Jump to content

Ulei cutie tiptronic


alex2oo5
 Share

Postare recomandată

Stie cineva la cati km se schimba uleiul la tiptronic 5 trepte? Multumesc anticipat

Modificat de C o s m i n
mutat in topicul corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • valeron

    25

  • JGD

    9

  • R Z F

    8

  • clpos

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scrie in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti,

azi am adus vagoneta din semnatura acasa, am fost lareparat, dupa o lunga perioada de timp in care am mers cu electrovalvele blocate, imi patina cutia de ma depasea orice masina iar in ultima faza au inceput si smuciturile la schibarea vitezelor + ca nu mai intra in R deloc.

Am fost in TM la Adnan si in 2 zile am primit masina nou nouta. Acum am uleiul tot nou, blocul de electrovalve schimbate si masina trage ca noua.

Urmeaza rodajul in forma urmatoare, schimbul de ulei dupa 2000 km dupa care inca un schimb dupa inca 5000 km si in final din 30.000 in 30.000 km, precizez ca masina are 287.000 km reali !

Acum daca ar fi sa va pot da un sfat, atunci cand simti ca nu mai trage bine masina, mergi la service, atunci cand ai o masina cu o uzura ca si a mea cred ca e bine sa schimbi uleiul in cv mai des.

Acum urmeaza sa i fac rodajul si dupa aia sa ma bucur pe deplin de cutia tiptronic.

PS si inca ceva, stiti ce mi-a recomandat ? sa nu plec pe frigul asta cu masina de pe loc rece ci sa o las 15 minute sa se incalzeasca suficient.

PS II - stie cineva de unde as putea cumpara/primi un manual de utilizare a cutiei tiptronice ? ca nu de alta insa vreau pe deplin sa o protejez asa cum scrie la carte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna baieti am spart si eu baia de ulei la cutie si acum sincer nu stiu ce ulei sa bag? fiecare spun 1000 de feluri de ulei pentru cutie( cutie automata tiptronic) unu zice mobil dextron 3 320, altu zice castrol si mecanicul de la d&c imi zice sa bag ulei original de la VW(benentele la o gramada de bani) habar nam ce ulei sa bag!

dati-mi si mie o mana de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia e un mecanism foarte sensibil. Eu iti recomand sa bagi ulei original de la reprezentanta VW. Nu merita pentru cateva milioane sa iti strici cutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bag de 2 ani Repsol Matic III la fiecare 15.000 Km si merge ca noua. Ma ajunge 280-300 lei un schimb de ulei + filtru+ manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.am un prieten cu un pasat b5 din 2004 cu motor 1.9 131 cp, cutie tiptronic care de azi are urmatoarele simptome: cand cupleaza D si o accelereaza usor masina ii smuceste tare orice ar face si apoi cupleaza.i-am bagat eu tester-ul si ii da o eroare pe cutia de viteze de genul

Address 02: Auto Trans Labels: 01V-927-156.lbl

Part No: 3B0 927 156 S

Component: AG5 01V 1.9l-PD RdW 2224

Coding: 00103

Shop #: WSC 05311

VCID: 3669577C125C62E

1 Fault Found:

17114 - Gear Ratio Monitoring

P0730 - 35-00 - Incorrect Gear Ratio

Credeti ca i s-a stricat cutia sau are sanse sa se rezolve daca ii schimba uleiul?

Tin sa mentionez ca masina a fost a tatalui sau si i-a dat-o lui de cateva zile iar din ce a inteles in 120 k de km nu i-a schimbat mecanicul niciodata uleiul(desi ii spusese ca il schimbase)

Va rog mult sa ma autati cu un sfat, eventual cu un service care se pricepe la cutii, unde sa poata schimba uleiul in prima faza.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!