, ParkTronic cu displa, TEMPOMAT, Folie 3M.

Pret:

5800 Euro

Parerea mea este ca i-a meritat, avand in vedere volumul de munca depus si banii "bagati" in el pentru a-l modifica.

Voi pune cateva poze maine, in topicul: "o poza pe zi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Postez aici sa nu mai deschid topic. Oricum tine de topic ce vreau eu sa intreb :(

am nevoie de ajuto din partea voastra cu pareri, cat mai multe daca se poate. Golful meu in curand va fi de vanzare. Doar ca am o problema.... nu stiu cat sa cer pe el.

Date despre el:

Are 140 000 Km, sunt al 2-lea propietar, l-am luat de la o gagica, la mine este de 3 ani.

Chel :D - nu are nimic optional in afara de servofrana si scaun sofer reglabil inaltime.

Trapa electrica, Mp3 Pioneer, 6 boxe, alarma, inchidere centrala.

1.4 60 de mustangi. Are schimbat: discuri fata, placute frana fata si saboti spate, telescoape spate - fata, rulmenti (toti), bucse complet fata. De cand s-au facut schimburile astea are in jur de 10000 km din care 7000 pe autostrada in afara nu in tara. Cutia a fost in 4 viteze acum e in 5.

Am avut grija de ea, schimburile de ulei, filtre le-am facut inainte de termen, pe la 8 - 9000 de km.

Probleme nu are, merge ceas. Ceva zgomote in caseta de directie, dar mecanicul meu m-a asigurat ca e totul in regula. Si bineinteles zgomotele clasice de plastic ca asa e la masina din 1992 :).

Rotile sunt stas 175/70/R13 cu capace dragute. Cateva puncte de rugina la aripi din cauza drumurilor noastre curate si fara pietre si nisip :( Dar alea se rezolva luna asta numai sa dea caldura. Am un prieten care ma tot toaca la cap sa-mi faca ceva desen cu airbrushul pe ea. inca nu m-am hotarat daca fac sau nu.

Acum astept parerile voastre. Cat credeti ca merita masina mea sa stiu cat sa cer pe ea :).

Multumesc frumos

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul asta sunt cele inmatriculate in Bulgaria. In general vw sunt un pic supraevaluate si cred ca pe piata noastra iei 3200-3400 euro avand in vedere ca este stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!