Jump to content

Stergerea automata a parbrizului


bebeko
 Share

Postare recomandată

Buna, am o noua problema : in momentul ridicarii masinii, printre manualele si alte " carti " date de dealer , am gasit si o brosura cu modificarile aduse la Fabia dupa 2005. Aici se spune ca se poate activa functia de stergere automata a ultimelor picaturi de pe parbriz.Adica atunci cand se trage maneta pentru stergator , improsca automat cu lichid de spalare si stergatoarele merg de 3 ori. E, daca se activeaza aceasta functie , la 5 secunde de la ultima miscare a stergatorului, mai are loc o stergere ( a ultimilor stropi ).Am fost astazi la dealer de mi-am setat beep-ul la activarea/dezactivare alarmei si i-am povestit de aceasta stergere automata. Omul de la service , de altfel tare cumsecade , dupa ce sa uitat ca " vitelul la poarta noua " , mi-a spus ca nu a auzit de asa ceva , dar la insistentele mele, mai ales ca i-am aratat ceea ce scrie in brosura , a cautat vreo 15 minute pe calculator cu vag-comul , dar degeaba. Rugamintea mea este daca stie cineva exact cum se poate seta treaba asta ??? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm..presupun ca tot cu vag-ul se seteaza eu am functia asta si la fabia si la octavia si nu sunt dupa 2005

Modificat de Spankyro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Fabia Lady (hatch) a sotiei mele are aceasta functie activata.

Masina a fost ridicata in Mai 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu ca se poate activa ... dar cum ? Adica mai precis in ce meniu din vag-com ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai la model Year 2007 incoace se poate activa aceasta functie si numai la anumite echipari . Este identica cu functia AfterWipe de la O2 . Dar ca sa o activezi trebuie sa mergi la un service mai smecher. Asa este nu a auzit nimeni pana acum .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in schimb poti seta numarul de stergeri la o spritzuire, de la 3 implicit, la cate vrei, cred pana la 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masina din decembrie 2005 si face chestia asta din fabrica..pana acum nu m-am gandit ca e o chestie care sa fie/sa nu fie activata. Dupa spritz, face de 3 ori iar la 5 sec inca o data. Dar de activat....sorry. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine, fabricata in aprilie 2005 face singura chestia asta. Si ca un contra exemplu, la fabia parintilor mei, din ianuarie 2004, nu este activata acea stergere dupa 5 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Nu este adevarat! EU am masina din semnatura din martie anul acesta si aceasta functie am avut-o de la inceput activata astfel incat am crezut (pana sa citesc acest topic) ca asa trebuie sa faca masina by default!

S-auzim numai de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai la model Year 2007 incoace se poate activa aceasta functie si numai la anumite echipari . Este identica cu functia AfterWipe de la O2 . Dar ca sa o activezi trebuie sa mergi la un service mai smecher. Asa este nu a auzit nimeni pana acum .

Fabia mea este echipare Elite (derivata din Ambiente), model MY 2005 (septembrie 2004) si are aceasta functie "din nastere". Cand am vazut cum face, am zis: "Ce destepti sunt nemtii astia de cehi!" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, si eu am tot echiparea Elite si este fabricata in iulie 2006, dar nu are activata aceasta optiune din fabrica, asa ca.... mai astept sa ma ajutati cum sa fac !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am masinuta din semnatura de 2 luni si am aceasta functie din fabrica.

Numai bine.

PS. si la intrebarea cum se activeaza, din pacate nu stiu cum.... :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nimeni nu a mai primit la ridicarea masinii o brosura cu modificari tehnice aparute la masinile fabricate dupa 2005 ? Are vreo 4 pagini. :salut:

P.S. Se pare totusi ca la modelele MY 2007 , aceasta functie nu mai este valabila, si cum masinuta mea a fost fabricata in iulie... Dar totusi nu inteleg : cu cat este mai noua , are facilitati mai putine ???? :D :D :D

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul Fabia se apropie cu pasi vertiginosi spre schimbare de generatie, astfel ca si preturile vor trebui sa scada. Cum preturile nu pot scadea si fara o renuntare la anumite "features", probabil se va reununta la cele mai putin vizibile. Chiar imi pare rau pentru dvs., dar, asa cum v-am spus, ati prins exact inceputul de MY07.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru o setare din calculator se reduce pretul masinii ??? Sa fim seriosi !!! :screwy:

Ma asteptam ca pe masura ce apar noi modele sa apara si noi facilitati, doar asta e tendinta la toate masinile , nu ? Se pare ca la Skoda este putin mai altfel :salut:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pretul pt Fabia, in special versiunea Elite pe care o are colegul nostru, a scazut ?

Nu stiu sa se fi redus preturile la Skoda.

De regula la finalul de viata al modelului sua la aparitia noului model, se poate oferi fostul model intr-o varianta de echipare cat mai completa si la un pret mai redus datorita faptului ca amortizarea liniilor de productie s-a produs. Astfel costurile de productie sunt mai mici.

Ca realitatea (la nivelul preturilor de vanzare) nu este chiar aceasta, este altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba mai mult , pentru varianta Elite nu au scazut deloc preturile dar sigur au disparut o serie de facilitati care initial erau prezente si pentru aceasta echipare ( ex. deschiderea portbagajului de la sofer, lumini de siguranta in usile fata , care nu mai sunt prezente ). :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fabia elite luata in iulie 2005 si nu am nici deschidere portbagaj de la sofer si nici lumini in portierele fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ciudat, nu-i asa, unii au optiunile astea altii nu :lol: Astia le pun pe ochi frumosi sau dupa cum au ei chef? Acum stau cu frica si astept sa-mi vina masina ca sa vad ce surprize o sa am. :screwy: :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca nu le ai dar eu am vazut in schema de configurare , de pe Skoda.ro, ca fiind dotari de serie pentru echiparea Elite.A recunoscut si dealerul ca asa este , dar mai nou au scos aceste optionale. Ca sa fie mai ieftina :D :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus aceeasi intrebare si la cei de pe Briskoda.net , si ei au aceeasi parere : se poate activa dar nu stiu exact cum. Culmea este ca si ei au o brosura in care scrie ca pe modelele 2006 este activata optiunea iar pe modelele 2007 este dezactivata , urmand a se activa ulterior la un dealer specializat. Asa ca , pentru BogdanC-PBV1, este posibila activarea optiuni !!! Te rog mai intereseaza-te cum ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca nu le ai dar eu am vazut in schema de configurare , de pe Skoda.ro, ca fiind dotari de serie pentru echiparea Elite.A recunoscut si dealerul ca asa este , dar mai nou au scos aceste optionale. Ca sa fie mai ieftina :D :D :D

nu stiu cat de mai nou le-au scos, dar masina mea e luata anul trecut in iunie, comanda data in aprilie, si tin minte ca echiparea elite abia aparuse de cateva luni.

P.S. m-am uitat de curiozitate si pe configuratorul de la skoda. la modelul meu nu scrie nimic de deschidere portbagaj de la sofer, cat despre portierele fata, scrie: "Elemente reflectorizante in capitonajul usilor fata "; exact asa cum este si in realitate.

sigur nu te-ai uitat la echiparea elegance ? acolo intr-adevar figureaza ca fiind standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am masina din 2006 - martie, dar nu e Elite ci Avantaj .. si chiar ma enerveaza ca tot sterge dupa ce ii dau "shpritz" sa spele parbrizul, sterge cat sterge si apoi (aproape ma sperie :D) mai apare o data stergatorul si ia "ultimii stropi :D" .. din pacate nush cum s-ar putea seta, dar confirm ca la mine exista standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia mea este Elite,comandata in iulie si ridicata in septembrie 2005,si are functia de stergere a ultimelor picaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia mea ridicata in septembrie anul acesta nu are functia de stergere a ultimelor picaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!