Jump to content

DIY (Inlocuirea pungii de sub tapitzeria de pe usi)


iZOTOPE
 Share

Postare recomandată

duminica trecuta mi-am facut putin de lucru si am hotarat sa schimb punga aceea aflata sub tapitzeria de la usi, cea veche era in stare jalnica.

am facut rost de punga de aceea cu bulinutze de aer, am desfacut tapitzeria, am dat jos punga veche, am pus-o pe asfalt si am refacut forma ei pe punga cea noua, pus la locul ei, lipita cu banda scotch lata ca sa tzina, pus tapitzeria la loc si tras o tura de oras :banghead:, nu se mai aud deloc zgomotele de afara :D, si cand inchid usa nu se mai aude zgomotul acela metalic. super :D

voi pune si ceva poze facute cu celularul.

sanatate la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa si?glumesc :banghead: ...asta am facut si eu la a mea acum 3 saptamani.intr-adevar este foarte usor de inlocuit dar mie nu mi s-a parut nici o schimbare la zgomote dar poate se datoreaza faptului ca nu am pus pungutza cu bulinase, aia este mai groasa putin..oricum una peste alta cred ca este binevenita si la indemana oricui inlocuirea acelei bucatzi de plastic sau punga, dupa caz..

asteptam poze

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel am facut si eu.doar ca am lipit cu prenandez(daca se scrie asa).

odata cu asta am mai desfundat si gaurile de scurgere din usi.

nu cred ca s-a schimbat zgomotul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

punga aia nu vad cum ar putea absorbi o cantitate atat de mare de sunet. poate daca puneai inauntru burete...sau dadeai vreo 2 straturi de antifon pe usa pe interior....aia da...dar asa nu prea vad cum sa izoleze fonic o bucata de nailon. bineinteles o diferenta trebuie sa fie....dar insesizabila.

si mie mi se are ca dupa ce spal masina merge mai bine....desi e doar o impresie..:cheers:

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a pus "punga d'aia cu bulinutze de aer" nu nailon, adica de aia in care vin electrocasnicele mai mici si mai multe chestii....si exista si alea mai grose cu buline de aer mari, aproape de marimea unei mingi de pingpong... alea absorb destul de mult din zgomot...si normal...mai e si iluzia...cum zicea si armando cu spalatul..:D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva poze cu operatiunea :hainoroc:, totusi se simte insonorizarea facuta de punga aia :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus "punga de aceea cu bulinutze de aer" chiar in dublu strat si pe bune daca am observat vreo diferentza de zgomot. Poate nu am fost eu atent , dar mie mi se pare ca nu e nici o diferenta in ceea ce priveste nivelul zgomotului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu are cum sa fie vreo diferentza.este doar o fantezie, noi vrem sa credem ca se intampla asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia nu cred ca absoarbe zgomotul. Totusi e bine sa lipiti folie la usi...in urma cu ceva timp am avut un G2 la care tapiseria unei usi era distrusa de umezeala in partea de jos, lipsea folia :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba se creeaza o insonoriziare, deoarece se creeaza un strat de aer intre usa si punga, si un altul intre punga si tapiterie, iar daca punga mai are si bulinutze de aer, mai exista o suprafatza de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa puneti 5 folii, nu una ...zgomotul va ramane acelasi (folia are rolul de am nu permite apei sa ude tapiteria) eu apus dar..... dupa ce am lipit folia pe usa am lipit pe interiorul fetei de usa pasla se gaseste in targ in mod normal se pune Dynamat (se numeste parca).... este alta treaba .... usa se inchide altfel, nu mai are zdranganitul ala de tabla goala si inca ceva f important daca nu aveti acel plastic pe cuiul incuitorii tot se va mai auzi un zgomot deranjant.

Modificat de boboGti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa lipesti "dynamat" nu este la indemana oricui.stiu ca e foarte scump.la 4 usi +hayon..... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un kit de dynamat duce cam la 3.5 mil per usa. se pune pe tabla exterioara a usii si pe tabla interioara, se acopera toate gaurile, dar scopul lui principal e crearea unei incinte pt difuzor, disparitia zgomotelor interioare e doar o consecinta.

exista si alternative mai ieftine ale dynamatului: stinger, caliber, si alte folii bituminoase, care in principiu fac acelasi lucru.

se aplica la cald sau la rece cu o rola speciala.

dar pt asta trebuie sa fii dispus sa investesti cam 250euro intr-o usa ( aici intrand dynamat, difuzor si amplificarea pt dif ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti folosi cu succes si pasla care se gaseste in vitan...la mine a avut efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!