Jump to content

Spalatorul de pe stergatorul lunetei nu mai merge


*bmf*
 Share

Postare recomandată

@sic : chederul il poti cumpara de la orice service VW, Audi, Seat sau Skoda. Le dai doar codul din primul meu post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

mi s-a terminat lichidul de spalat geamuri in timp ce curatam luneta, am cumparat lichid am umplut rezervorul de lichid si dupa aceea am constatat ca nu imi mai ajunge apa pe luneta din spate, in fata functioneaza.

aveti idee daca pompa de apa este una si aceeasi pentru fata si spate, sau daca ia aer furtunasulde la luneta se amorseaza cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvane am demontat fata de la hahion si am gasit furtunasul la locul lui, am mai incercat sa stropesc luneta si mi s-a golit borcanul de lichid in conditia in care nu stersesem geamul fata decat de 2 - 3 ori si inspate am incercat cred ca vreo 2 - 3 minute si nimic, dupa care am desfacut capacul din portbagaj acela de scule si surpriza era acolo o balta de 3 litri cat are rezervorulm, imi iesise furtunasul din cotul de langa stop, am rezolvat situatia foarte usor acum e ok am iar stropitor pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Deci pana la urma tot acolo era "buba" ! Bine ca a fost doar asta. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Passat B5 Variant...stergatorul s-a blocat pe o pozitie si nu mai merge. Din partea electrica, adica de la sigurante, nu este...am verificat.

Sa fie oare motorasul ars?

LE: am gasit topicul! Ma apuc de desfacut! :banghead:

Modificat de claudiu slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai verifica daca vine tensiune la el, si iti dai seama foarte usor. :icon_thumright:

Poate e rupt manunchiul de fire ce face trecerea spre hayon, chiar daca vizual nu pare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

A aparut si la variantul meu o problema cu spalatorul lunetei. Nu face presiune destula, adica se "pisa" la 5 cm de duza. Am scos duza nu este infundata am suflat cu gura in instalatia, trece aerul opunand o rezistenta moderata. Atat am dat pe spritzuitor spate incat am golit vasul dar nu am vazut nicaieri baltoaga. Far duza iese din orificiul axului stergatorului lichidul la o presiune foarte mica.

Care ar putea fi problema?

Exista motor separat pt stropitorul spate? Pe unde trece conducta? Cum poate fi demonta vasul?

P.S.Cele din fata functioneza normal.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baltoaca poate fi chiar sub vas. E o singura pompa pe vas care schimba sensul. Nici in portbagaj in stanga si nici in haion nu ai baltoaca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema. Era conducta iesita din cotul aflat deasupra stopului din stanga numai ca tuburile acelea sunt destul de rigide si statea stutul in dreptul cotului si mai trecea un pic de lichid prin el dar 80% scapa pe langa. Baltoaga nu l-am vazut fiindca lichidul s-a adunat sub plasticul unde este prins cricul si cheia de la roata, adevarat ca pana ieri pana cand nu am citit aici nici nu banuiam. Am dat 3-4 ture cu banda de teflon si nu mai iese stutul din cot. Daca il puneam fara banda inapoi dupa prima sprituire iesea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am dat fata de la hayon jos sa vad de ce nu imi merge stropitorul de pe luneta.Fostul propietar a taiat alimentarea cu apa pt luneta si toata apa se ducea in spatele stopului stanga. :icon_thumleft: Dupa ce l-am reconectat si am incercat din nou am observat ca toata apa curge in portbagaj printr-o piesa incercuita cu alb in poza atasata mai jos.Stiti cumva cum pot repara asta? Multumesc anticipat!

51437425.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,

am si o pb cu stergatorul spate la un passat variant 2001

NU MAI MERGE DELOC...

azi cand i am dat comanda sa stearga a mers f greu si incet pana la jumatatea lunetei si acolo a ramas blocat :D

am incercat sa misc de stergator cumva dar e intepenit rau...

imi poate spune cineva cum se da jos tot ansamblu la un Passat variant 2001 ?

am desfacut surubul dar nu il poate scoate...

am obs ca de ceva vreme tot mai greu mergea... adica pt a face o cursa completa dintr o parte si inapoi la loc trebuia vreo 15 sec

astazi vad ca si a dat ultima suflare...

multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat deja...

am desfacut motorasul am dat cu spray degripant si am curatat axul care face sa se miste bratul de la stergator

la mine axul respectiv era intepenit rau.. acum stergatorul merge mult mai repede decat inainte si e ok :)

sper sa tina o vreme si sa nu se mai intepeneasca :huh:

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai bagat ceva vaselina intre ax si cilindrul prin care se invarte el? Pentru a preveni ruperea axului, ansamblul trebuie folosit saptamanal. Altfel, se gripeaza si se rupe. Eu am scapat de probleme, inlocuid teava cu una din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am pus vaselina...faza e ca eu am folosit stergatorul din spate pana acum f rar...in schimb stergatoarele de parbriz le folosesc zilnic de cateva ori pe zi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu o problema ;in urma unui accident(am fost lovit in spate de un TIR)mi-a fost sifonat hayonul;l-am schimbat la service,problema e ca de abia acasa am observat ca mi s-a retezat duza de la stergator(nici la service n-au observat)de dus o sa ma duc la ei dar ma gandeam unde pot gasi duza;se vinde separat?daca trebuie luat tot ansamblul costa cam mult;maine sun la service sa vad ce fac ,poate o schimba ei (normal asa ar trebui)Doar mi-au schimbat hayon,luneta,bara,spoiler si stop,nu cred ca mai e o problema o amarata de duza.Multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un kit de reparatie. Cei de la service trebuie sa remedieze defectul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare. Vin si eu cu o intrebare: Duza din capatul stergatorului trebuie sa stea fixa? A mea urmeaza stergatorul??   Cum e normal??

  Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!