Jump to content

Deasupra oglinzii de pe parbriz


danyoan
 Share

Postare recomandată

E pe stalpul din stanga mea tocmai sus, si vine cu tot cu fir prin chederul din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu Voinea, dupa ce am citit toate datele oferite de danyoan sunt aproape sigur ca e antena de la carkitul after-market. La mine in acelasi loc e montata antena de la alarma Ungo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am la masina chestia din aia la oglinda. Eu zic antena de la hand free.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu Voinea, dupa ce am citit toate datele oferite de danyoan sunt aproape sigur ca e antena de la carkitul after-market. La mine in acelasi loc e montata antena de la alarma Ungo.

Da cu mine de ce nu esti deacord , ca si eu tot asta sustin ?

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voinea era mai aproape :D

Rectific: Sunt de acord cu toti cei care sustin ca este antena de la carkit/handsfree sau orice alta denumire ar avea respectivul device.

Exista fix 3 posibilitati, si au fost dezbatute toate 3: ori antena suplimentara radio, ori antena de la handsfree, ori antena de la alarma. Poti face urmatorul experiment: conectezi telefonul mobil, ecranezi "antena misterioasa" cu niste staniol sau chiar cu mana si vezi daca scade nivelul semnaluilui pe telefon. Astfel vei avea confirmarea clara ca este sau nu antena de la handsfree.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ai deslusit misterul? :D ...uite cam asa arata senzorul de ploaie, mai exact cablul, privit din interior, chestia aia care iese din plafon si intra in oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu cand am fost in Franta am vazut la un amic la fel o cutiuta pusa pe parbriz, care era folosita la taxare pe autostrada, taxare automata. Era ca un fel de abonament si atunci cand ajungeai la punctul de plata mergeai cu o anumita viteza si bariera se deschidea automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutiuta aia se numeste telepass si o au majoritatea care folosesc in mod frecvent autostrada si vor sa evite neplacerile cozilor de la ridicarea ticketelor si plata cash pt autostrada.

in dreptul portilor de acces pentru telepass intrarea este mult fluidizata.

se incetineste la intrarea pe autostrada pt ca avea timp, receptorul montat deasupra la intrarea fiecarei benzi de trecere prin punctul de taxat, a emitatorului (cutia) din masina.

la citire acesta emite un semnal acustic ca o confirmare de citire sa nu te duci peste bariere aiurea daca nu a fost citit si deschide bariera.

toate aceste citiri si costuri sunt stocate intr-o baza de date iar la fiecare sfarsit de luna este emisa o factura direct care banca la care posesorul de telepass are cont de unde sunt tranferati in mod automat banii pt plata autostrazii.

cat despre senzorul pt care s-a deschis topicul nu este nici antena de radio(aceea este incorporata in caroserie sau in cazul VW in antena usor vizibila desupra masinii), nu este nici senzor de ploaie (acesta se monteaza in piciorul de sprijin al oglinzii interne retrovizoare, nejustificandu-se montarea ulterioara) si nici antena de alarma(aceasta fiind montata oriunde altundeva,bord, portbagaj, fete de usi, dar nu pe parbriz.

singura optiune ramasa din cere enumerate in celelalte posturi ramane antena de car kit al masinii(eu nu am inteles ce vrea sa fie ala car kit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut !

si chestia aia rabatabila de pe plafoniera cu un led / senzor in mijloc ( intre plafoniera si parbriz ) ???

"dupa numai 2.5 ani" de posesia a golfului am descoperit-o din greseala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebi de parasolarul ala mic de deasupra oglinzii interioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre rusinea mea, si eu am "descoperit-o" dupa ceva vreme si am pus surubelnita sa vad ce se ascunde in spatele ei!Abia dupa aceasta operatiune am dedus ce este!Chiar si fara sa ma documentez pe forum! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e intradevar un parasolar mic pentru oglinda dar eu cred ca tu ai antena de la alarma chiar daca nu o ai o fi lasato/uitato acolo de la cine ai cumparat masina si eu am gasit sirena de la alarma si ledul acela albastru de pe bord si alarma nu aveam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Deci sa inteleg ca este un parasolar mic dar acel orificiu pentru ce este?

post-146762-0-34475900-1424586326_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic... o mica gaurica tehnologica. Nu ajuta cu nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!