Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

eu am pe fata sony Xplode F1724 parca si pe spate pe luneta (hat holder) 2 magnat dar nush ce model .. oricum se aude bestial ... player-ul este un pioneer 4X50W ... in fine ... sa trec la subiect .. oare gasesc vreo statie 4X50w sa imi pun si in bord diff-uri de 10 cm si pe portierele spate de 17 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu ti-as sugera sa-ti pui in bord 2 boxe de inalte, asa au fost si cele originale, sar putea sa nu ti se auda chiar ok daca iti pui de medii. Ai grija ca boxele din usi sunt de 16,5 daca te uiti atent si sony ale tale sunt tot de 16.5. In usile din spate nu prea merita sa-ti pui boxe pt. ca sunt jumate acoperite de bancheta iar daca mai mergi si cu cineva in spate sunt bune doar de masaj. Sincer sa-ti spun nu stiu cat merita sa ti le amplifici pe alea din usi, si eu am tot sony ca ale tale in usile din fata si nu au bas deloc, deoarece nu au o incinta cu un volum mare pt. ca este limitat de folia pt. condens. Alt dezavantaj au usile de golf 3, boxele sunt prinse de fetele de usi nu de scheletul metalic, deci o sa vibreze la volum mare. Eu mi le-as amplifica doar pe cele din porbagaj si mi-as mai pune un woofer si ar fi perfect. Eu am boxele de inalte in bord cele originale, in usile din fata 2 sony si in porbagaj 2 ovale. Boxele din porbagaj sunt date un pic mai tare ca cele din fata, iar gainul (nu mai stiu cum se scrie) e dat la maxim. Cauta si tu setarile astea in casul tau si vezi cum se aude dupacea. gainul iti da putere mai mare in boxe, oricum boxele tale duc mult mai mult decat casetofonul

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus in bord 2 Pioneer de 10 cm 50w rms , 2 cai , sunt nemaipomenite desi un pic cam vechi dar in stare buna, am facut schimb cu un prieten , eu imi luasem 2 MNC-uri de 10 pt bord dar nu imi incapea cea din dreapta pt ca avea magnetul imens si statea pe canalul de aer si nu mai merge sa pun grila inapoi ! Acum se aude bomba.

cam asa arata decat ca fara urechiuse : http://www.be-loud.ro/foto.php?src=http://...product_id=3415

Modificat de alex_abd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de boxele din bord.....cum se dau jos ca am incercat sa trag de ele,am incercat cum spune pe aici sa le rasucesc...dar nu reusesc,vis-a-vis de firele din usi fata credeam ca nu sunt acolo dar am dat fetele jos si erau ascunse pe acolo,cind am montat o boxa pe ele se pare ca nu sunt conectate la cas,am urmarit si pina la mufa din stilp firele sunt dupa....nu mai stiu ca nu mai am acces sa vad

si ce marime trebuie sa fie boxele in usa sa pot sa montez si capacele cu care vin ele....eventula poze????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in portiera cablajul e deja facut.

Mai trebuie sa faci asa: la mufa de la casetofon ai doar 4 fire, alea de pe centru care corespund difuzoarelor pe fata. Mai pui 4 fire cu papuci in mufa aia si tragi firele pana la stalpii de la portiera. Acolo pui frumos cu papuc (papucii ii gasesti la dezmembrari) si asta e tot. Va iesi ca din fabrica.

Eu asa am facut ca sa am iesiri si pe fata si pe spate.

In prezent am 12 difuzoare pe masina: 2 difuzoare de medii, 2 de medii-joase si 6 de inalte (3 perechi de twetere de diferite dimensiuni). Toate cele 12 difuzoare au condensatori. Nu-ti mai spun cum se aude....

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorur ai gasit tweetere sa se potriveasca in locul din portierele spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dorur: Im poti da te rog mai multe detalii de condensatorii care iai folosit, si cum ai legat boxele? Si cam ce diferenta este cu si fara condensatori. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da doru si eu sunt curios.

Pune si poze daca ai cu tweeterele. Ce medii si medii joase ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in portiera cablajul e deja facut.

Mai trebuie sa faci asa: la mufa de la casetofon ai doar 4 fire, alea de pe centru care corespund difuzoarelor pe fata. Mai pui 4 fire cu papuci in mufa aia si tragi firele pana la stalpii de la portiera. Acolo pui frumos cu papuc (papucii ii gasesti la dezmembrari) si asta e tot. Va iesi ca din fabrica.

Eu asa am facut ca sa am iesiri si pe fata si pe spate.

In prezent am 12 difuzoare pe masina: 2 difuzoare de medii, 2 de medii-joase si 6 de inalte (3 perechi de twetere de diferite dimensiuni). Toate cele 12 difuzoare au condensatori. Nu-ti mai spun cum se aude....

cit despre boxele din bord cum le dau jos ???? vreau sa le pun in paralel cu difuzoarele de vor veni in usi fata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!Sunt nou posesor de Golf 3 si nou pe acest forum(adica contul il am de ceva timp,de cand am devenit interesat de aceasta masina si l-am tot citit de atunci)

Acum a venit si timpul sa va pun o intrebare: Am un Cd-player Sony Xplod 4X45 si 4 difuzoare(cele 2 de pe bord si 2 in usile din fata),as vrea sa mai pun 2 boxe si in usile din spate pentru ca au lacasul pentru ele dar nu stiu ce sa fac,cum sa le leg fara sa mai pun amplificator...am inteles ca trebuie puse in serie,dar cum se leaga in serie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu cele de pe bord nu sunt legate cu cele din usile din fata? asa ar fi normal si pe cele din usile spate le legi la celelalte 2 iesiri ale player-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mufa de boxe din bord sunt 8 fire(si in spate nu sunt trase) deci cred ca sunt puse separat si cele din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea cand am luat-o de la fostul proprietar, nu avea fire trase in spate pentru boxe . Omul a pastrato-o asa cum era si nu a vrut sa-i strice originalitatea. Ei bine...eu i-am tras fire pana in spate. Deoarece avea "boxe" decat tweetere-le acelea din bord si va dati si voi seama cum se auzea. Si asa pana am reusit eu sa ii pun boxe le-am cam forjat pe alea din bord. Cel din stanga s-a spart membrana si acum cam gajaie.

Si cu aceasta ocazie as dori si eu cateva idei de la voi. Am de gand sa imi cumpar boxe de bass pentru a le momta pe spate. Numai ca...nu vreau sa dau gauri in haion (pt ca o sa se curbeze sau daca imi voi lua alte boxe vor ramane gaurile...sau sa fac eu unul din PAL) Eu m-am gandit sa le montez in fetele de usi de pe spate, eu neavand portiere m-am gandit ca vor sta bine si vor avea si rezonanta. Sunt intr-o mare dilema si de aceea va cer si voua ajutorul. Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu Pal e o idee buna. Il imbraci in mocheta sau in ceva si va arata super. Porbagajul iti va da o rezonanta mult superioara fata de usi. Iti poti lua de ce dimensiuni vrei, pe cand in usi, daca nuti pregatesti usile nu vei avea bas mai deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Salut,

Eu am incercat sa scot difuzorul dreapta din bord si nu am reusit. Se aude doar cel din stanga si vreau sa-l fac si pe celalalt sa se auda (probabil e un fir desprins). Stiti cum se poate scoate fara sa il deteriorez?

Cat despre difurile din usi...lipsesc :icon_thumright:

Capacele sunt acolo, dar nu au gaurele in grila. Probabil ca va trebui sa ma incarc cu rabdare si sa iau o bormasina sa incep sa dau gauri in fiecare spatiu al grilei.

Eu am o janghina de casetofon JVC cu cd (fara MP3) dar oricum in masina nu ascult decat radio. As vrea sa stiu ce dimensiune de difuzor intra in usa din fata. (am Golf 3 in 3 usi din '93)

Multumesc,

Victor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in portiere dimensiunea diff este de 16.5 in legatura cu cel din bord, poti sa bagi 1 varf de surubelnita si sa ridici usor difuzorul, si iti iese.(asa am facut eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, phun, in postul 563 am scris ce si cum am facut, materiale necesare, poze...

AICI ai link direct.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma cum se leaga 6 difuzoare(4 la usi si tweeterele din bord) la un CD-player cu 4 iesiri(4x45)??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_ucc

Leaga tweeterele din bord cu dif. din usile fata si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi lucru am facut si eu si nu e nici o problema in ceea ce priveste sunetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu mai fi intrebat!!!! este cineva care a montat difuzoare in usi pe golf si eventual care ar fi acele boxe sau marimea exacta(16,5) dar sa se potriveasca si capacele acelor boxe in usa??? ca eu am gasit niste boxe dar mama masii ca mereu capacele nu vin exact !!!!!

poze,link,pret....s.a.m.d

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montezi difuzoarele noi si lasi grilele originale, cu ce te incurca?

Uite si poze

post-58504-1273912041_thumb.jpg

post-58504-1273912055_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine masina nu a avut boxe decit in bord iar capacele care sunt in usa nu merg puse peste difuzoare !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu poti sa le potrivesti pe cele noi, mergi la dezmembrari si gasesti 2 care nu sunt pline (ca asa ma gandesc ca ai tu). Un cunoscut si-a pus dif-uri in usi, pana atunci nu avea, nu a stiut ca grilele sunt pline si nu trece sunetul mai deloc, a mers de 2 ori cu dif-urile la magazin ca nu sunt bune, la magazin mergeau, cand le punea pe masina erau varza, asta pana si-a dat seama ca grilele sunt problema si nu difuzoarele. Am vazut ceva difuzoare pe la domo, flanco, care erau mai simple si la fel si grila, foarte simpla (un plastic pe margine si toata din sita), trebuie sa cauti atent (JVC, Pioneer, Blaupunkt), cumva, cumva trebuie sa gasesti ceva sa se potriveasca.

Bafta

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca cel mai simplu sa caut 2 capace gaurite la dezmembrari !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!