Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

Salutare, Marius, ceva asemanator avea un prieten intr-o laguna, meserie, suna de te omoara si vad ca sunt si la un pret pe masura, adica nu sunt ieftineala. Totusi ai putea sa te interesezi si despre FOCAL, MAGNAT, GROUND ZERO sau HIFONICS, tot la banii aia bat, daca ai putea sa le auzi sa iti faci o idee. Bafta, eu oricum te sustin cu PIONEER astea ce le-ai gasit tu pentru ca le-am auzit si suna putin mai tare ca MAGNAT ale mele. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna...am nevoie si eu de putin ajutor...vrea sa imi iau niste dif pt partea din spate(nu usi) ovale...mentionez ca as vrea ceva sa am un bas acceptabil in masina fara amplif...ce imi recomandati ? marca..ceva modele...ca si pret vreau sa ajung undeva la 250 ron.

Eu ma gandeam la acest model.

Multumesc anticipat.

Eu iti recomand acestea:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...nity/REF_9623i/

Tin sa precizez ca detin difuzoarele si sunt foarte multumit, iar playerul este un Blaupunkt Seattle MP74.

http://www.youtube.com/watch?v=sThYN3BLTDM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dey tm ce magnat-uri ai tu? si eu vreau sa imi schimb boxele din masina si is curios se aud bine astea de la magnat?

Modificat de ovidiu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite astea sunt ale mele, dar iti spun ca pioneer alea de mai sus suna mai bine ca ale mele. Sunt si putin mai scumpe. Eu le-am luat noi, aduse din germania la 50 euro, au 2 ani. Numai bine

M-am grabit si am aiurit pozele ...

post-58504-1269706052_thumb.jpg

post-58504-1269706072_thumb.jpg

post-58504-1269706100_thumb.jpg

post-58504-1269706172_thumb.jpg

post-58504-1269706239_thumb.jpg

post-58504-1269706052_thumb.jpg

post-58504-1269706072_thumb.jpg

post-58504-1269706100_thumb.jpg

post-58504-1269706172_thumb.jpg

post-58504-1269706239_thumb.jpg

Modificat de DEY_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu cu un mesaj. Din dorinta de a avea un sunet mai bun am schimbat difuzoarele 6x9 inch de pe spate, Sony Xplod cumparate de la Domo cu unele InPhase de pe Beloud.

product3808.jpg

Pot spune ca sunt unul din cei care si-au luat cea mai mare teapa. Am comandat difuzoarele Vineri si au sosit Luni. La primirea coletului totul era in regula, sigiliat corespunzator. Problema a fost ca atunci cand m-am apucat sa le montez am observat pe una din site niste zgarieturi asa ca m-am uitat la difuzor si am constatat ca membrana de cauciuc de pe margine era sparta in mai multe locuri asa ca am sunat inapoi la Beloud, au fost foarte draguti si mi-au zis sa trimit difuzoarele inapoi ca acum s-au mutat si a fost o problema la magazie. Bun. Mi-au trimis alte difuzoare, unele mai bune cica, au venit, le-am montat, arata frumos dar se aud ,, ca dracu ``, baraie daca le dau la 26 (volumul). Cd-player-ul este un Kenwood. Fata de Sony-urile mele e o diferenta de putere de 40 de W in plus, desi la Sony dadeam volumul la 30 si nu baraia nimic. Le-am pastrat si o sa merg asa cu ele, chiar daca basul se aude urat. Asa ca mare grija de unde cumparati :|. Eu am dat 320 de lei pe ele si m-a atras descrierea pe care o pun ei ... SF :cool:.

Ramaneti la marile magazine ... Domo, Altex, Flanco s.a.m.d.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, poate nu le poate duce player-ul tau, poate sunt prea tari pe langa ce aveai. Nu neaparat sunt mai slabe, la banii aia trebuie sa aibe ceva w rms, spui ca ai cu 40 w mai mult (e aproape o iesire), lumineaza-ne. Numai bine

Modificat de DEY_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomoiaga Marius

Daca inversezi - cu + adica - de la player il legi la + de la boxa atunci boxele nu vor functiona la puterea lor, iar calitatea lasa de dorit...iti recomand sa verifici cum sunt legate firele sa fie legate corect.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zine exact ce model sunt boxele. sa vedem ce stiu . putere reala ne intereseaza/... daca au prea mult casetofonul tau nu le duce. nu ca sunt ele praf.. cea ce rezulta cati trebue o statie pentru ele . asteptam detalii

eu am difuzoarele astea pe spate : si vreau sa zic ca am incercat prima data sa le pun pe dvd direct... si am zis ca am luat o mare teapa ... dadeam la 25 deja baraiau... ( duce pan la 39 dvd) apoi ceam zis . ma daca mai am 2 canale libere la statia de pe difurile de fata sa le probez si pe astea ... leam pus si am dat in ele :rolleyes: deci cu dvd la volum 39 daca deschid portbagajul nu stai langa el :| ma refer pe calitate de sunet si voce tare ... nu punem basul din portbagaj . ala e doar bas ... deci incearca pe o statie cu ele .. ca faci treaba cred eu ...

post-60828-1270150219_thumb.jpg

Modificat de sonnic53
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva 2 capace de difuzoare fata k eu nu am avut boxe pe fata si au fost capace infundate....

are cineva 2 capace originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, poate nu le poate duce player-ul tau, poate sunt prea tari pe langa ce aveai. Nu neaparat sunt mai slabe, la banii aia trebuie sa aibe ceva w rms, spui ca ai cu 40 w mai mult (e aproape o iesire), lumineaza-ne. Numai bine

Radio MP3/CD Player KENWOOD KDC-W4537

# Putere 4x50

# compatibil: CD-R/RW, MP3, WMA, ID3-tag, CD-text

# panou frontal detasabil

# USB flash player

Detalii produs

Difuzoare : Inphase XT694

* difuzoare multiaxiale pe 4 cai

* dimenisiuni: oval 6"x9"

* putere RMS: 160W

* putere Max: 400W

* impedanta: 4Ohm

* sensibilitate 91dB

* raspuns in frecventa: 29Hz - 30KHz

* membrana din fibra de sticla placata electric cu argint

* bobina de 1" din ASV

* adancime de montaj 92mm

* tweeter cu calota de matase si magnet neodynium

* medie cu calota de matase

Mai mult ca sigur o sa imi trebuiasca amplificator :)) pentru ca am observat in seara asta ca daca reglez din player sa scoata mai mult sunet pe spate se aud mai bine. Stie cineva cum pot rezolva problema ?

Trebuie sa cumpar neaparat amplificator ?

Nu prea as vrea sa imi pun ditamai amplificatorul pentru niste boxe mici. Am pus niste filtre de bass, se aude basul mai profund dar cum am zis si in postul de mai sus .. baraie :| la un anumit nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, taz21, in prima instanta poate si tu ai face la fel, nu ti-ar parea rau de 3 milioane? Eu m-as sifona tot. Omu' o sa citeasca, o sa ajunga la o concluzie o sa faca ajustarile / modificarile si toti o sa traim fericiti pana la adanci batraneti. Iar despre cei de la be-loud ... ii baga in buzunar si pe domo si pe altex si pe flanco. Chiar asa, credeti ca in magazinele unde se vand frigidere si masini de spalat o sa gasiti scule audio de masina mai bune ca intr-un magazin de specialitate?. Poate am fost putin off, imi cer scuze.

untouchablle, si varianta cu mai multa putere pe cele din spate poate sa mearga (si sa asculti la un volum rezonabil), sa iti iei amplificator doar pentru asta ... eu n-as face asa, mai bine le-as vinde si mi-as lua ceva mai slabut si mai ieftin decat astea inphase. Bafta, numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtre de bass ! Oh my god vreau si eu. De unde le cumpar si cam cat costa ? Se simte diferenta sau e vreun efect placebo ... eu am pioneer si sunt multumit de ele dar stiti ca intotdeauna e loc de mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Băr
Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteles . deci dupa ce sa zis mai sus ai 2 variante. le vinzi siti iei ceva mai slabut. si o sa se auda mai bine . sau ati cumperi o statie pentru ele si o sa se auda mai tare si mai clar :D . succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit prima oara ceva defect si acum cand mi-au trimis altele inapoi nu se aud destul de bine...

Din cate am inteles ti le-au schimbat repede. Eu stau dupa unii de un an si ceva, asa ca, sunt altii mai neseriosi.

Faptul ca ai luat niste difuzoare "scumpe", cum ti se par tie, nu inseamna ca sunt cele mai potrivite. Daca ai facut legaturile corect si ti se pare ca nu se aud cum trebuie, du-te la ei si spune-le.

Ti-am zis, depinde mult de reglaje. Da bass level la 0 si apoi incearca sa urci volumul cat mai sus.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mica intrebare legata de schimbatul difuzoarelor din spate la vento. cum fac sa decupez tabla de sub luneta ca sa pot sa imi pun difuzoare mai mari. gaurile din fabricatie sunt de de 13 cm cred, iar mie mi-ar trebui sa le fac de 16.5 cm :icon_thumright:

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un fierastru pendular.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am. o sa incerc cu o masina de gaurit si un fierastrau manual da nush daca am vreo sansa

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, omu negru84, ideal ar fi sa decupezi mai mult si sa pui o placa din lemn, tapitata frumos, pe care sa o decupezi inainte sa o montezi si asa ai avantajul ca prinzi bine si difuzoarele si lucrarea va fi mai eleganta, poate si cu batai de cap mai putine. Cu flexul poti lucra linistit din portbagaj, decupezi o portiune mai mare si mergi la un atelier de tamplarie, cu 20 ron iti face o bucata de pal, ceva si iti si decupeaza pentru difuzoare, de tapitat o poti tapita tu linistit. Materialul poate fi: musama sau mocheta; ieftine oricare, mai ales ca nu e suprafata mare si ca adeziv poti folosi aracet sau prenandez. Numai bine.

Modificat de DEY_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pentru dacie miau cerut astia sa-mi dea 2 gauri pentru boxe 100 ron acum un an. Cu flexul nu poti sa dai gauri rotunde cel putin eu nu am reusit. Eu am dat gauri cu burghiul din aproape in aproape (maxim 1 cm) dupa care am taiat cu flexul un x in centru iar cutele respective au ceda , dupa care le-am polizat cu un cap pus pe masina de gaurit, au iesit ok dar e o munca titanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pretul care l-a cerut ala e un pret de "n-am chef" (adica sa-l lasi in pace). Cu 100 lei trebuia sa-ti puna si difuzoare.

Pentru omu negru84, revin cu o schema sa-mi exemplific spusele de mai sus, mai simplu de asa nu cred ca se poate (asta sa si arate bine, pentru ca garantez ca daca imi urmezi sfatul nu o sa-ti para rau). Numai bine

post-58504-1270913001_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc la g3 niste difuzoare OEM de g4 cu diametrul 16.5 ?

Cam pe la ce pret se invarte un set de 2 boxe oem de golf4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu si din cate am vazut la golf 4 difuzoarele OEM sunt nituite si sunt iesite mult in afara aprox.5-6 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!