Jump to content

Am Lovit Passatul


ovidiuboss
 Share

Postare recomandată

urata treaba ! :rolleyes:

Ptr. un Passat B5 cat ma costa si cum pot lua legatura cu tine?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    38

  • ovidiuboss

    15

  • andREI

    8

  • Alex P

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sal

In primul rand daca am postat intr-un topic gresit rog moderatorii sa ma sanctioneze corespunzator,dar nu am putut deschide un topic nou

Joi seara am suferit un accident grav in com Bragadiru jud Ilfov (sa mediatizat foarte mult la tv) in care am fost implicat eu cu autoturismul din semnatura si o Dacia Solenza din care din pacate au decedat doi tineri (Sincere Condoleante), pe scurt sa intamplat in felul urmator: ma deplasam dinspre Bucuresti spre Alexandria iar la iesirea din comuna Bragadiru Dacia care venea dinspre alexandria a intrat pe contrasens si ne-am ciocnit frontal, gasiti mai multe informatii aici : http://www.mediafax.ro/social/doi-morti-ci...ml?1688;1058204 .

Daca este cineva care a trecut printr-o experienta asemanatoare il rog sa imi spuna si mie ce este de facut : victime , asigurare .....

Mentionez ca am asigurare full CASCO la Omniasig iar din cate am inteles ar trebui sa ma incadrez la dauna totala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca daca ai dauna totala si vei ramane cu "epava", se vor oferi f. rapid unii care sa iti cumpere "resturile" la un pret derizoriu. In general "recomandati" de cei de la CASCO.

Desi la prima impresie masina pare ireparabila, in realitate tabla se indreapta si de cele mai mute ori se poate repara si vinde!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ajutati-ma si pe mn va rog frumos.. ma interesa si pe mn un tragger, si o grila cu stema pt. un b5.5 la mana a 2-a mai ieftin asa.. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai lovit tare masina? Eu te pot ajuta cu niste numere de telefon la care am apelat si eu. Luni dimineata cand ajung la birou, le am in agenda. Eu cand am cautat tragger de B5, am gasit doar de B5.5. Iti trimit un PM maine dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi recunoscator.. :( Si poate mai are cineva o masca de b5.5 mai ieftina asa, din cei care si-au montat masca fara stema :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c o s m i n am revazut si eu pozele si reparatia a fost facuta f.f.f.f bine. Sper ca nu supar pe alti colegi dar e cel mai frumos B5 vazut de mine :(. Chiar e totul aliniat perfect acolo in fata. Zici ca ieri a iesit de pe poarta fabricii :(

Ai avut bafta de asa meseriasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, bine ca v-am gasit... as avea si eu o mica problema in legatura cu masina. Am exact aceeasi masina cu cosmin, chiar si culoarea este asemanatoare. Cand mi-am cumparat masina, fostul proprietar mi-a spus ca a fost frecata partea dreapta fata, adica usa fata si aripa dreapta si tot el mi-a spus ca se vede putin ca sunt de alta nuanta fata de culoarea masinii. Problema este ca se vede tare si este deranjant, parca as avea o masina in doua culori. Vreau sa stiu daca se pot vopsi numai elementele respective fara sa fie nevoie sa vopsesc toata masina ca sa nu se mai observe diferenta. Va multumesc si o sa revin si cu o poza daca este cineva interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot vopsi elementele separat. Ia legatura cu un vopsitor bun din orasul de unde esti tu, ca sa iasa perfect la culoare.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Executron, ai fi surprins daca ti-as spune ca eu am facut masina? :lol: M-a ajutat un prieten meserias, dar daca lasam dupa el, nu mai vedeai tu linii drepte acolo :angry: S-o saturat de mine rapid, nu degeaba o vrut sa faca el singur, ca stia ca nu las dupa el. Iar dupa vopsire singur am montat toate elementele, masurat la mm :lol: . Oricum, nu a fost indreptat nimic, totul a fost schimbat cu piese originale. Stii cum se spune... daca vrei un lucru facut calumea, fa-l cu mana ta.

Tama, si eu le-am demontat toate, dupa pasuire, si le-am dus pe bucati la vopsitor. Nu prea se vopsesc montate pe masina decat elementele ce nu se pot demonta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum iti obtine aceeasi nuanta ca pe restu masinii ca-s foarte nedumerit. Inca o chestie... nu mai am abtibildul ala pe care imi scria codul culorii si optiunile masinii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsitorii cu vechime isi dau seama care-i codul de culoare fara sa le scrii tu. Si la mine a facut-o fara sa se uite undeva in carte. A vazut masina si a stiut care-i nuanta. Dar ca si idee, te poti baga pe un VIN decoder, ca sa afli exact ce culoare ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de informatii... Trebuie sa caut si eu un vopsitor dinasta expert prin Cluj. :lol: VIN decoder care sa-ti dea si codul culorii n-am gasit inca, desi caut ca disperatu de ceva vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

HEEELP, am lovit acum 2 seri un caine comunitar.....la prima vedere era doar proiectorul de ceata spart, grila de la proiector bara un pic ciobita spalatorul de faruri nu mai statea cum trebuie, nimik important, doar partea estetica era ruinata, am ajuns la politie mi-am luat dovada si tot ce trebuia pt casco, si cand sa plec spre casa am simtit ca motorul nu mai trage nu nimik, mai puturoasa masina k o dacie, m-am dat jos si am vazut k proiectorul mi-a atins un radiator care se ala in spatele lui, era o mica pata de ulei acolo, ulterior am aflat k e radiatorul de la intercooler. Ce pot face sa il fac sa nu mai piarda presiune pana dupa sarbatori cand ajung cu masina la casco sa imi refaca paguma, HEEEEELP me sunt disperat rau, am nevoie urgenta de a ma deplasa cu masina...

am atasat o poza sa vedeti si voi cum arata paguba

post-16235-1198509017_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai depinde de fisura. daca nu e asa maricica poti incerca sa bagi prafuri speciale pentru radiatoare care astupa fisurile. repet, depinde de fisura, cat e de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai depinde de fisura. daca nu e asa maricica poti incerca sa bagi prafuri speciale pentru radiatoare care astupa fisurile. repet, depinde de fisura, cat e de mare.

pai ce praf sa bag k e pe circuit de ulei, nu de apa.......exista praf si pentru circuit de ulei???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care circuit de ulei, in intercooler circula AER. Uleiul de acolo nu trebuia sa existe. Solutia: schimbarea radiatorului sau anularea lui, dar nu stiu efectele asupra temperaturii aerului in admisie dupa turbo.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iceman99 , ( regretele mele - stiu ca sunt tardive - pentru situatie ) ai rezolvat cu masina , in ce stadiu esti ? Poti da detalii ? Am vazut in articol ca este un caz destul de grav , poate vom avea si noi ce invata din patania ta .

Merci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pui o teava intre cele 2 capete ale radiatorului (pe care-l scoti)

acuma iarna sigur nu o sa ai probleme

si rezolvi pana la vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutari....azi am nenorocit-o si eu :offtopic: . si a fost vina mea ca sunt cascat. am avut proasta inspiratie sa ma pun cu janta unui maxi-taxi si mi-am ciupit bara pe stanga fata si mi-a sarit grila de la proiector. la prima vedere nu e mare lucru dar banuiesc ca o sa trebuiasca acum sa-mi schimb toata bara...sau in cel mai ieftin caz sa-mi gasesc un mester sa mi-o faca frumos cu fibra de sticla. cert e ca e bun casco...pacat ca nu-l aveam.

post-18644-1200592732_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merge facuta bara fara probleme. La noi in Zalau sant meseriasi ce ti-o lipesc cu fibra, sau ce-o fi, de nu se mai vede, si asta pentru o suma modica de maxim 50 ron. Atata doar ca trebuie revopsita dupa. Dar si o bara noua, tot ar trebui vopsita. Doar bandou trebuie sa-ti cumperi, iar grilajul nu stiu in ce stare e. Vad ca si fusta e intreaga. Nu e chiar asa grav. Daca n-ai casco, se poate repara cum am zis eu. Nu vreau sa ma gandesc cat ar fi o bara noua originala. Ca aia pe producator, numai bine nu sta pe urma.

PS: vezi ca mai nou este obligatorie completarea profilului, inclusiv a locatiei. De unde sa stie lumea, care te poate ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este la rubrica Vanzari un user parca "The one" parca care avea la vanzare o bara completa si parca era exact culoarea ta, nu mi s-a parut foarte scumpa ceva in jur de 200 lei :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Multam. Oricum e o experienta foarte urata, 6 ore la Politie, etilotest, probe de sange, declaratii, etc. Oricum, bine ca nu a patit nimeni nimic grav iar fiarele se indreapta .

Si eu era sa patesc ceva asemanator numai ca la mine era linie intrerupta. Am dat semnal si m-am angajat in depasire cand de-odata tipul da semnal stanga exact in momentul in care a facut stanga. Frana pana la podea, nor de fum de cauciuc ars in spate si spaima de rigoare. Norocul meu a fost ca ala din fata a avut prezenta de spirit sa nu se opreasca si sa renunte la manevra de virare la stanga si sa o ia inainte. Astfel mi-a oferit distanta mai mare de franare si nu s-a intamplat nimica. Toata treaba se intampla in localitate, eu avand cam 65 km la ora in momentul inceperii depasirii si cel din fata in jur de 30-40 km la ora. Una peste alta bine ca nu aveti voi nimica. Fierul se indreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
@iceman99 , ( regretele mele - stiu ca sunt tardive - pentru situatie ) ai rezolvat cu masina , in ce stadiu esti ? Poti da detalii ? Am vazut in articol ca este un caz destul de grav , poate vom avea si noi ce invata din patania ta .

Merci .

Sal

acum 2 sapt am primit banii de la casco (Omniasig ,am cam tras de ei cei drept ) epava au luat-o ei. Ancheta inca nu este finalizata, dosarul este inca la IPJ Ilfov. In rest ce sa zic ...nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. :offtopic: fara incidente

P.S. Mi-am luat si alta masina ,dupa lungi dezbateri m-am oprit asupra unui Audi A6 din 2002 (este prezentat pe larg in aria "Masina mea")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

AM AVUT UN EVENIMENT RUTIER SI............

caut urgent ansamblu bara fata COMPLET!!! passat b5 2000 argintiu metalizat...daca nu si alta culoare!!!

mai am nevoie de elice vascocplaj, radiator racire!

MERSI BAIETII!

VA MAI ANUNT DACA MAI AM NEVOIE DE ALTE PIESE...SE PREFIGUREAZA INCHIZATORE CAPOTA!

Modificat de mirciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!