Jump to content

Scheme electrice Golf3/Vento


paul_ral
 Share

Postare recomandată

Scuze, este alb cel de la incalzirea oglinzilor si se leaga la alb-verde de la butonul de degrivare luneta. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi orice culoare cel care vine de la oglinda. Eu am folosit un cablu de curent.

Mentionez ca nu este instalatie originala pentru dezaburire oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am instalatie originala :) doar ca m-au inebunit schemele ca in fiecare era alta culoare.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste mufe care intra in butoanele alea, nu cu papuci cum ai tu

Connector1.JPG

chiar nu ma asteptam la asa ceva...sunt foarte dezamagit :grrrrrr: . oricum cel putin nu imi mai bat capul cu ceea ce am avut si am pe masina in mom de fata(adik improvizatiile facute de alti propietari...). inca o rugaminte mai am pentru pei cei ce citesc si ma pot ajuta. ce pasi ar trebui urmati in cazul in care ma hotarasc sa cumpar o alta instalatie electrica. va fi bine primit orice sfat,video etc. multumesc tuturor :exclaim: :exclaim: :exclaim: :icon_thumright:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de macarale, butoane, instalatia electrica din usi si instalatia electrica dintre stalpii masinii. Apoi mai sunt cateva mufe care trebuie bagate in panoul de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua... am si eu o problema cu semnalizarile:

Cand semalizez stanga:

-in fata s aprinde normal semalizarea stanga.... si s aprinde putin pozitia (cand faru e stins)

-In spate se aprinde semalizarea dreapta... si slab semanlizarea stanga... dar s aprind si se sting stopurile in acelasi timp cu semnalizarea...

Cand semnalizez dreapta:

este invers... adik in spate s aprinde stanga si dreapta slab... stopurile la fel

La avarii:

-In fata s aprind normal ambele semnalizari.. si putin pozitiile

-in spate senalizeaza doar stopurile

In bord cand semnalizez park s aprinde putin mai greoi martorul ca inainte

Fenomenu asta mi sa intamplat azi... A stat masina in ploaie... releul este recent schimbat... oare sa fie ceva d acolo sa faca scurt undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai scurt, iti lipseste o masa pe undeva.

Verifica legatura la masa la fiecare bloc de lumini (desfa mufele si curata-le cu spray de contacte), probabil a intrat apa si s-a oxidat ceva.

Se poate verifica cu instrumentul de masura trecut pe gradatia ohmi, intre corpul becului si caroserie nu trebuie sa fie mai mult de 0.5-1 ohm (cu aproximatie, nu mai stiu exact, oricum foarte putin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa dp o zi pe alta? o sa masor maine dimineata :D... ca seara am descoperit fenomenu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum a zis si lupo ai probleme cu legatura la masa; cel mai frecvent e problema la firul de masa de la stopul din stanga (oxidat sau topit din cauza contactului imperfect)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... era de la Masa... mia topit si din mufa... am curatat si am pus pana imi cumpar alta mufa... VA multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dublat legatura la masa. Vezi undeva ca la stopul din stanga mai ai niste mufe libere. Acolo unul dintre papuci este notat cu 31. La el mai poti trage un fir de masa (ii pui pe fir un papuc normal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de schema electrica pentru golf 3 , cine o are sau le are il rog frumos sa le trimita la mail cosmin_p_90@yahoo.co.uk poate o sa pot intoarce serviciul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu o problema electrica. nu ma pricep prea bine asa ca apelez la sfaturile voastre.

Cand dau semnal stanga sau dreapta se aprinde becul de la lampile de ceata. La fel si cand franez se aprinde acel bec.

Se mai intampla ca pe franare sa nu functioneze semanul. Adica franez si cu frana apasata dau semnal si nu licare becul in bord.

Care ar putea fii cauza acestor simptome?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o masa care nu face contact la triplele din spate,e oxodat sau intrerupt firul sau s-a supraincalzit,verifica acolo,evetual cu un aparat de masura verifica fata de masa masinii legatura la masa a triplei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde mai exact este aceasta tripla? o poza ar fi edificatoare. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de stopurile din spate ale masinii,scoti protectia din plastic de la stop prin portbagaj si apoi scoti si partea cu becuri si verifici acolo,asta la golf 3 ,vad ca ai in profil golf2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am golf 3 l-am schimbat. o sa modific la status. ms de observatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca trebuie sa fie postata anterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare ..unde este pozitionat motorasul de la lichidul de parbriz,,multumesc frumos si scuze ca am postat aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este pe rezervorul pentru lichidul de spalat parbrizul, la baza lui, intre vas si baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de tot..s incepator si mai am de invatat...ms ink o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Paul pt schema AC,,,,, dar sunt afon la interpretare care cum sunt pe acolo pe foaie,,,am tot cautat dupa fire si mama lor daca le dau de cap,,,eu am partea electrica de pe un 70cp iar al meu e de 90 si schema nu bate cu culorile din instalatia mea plus ca pe schema sunt mai putine iar la mine sunt mai multe. ma gandeam daca ai posibilitate de a detalia schema AC lafel cum este cea de MFA ,,{adica de unde pleaca firul de culoare unde ajunge ,,in ce mufa ajunge,in ce pin la ajunge,,,ceva mai babeste} se poate?....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza aici pe ce schema vrei sa discutam si se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am un golf3 din 97 si nu imi functioneaza ABS-ul mam uitat pe blocul de relee si nu am releele de pe schema voastra e posibil asta sa fie motivul? scuzati greselile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!