Jump to content

Calculatorul a luat-o razna


GBI
 Share

Postare recomandată

Cum se manifesta - la displayul pentru nr. de km sunt niste liniute si scrie error, iar unde este ceasul liniute si aleator imi da temperatura mediului ambiant (- 40 gr C), temp. uleiului, consumul instant.

Merg numai indicatorul de la temperatura apei si cel de la rezervor care indica nivelul benzinei, ceasul cu turometru si viteza nu merg, plus ca becul de la ulei imi palpaie permanent chiar daca uleiul este la nivel.

Partea buna este ca am descoperit ca am si partea a doua a MFA care arata consumul instant temp. afara si a uleiului.

MFA are momente cand incearca sa se reseteze (cred eu) pentru ca toata acele se duc pana in capat pe maxim si revin pe normal

Ce ar putea cauza asa ceva ?

Evenimente care (in opinia mea) ar putea sa provoace asa ceva :

1. Acum ceva timp am schimbat alternatorul si fisa groasa care este prinsa in spate la alternator. desi am asigurat-o intr-o parere, a cazutr, in cadere a atins masa masinii, a facut ceva gen : prrrrrrrrrrrr :lol:

o posibila cauza sa fi dat tensiune prea mare pe masa calculatorului si sa apara defectiunile. MORALA cand umblam la dispozitive electronice e bine sa decuplam bateria. (atentie la cassurile care au cod)

2. Am schimbat setul de bujii, 3 din ele le-am scos usor si frumos de partea metalica ce imbraca capatul fisei ce vine in bujie, una nu iesiea si am tras de fisa - rezultatul am ramas cu fisa in mana :P, la montarea la loc am constatat ca imi mergea in 3 cilindri, la verificare prin scoaterea fisei de pe bujie (cea care a iesit din soclu) a cam dat scanteie la masa si ma gandesc daca e probabil ca una din scantei sa fi se dus pe senzorul de presiune ulei cel de 0,3 bar, care posibil sa se fi defectat. MORALA - bujiile se scot numai trase sau cu un dispozitiv special, numai de partea metalica , nu tragem de fise :P.

Concluzii :

1. Cand am schimbat alternatorul si a cazut firul de la el sa fi dat o tensiune mare pe calc si e dus

2. cand am schimbat bujiile si mi-a dat scanteie la masa sa se fi dus senzorul de presiune , iar calc sesizeaza defectul si merge in regim de avarie (pentru ca masina merge perfect normal)

Interbari :

1. care din cele 2 cauze posibil sa fi provocat problema prezentata ?

2. Se poate reseta MFA ?

3. Daca tot am aflat ca merge si partea a 2 a a calc ( cea cu temp, consumul instant etc), in cazul in care montez o maneta pentru stergator cu buton in cap pentru acces mfa e posibil sa mi le arate ?

Mersi pentru rabdarea de a citi cele prezentate si astept niste raspunsuri !!!!

Modificat de GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un tablou de bord nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar dupa ultima diagnoza, a rezultat ca e dus epromul de la ceasuri, trebuie sa il rescriu. probabil cu VDO.exe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cand tin apasat MFA pun contactul imi arata la temperatura mediului ambiant -40,de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt putin offtopic , sa inteleg ca tu nu ai MFA si din cauza erori a inceput sa iti " afiseze " consumul instant , temp ...etc ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In necunostinta mea de cauza imi dadea de la setarea aia cu nr de cil, turatie, si altele si eu aveam certa impresie ca e MFA . eee mai invata lumea cu timpul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt putin offtopic , sa inteleg ca tu nu ai MFA si din cauza erori a inceput sa iti " afiseze " consumul instant , temp ...etc ?!

Comenzile le am pe maneta de la stergator(o,1,2,o)si un buton in capatul manetei care selecteaza km,ora,temperatura ulei,consumul.Asta nu este MFA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate ceva despre mfa din cartea masinii (in nemteste) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GBI daca ai nevoie am o ustensila de rescris eepromul. Prin OBD ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva de ce nu-mi arata temperatura de afara si consumul pe calc de bord???se poate reseta sau ce este de facut???mentionez ca imi arata temp de la ulei si km parcursi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut pe toti!Am o intrebare legata de consum indicat de calculator.Cand plec de pe loc consumul instant care este afisat este de 39:40.Apoi scade incet pana la 12.E normal sa plece de la 40 si sa scada incet?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!