Jump to content

Nu merge claxonul


stefison
 Share

Postare recomandată

e a doua oara cand mi se strica claxonul. il foloseam si eu ca omul in trafic cand colo din sunetul grav si placut a ramas tonalitatea inalta care suna tare urat. ca sa il schimb ma costa 2.800.000 lei. Mi se pare sincer cam mult. oricum nu inteleg de ce se strica...

Pioate ma sfatuieste careva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As recomanda un aftermarket dar ma tem ca o sa iau suturi in fund pentru aceasta viziune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si la mine s-a ars de mult claxonul de joase. Am si acum unul italienesc cumparat de la o benzinarie cu 250.000lei. E foarte bun (claxonul de joase se arde de la apa care poate intra in el)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Si eu am patit la fel cu cel de joase. unul original era prea scump si am luat unul HELLA. a fost 20 ron si zbiara mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedeti ca sunt in targuri la dezmembrari. Am luat un set de 2 claxoane de pe bmw cu 10 ron si se aud super. le am de aprox 2ani pe dacie si se aud super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dupa ce o perioada a mers cind vroia el , acum a sucombat definitiv !

Aveti vreo idee ?? Ma duc la service sau astept solutii de la voi ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune pe cineva sa claxoneze si bate un pic in ele, la mine a dat roade de 2 ori si sa dai mai cu viata sa nu-ti fie frica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate-mi zici si unde-s !!! Ca altfel bat in intercooler sau in turbina !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai grilelel din laterale jos si le vezi acolo,unul in stanga si unul in dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa traiti sefu' !!! Maine dimineatza le dau suturi !!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la dezmembrari si cumparati unele la a2a mana. Merg super si nu trebuie sa fie neaparat de VW. Eu mi-am luat dupa un BMW si merg super de 2 ani. Am dat atunci in jur de 10ron...

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu ai ceva contact imperfect si sa le cumperi degeaba,asta datorita faptului ca ,la locatia pe care o au,se prafuiesc .dar la fel de bine pot fi si arse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit?

Si la mine a murit acum vreo 2 saptamani, dar nu de tot, cand calxonez se aude foarte infundat sunetul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bobo la tine a murit ala de inalte si se aud doar joasele sa intamplat si la mine, din mai mi-au murit 3 claxoane pana acum, datorita apei si locatiei nu chiar foarte buna. Ma rog imi iau numai din targ (2 bucati la 15ron) sa se strice cat vor ele le schimb si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

gata. mi-a murit si mie...unul din ele?!!

pe care parte e gros si pe care subtire?:somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am reusit sa il resuscitez, dupa ce am dat cu el de asfaltul bucurestiului!!

sa traiasca cipossssssssssssssssssssssss!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut . eu sunt pe langa topic!nu pot sa incep un nou sub de discutie pentru ca imi da o eroare!Am o problema si nu ii dau de cap! Am ramas in trafic fara claxon! stie cineva ce poate sa aibe?? pur si simplu apas pe "air bag" si pe laterale... si degeaba!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un search ai incercat? Sau era prea greu?

Mai pot fi si claxoanele arse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum a zis si Doctorul si eu am reusit sa invii doua claxoane dupa ce le-am dat de pamant. Cred ca intra mizerie in ele...probabil combinata cu apa.....Cert e ca la astea schimbam siguranta, apasam claxonul si o ardea instantaneu.....am dat jos claxoanele, le+am bubuit un pic si dupa tratament au mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred k era din cauza apei , ieri ploua si nu imi functiona , azi dimineata cand am incercat sa vad daca merge ( nu ploua ) functiona, o sa ii aplic o verificare sa vad pe unde si de ce imi intra apa! Multumesc pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie careva unde este localizat claxonul la passat? Din cate am inteles undeva langa farurile de ceata. Sunt doua? Unu pe partea stanga si unul pe partea dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claxoanele sunt in partea dreapta jos, le vezi daca scoti partea dreapta a grilei cu proiector.

Uite cum sunt asezate:

dsc00050n.th.jpg

Si eu am avut unul mort. Cand l-am desfacut am constatat ca era ars. Si am mai vazut cateva Passaturi la care s-au ars...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Iarasi a inceput sa sune claxonul ca o ratza, a mai sunat si in 01.2010 cand am mai postat. Dar si-a revenit, acuma suna din nou. Are idee cineva cat costa un claxon OEM original sau unu second?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

La mine sunt pozitionate (b5.5) cate unu undeva in spatele proiectoarelor de ceata. Deci unu in dreapta,altul in stanga. Cand am dat odata bara jos am observat ca pe cel din stanga e protejat de fanta de aer de la inetrcooler,deci undeva in spatele fantei care dirijeaza aerul spre radiatorul intercoolerului, si nu poate intra nisip sau apa,etc.Nu am avut niciodata probleme cu ele. Iar cel din portbagaj l-am schimbat cu o sirena si am pus sirena jos in spatele spoilerului din spate. Suna mult mai placut (la inchidere,deschidere,alarma) decat cel oem care parca era ragusit :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!