Jump to content

Am Lovit Passatul


ovidiuboss
 Share

Postare recomandată

Pana acum am gasit toate piesele sh , problema este bara fata .Am cautat in zona si nimic. Pana la urma ma risc sa iau una de 200 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    38

  • ovidiuboss

    15

  • andREI

    8

  • Alex P

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-o sa se imbine calumea cu aripile si-atunci sa vezi distractie. E alegerea ta. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua AM. Am facut eu greseala asta si vine ca dracu pe masina. Nu intra grilele in ea, e mai scurta, bandoul sta cascat, si are si un colt ciobit. Dupa o vreme nu am mai suportat sa vad cat de prost cade si am facut rost de una OEM din dezmembrari. Am licitat pentru ea si am luat-o cu 200 lei, cu tot cu grile oem, bandouri si fusta. Fara grila radiator (adica aia cu emblema). Dar oricum, sunt o gramada de piese la banii aia.

Nu trebuie sa cauti. Bagi cerere pe PieseAuto.ro si o sa apara ofertele. Nu bagi telefonul ca te suna magazinele in draci si nu poti sa retii care e cea mai buna oferta. Negociezi cu ei pe mesaje pe site si obtii pretul cel mai bun. Nu iei in prima zi, ai un pic rabdare ca sa ai mai multe oferte. Bafta.

Sper sa nu se supere vreun moderator, nu am legatura cu site-ul ala.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am mers pe varianta AM si acum nu stiu daca e vorba de noroc sau ca am dat peste un meserias , dar nu am avut probleme la imbinari .Bara pica bine  , doar la bandouri se cunoaste un pic. In rest chiar a iesit ok. Revin cu foto.

 Multumesc ptr sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,va rog frumos am si eu nevoie de ajutor,sa gasesc un passat negru metalizat la dezmembrat,mi-am lovit passatul,si am nevoie de urmatoarele piese.

bara fata cu fusta,fara grilele laterale,

radiator clima si apa,+ventilatoarele2,cu tot cu rame

capota +grila cu sigla vw

carcasa filtru aer+tubulatura,airbaguri sofer si pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iesi mai bine daca cumperi un passat de anglia, neinmatriculat, schimbi ce ai nevoie si ramai si cu restul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai transportul pe trailer de acolo costa mai mult decat piesele de care are nevoie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine cam acelasi accident m-a facut fara vreo 4000 de lei.

Deci nu-i chiar ieftin.

Dar nici justificativ pentru a cumpara o masina intreaga pentru asta.

Pe de alta parte, mie mi s-a oferit anul trecut un B5.5 de Anglia, 1.8T tot negru metalizat, cu 1500 euro acasa. Insa avand in vedere ca pe motor si cutie nu scoteam nimic, nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema,am luat totul nou,in afara de carcasa filtru aer si airbaguri,care le-am luat sh.Acum imi mai trebuie grila cea cu sigla W,si cea de sub ea,nu le gasesc de loc la dezmembrari,daca stiti la cineva va rog frumos sa-ma anuntati si pe mine.PS.cu calculatorul de airbag,ce sa facsa il rescriu pe al meu sau sa iau unul din dezmembrari,ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu calculatorul... alegi ce e mai ieftin. Ele nu se uzeaza fizic. Se rescrie si e ca nou.

Piesele... sper ca nu le-ai luat pe producator. O sa regreti, daca vrei sa pastrezi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, daca sunt noi.... mai mult ca sigur sunt after-market.... din pacate, daca este asa, in ceva timp... poate sa fie un an, poate sa fie peste 3-4 ani.... o sa iasa rugina prin ele....

 

da modulul se poate rescrie sau schimba cu unul SH - care sa aibe aceelasi specificatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din tabla nu este decit capota,si armatura barei,restul sunt din plastic si aluminiu,sper sa reziste un timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...

Dupa primul an incepe sa rugineasca la imbinari capota. Bara... nu se imbina cum trebuie... Detalii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut ce sa fac,nu am gasit la dezmembrari,si imi trebuie masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut.am avut un incident si trebuie sa schimb tragerul si radiator clima la passat B5.5 .Imi puteti explica si mie,cam care este procedura si de ce scule am nevoie ?

Si inca ceva,ce sa aleg trager dezmembrari sau nou after-market ? si daca aftermarket,ce producator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unul OEM nu se va compara cu cel after-market.... e mult peste, din punct de vedere al calitatii - deci, cel mai bine cauta pe la dezmembrari.

 

procedura este simpla - jos bara, faruri si tragher.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe torx-uri (de la 20 la 45), chei fixe si tubulara de 10, surubelnite, etc.

Tragger sh oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezechiparea tragger-ului este simpla teoretic. Dar daca n-ai mai facut-o mai bine suna un prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz sa nu iei trager AM, e un jeg ordinar. Cel OEM e complet diferit, e mult mult mai bun calitativ. Nu are ce sa se strice la cel OEM, e din fibra, daca nu e spart tine o mie de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija mare sa nu il iei cu piulite rasucite in el ca nu prea ai ce sa le faci. Ca majoritatea masinilor din dezmembrari au niste km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am lovit Passatul, dar tot a suferit putin la schimbarea distributiei. Mi se invartea in gol surubul ce prinde urechea barii fata. Sunt 2 suruburi dispuse simetric fata de sigla, ce prind bara fata, sus, de-o parte si de alta a tragerului, langa partea interioara a farului. Acolo mi s-a crapat ceva, dar nu imi dau seama daca e prinderea barii sau e o alta piesa circulara ce s-a rupt in doua. Are cineva o schema a acelui loc? Acum surubul ala nu mai prinde in nimic, sta de forma si il poti invarti la nesfarsit :(

Ma refer la poza din stanga, surubul incercuit.

post-94030-0-96088800-1395765380_thumb.j

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija mare sa nu il iei cu piulite rasucite in el ca nu prea ai ce sa le faci. Ca majoritatea masinilor din dezmembrari au niste km.

 

Eu pentru situatia aceasta mi-am facut o cheie(a se intelege mi-am rupt :) ) cu care tin contra si in locurile prost accesibile din tragger si poti strange si destrange suruburi linistit. Eu zic ca merita sa iei un tragger sh chiar daca 1, 2 piulite se invart in gol, sau chiar daca are 1,2 suruburi rupte in el.

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.recent am avut un accident cu passatul meu.nu eu am fost de vina.as vrea sa stiu daca as mai putea repara masina in starea in care este.unii spum ca da, altii ca nu...daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.multumesc.

post-120456-0-05187000-1429892614_thumb.

post-120456-0-41515900-1429892628_thumb.

post-120456-0-91564700-1429892639_thumb.

post-120456-0-87811700-1429892650_thumb.

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!