Jump to content

Schimbatorul Are Recul La Accelerare/decelerare


Extreme
 Share

Postare recomandată

Are ceva cutia daca in timpul mersului schibatorul nu sta fix la gropi oscileaza putin. Am vazut chestia asta si la un allroad cu putini km.

Asa trebuie sa fie.

P.S de intrat in viteze intra aproape perfect o mica acatare in treapta a doua, dar care nu pune nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la mine se misca putin, in mod sigur cutia nu are nimic. In cartea masinii scrie ca e recomandat sa conduci fara sa tii mana pe schimbator in timpul mersului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se misca putin, in mod sigur cutia nu are nimic. In cartea masinii scrie ca e recomandat sa conduci fara sa tii mana pe schimbator in timpul mersului.

Sustin cele spuse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se misca si imi faceam probleme ca e ceva cu cutia dar se pare ca e normal .. am observat ca are o multime de componente de plastic schimbatorul . poate si de acolo apare miscarea respectiva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cutie. La cele cu transmisie prin cabluri nu ar trebui sa se miste deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare la toata lumea! Inca de cand am luat masina m-a stresat faptul ca daca in mers calc putin mai brusc acceleratia maneta schimbatorului de viteze are o miscare oscilanta.Am schimbat tampoanele de la cutia de viteze si tot degeaba.Zilele trecute am demontat tot ansamblul manetei si am constatat ca acesta este fixat la capatul unei tije care la celalalt capat este prinsa,printr-o bucsa din cauciuc, de cutia de viteze.Si cum era un joc destul de mare in bucsa respectiva am rezolvat ,cel putin provizoriu (cu niste banda izolatoare din plastic), acel joc.Am montat totul la loc si...niciun rezultat.Mai raman de schimbat tampoanele de la motor dar inainte de a face asta zic sa mai cer si alte pareri poate ca s-a mai confruntat cineva cu problema asta.Cutia este una manuala cu 6 trepte,iar de intrat in viteze intra destul de usor.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca e ceva normal. Cand fortezi motorul, care e prins fix de cutia de viteze, se misca din tampoanele de fixare si implicit miscarea se transmite si la maneta. Si eu am obs la fel, cand accelerez brusc. Iar ca si convingere, la camion e aceeasi chestie cand fortez, se misca motorul cu tot cu cutia de viteze si maneta, bineinteles usor sesizabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este ceva mai sesizabil, adica maciulia are o miscare de vreun cm. si ceva inainte si inapoi.La alte masini nu am constatat lucrul asta si credeti-ma ca m-am tot uitat sa vad cim e si la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face la fel. Nu stiu cat e de "normal", dar pe mine nu m-a stresat deloc chestia asta. Vezi ca mai este cel putin un topic pe problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cu ce te deranjeaza chestia asta? si la mine e la fel, e normal sa se miste maneta aia, dar cum iti dai seama ca se misca, te uiti la ea in timp ce mergi? ca ma gandesc ca nu mai vezi drumul si poti sa dai de alte probleme mult mai mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma deranjeaza pentru ca nu trebuie sa se miste.Ideea e ca vreau sa aflu cauza, ma gandesc ca ca ar putea fi ceva care sa-mi faca probleme mai mari pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti absolut sigur ca nu tb sa se miste?

Eu am 2 masini(semnatura) si la ambele e la fel, se misca maneta, adica are oarece vibratii la anumite turatii dar mi se pare normal. Din moment ce e legata de cutie prin carenaj(angrenare mecanica) e absolut normal sa se miste. Nu e ca la cele automate la care comanda e pp hidraulica sau chiar electrica sau o combinatie, iar maneta e doar un element de comanda fara legatura directa cu cutia de viteze.

Nu stiu la tine cat de amplu e fenomenul asta dar am observat ca la golf(6 +1 trepte) e nitel mai pregnant ca la Passat (5+1), dar am pus-o pe seama diferentei de clase ale masinilor, clar passatul tb sa iasa un pic mai bine la finete. Dar eu zic sa te uiti la o masina noua, sau sa te uiti la mai multe masini la fel cu a ta si sunt aproape sigur ca vei observa comportamente asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[este foarte normal sa aibe o oarecare miscare la accelerari briste si la frane de motor mai puternime

asta e rolul tampoanelor ca motorul si cutia sa se miste putin

.

a se vedea ca si in carea masinii spune sa nu mergi cu mana pe schimbatorul de viteze pt ca il rigidizezi si ii poti crea joc in bucsele cremalierei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat iar tot ceea ce tine de maneta,si am observat un joc intre tija manetei si tija care duce spre cutia de viteze.Este o pozitie destul de incomoda de umblat acolo asa ca am lasat pe alta data,cand o fi mai cald, sa vad ce fel de bucsa este intre ele si daca se poate schimba.Partea buna a lucrurilor este ca am pozitionat putin mai altfel ansamblul manetei pe tija suport si acum intra mult mai bine in viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam cu nerabdare poze, ca sa stim exact despre ce este vorba. Si sa ne spui rezolvarea. :D

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu prea am inteles de ce nu este normal sa existe acolo, un delta ceva. sch de viteze e o parghie care in mod cert amplifica miscarea originala a cutiei... la mine la passat si la audi face identic, nu stiu daca exact un cm, dar who cares?? daca te streseaza, condu cu mainile pe volan ;)!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pana la urma se afla a fi o problema chestia asta...m-ar interesa si pe mine despre ce e vorba si as vrea sa stiu mai multe detalii. Acelasi joc de aprox. 1 cm il am si eu...si cel mai bine il simt cand sunt cu mana pe schimbator in viteza a 4-a si accelerez brusc. Pana acum nu mi-am batut capul...si sper sa nu fie vreo problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Eu aveam o miscare spre inainte a schimbatorului de viteza atunci cand calcam acceleratia (care ma enerva) si am schimbat tampoanele de la cutia de viteza.Nu s-a schimbat nimic, am acelas joc cu care m-am obisnuit neavand incotro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
C o s m i n

Pentru cei ce au probleme de recul la schimbator, aruncati o privire pe levierul ce antreneaza furca. Il vedeti in partea soferului, deasupra cutiei, dupa ce dati la o parte vasul de expansiune. Puneti mana pe articulatia din capat, cu un mic burduf rosu. Daca e spart burduful, sau se simte ca are joc, demontati levierul, curatati nuca, puneti ceva vaselina buna si schimbati burduful.

La mine era rupt burduful (se vede si in poza - cel rosu), nu-mi dau seama cum, fiind un material foarte bun. Era numai rugina si praf acolo sub el, juca si nuca si coaja de teflon, cu totul in carcasa. Dupa demontare completa si curatare, am pus o fasie de tabla subtire intre teflon si carcasa de metal, apoi restul, burduf nou (unul asemanator), vaselina grafitata, si totul la loc.

Acuma... alta viata :icon_cool:.

Nu-mi recunosc masina :P . E atat de exacta schimbarea vitezelor, ca la o masina "virgina" :).

Fara balanganeli, vibratii, etc. Nu ca-nainte as fi zis ca are, dar acum se vede clar diferenta.

Reculul a disparut TOTAL. Nu mai am deloc la accelerare sau decelerare. Deci acea rotula provoaca si reculul ce l-au constatat multi la masinile lor.

post-8441-1209742338_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face putin (0.5cm) la accelerari bruste dar deocamdata nu ma deranjeaza. M-am uitat unde a zis cosmin dar burduful e ok si nu se simte vreun joc. Daca nu citeam topicul din curiozitate, nici nu ma gandeam ca pot aparea si astfel de probleme. Noroc cu cosmin care a avut si curiozitatea sa vada ce este, asa ca multumim cosmine.

Modificat de mslo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O problema asemanatoare, ca sa zic asa , am si eu in sensul ca ,chiar daca nu am trepidatii la masina. atunci cand accelerez sau decelerez se simte un fel de smucitura care se propaga pana in schimbatorul de viteze miscandu-l vizibil.Am schimbat cele doua tampoane de la cutia de viteze (in 6 trepte) dar nu s-a vazut nicio ameliorare.Ma bate gandul sa schimb si tampoanele de la motor dar mai astept pareri si din partea voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am si eu o problema care deja ma streseaza. Atunci cand accelerez se simt in schimbator niste socuri de parca ceva nu ar merge rotund. Se si aude un zgomot infundat (clonc-clonc) dar doar atunci cand accelerez. Daca nu mai accelerez si pastrez viteza constanta nu se mai simte nimic anormal si nici nu se aude nimic ciudat. Mai tare se simte cand masina este incarcata (persoane + bagaje) iar intre 90-100 Km/h se simt vibratii in toata masina. Masina este un Passat de  1.6 si 105 CP pe benzina. Poate este cineva care poate sa ma ajute cu cateva sugestii. Am schimbat tampoanele de la cutia de viteze insa problema nu a disparut. Multumesc anticipat pentru raspunsuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, Cosmin la B5.5 avf rezolvarea este aceasi? Ce sa ii spun la mecanic sa verifice sau sa faca? Zim te rog un termen " de service" made in romania sa intaleaga ce ma doare.

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!