Jump to content

Geamuri care zdrangane


elikratos
 Share

Postare recomandată

Geamurile Golfuletzului meu se misca, adika zdrangane, au joc etc. Galagie in toata regula mai ales pe drumurile noastre. Am demontat tapiteria usilor si am observat ca se misca tot ansamblul (sina care prinde geamul joaca pe o anume banda metalica verticala). Trebuie sa cumpar altele sau mai pot fi salvate?

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa intinzi calurile ce ridica geamul, s-ar putea sa mai scapi de zgomote... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu cablurile sunt problema.

Geamurile la Golf I si II nu au cheder in interiorul usii... au doar un mic tampon de pasla care e undeva deasupra de incuietoare.

Daca ai pierdut aceste bucatzele de pasla ... geamul joaca daca este coborat. Cauta niste pasla si lipeste-o acolo ... ar trebui sa nu mai faca zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine e la fel. o sa incerc metoda asta. trebuie in ambele parti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am impresia ca la mine zdrangane toata usa. :D Cand vine vara o sa studiez problema mai amanuntit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

litza, poate ne intalnim sa vedem unu' la altu' :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristip:

si la mine e la fel. o sa incerc metoda asta. trebuie in ambele parti ?
Numa in partea din spate deasupra de incuietoare.

Litza:

Eu am impresia ca la mine zdrangane toata usa

La tine e altceva ... probabil trebuie strans putin cuiul de la usa ca sa se inchida mai fortat. Se desurubeaza cu cheie de 14 parca si se misca putin catre interior .. o sa facem impreuna ... cand montam boxele :D ... numai daca vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai sa nu imi cereti si bani ca i-am tot dat pe la service-uri. Da o bere tot dau. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ... hai ca nu te taxam asa scump!

Stii ca io is ieftin ca de-aia vii la mine :salut: ... n-am calificare de mecanic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dar un cablu ptr geam are cineva? S-a rupt si nu mai pot deschide/inchide geamul spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut.Si eu am o problema la Golful meu(in 2 usi cu geamuri manuale).Si mie imi zdrangane geamul si cand il inchid mai coboara cam 1 cm.Sa fie defecta macaraua?Sau sa fie din altceva?Ce pot sa fac?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este defecta/uzata macaraua. La mine se intampla la fel numai ca daca dadeam intr-o groapa ceva, cobora treptat pana ma trezeam cu el pana la jumatate coborat. Am schimbat macaraua si acum este in regula. Ca pret nu mai tin minte cat a costat dar pana intr-un milion. Boala grea cu geamurile astea pentru ca si la mine geamul din dreapta de la pasager se aude cum zdrangane cand trec peste niste gropi mai serioase. Banuiesc ca e si din cauza la chederul care presa pe geam, care s-a tocit/uscat/uzat si nu mai preseaza bine pe geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand am geamul putin deschis zdrangane de il ia naiba.....inca nu am demontat sa vad ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile au niste sine pe care culiseaza in jos cand le deschizi. Daca se rupe o sina incepe sa zdrangane cand il deschizi. Asa face si la mine unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
stefan_stefan

aceleasi lucru am patit si eu....dai jos chederele,lasi geamul pana jos si strangi partile metalice catre mijloc( nu e nevoie sa dai jos fetele de usi)...nu foarte tare pentru ca risti sa nu mai deschizi geamul..incearca la mine a mers

Modificat de stefan_stefan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

macara de usa schimbata. 35 lei noua. partea cu pasla cred ca e corecta. cand am desfacut la un moment dat in trecut usa am gasit niste bucati de material cazute prin usa si leam aruncat. de atunci imi zdrangane cand e deschis pana la jumate. mai desfac odata :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!