Jump to content

Am Lovit Passatul


ovidiuboss
 Share

Postare recomandată

airbag-urile nu au legatura cu viteza si nici nu sunt in bara din fata cum zicea cineva mai sus. Sunt niste senzori inertiali care declanseaza airbag-urile cand se produce o acceleratie/decceleratie mai mare de nu-stiu-cati G.

nu prea e asa ... asta ar insemna ca daca eu intru cu viteza intr-un stalp sa-mi sara toate 12 airbagurile(eu am doar 4 , dadeam exemplu un Renault Laguna) ,nu ? adica nu conteaza din ce parte te loveste tie iti sar toate airbagurile ?? ptr airbag-urile din volan, din dreapta , perdeaua de deasupra etc. exista senzori in fata masinii care citesc informatia sub un unghi de 60 de grade la fel si ptr airbagurile laterale , senzori in stalp sub acelasi unghi ... si apropo sunt airbaguri care sar si daca intrii cu 5km/h in ceva si nu stiu ce decceleratie de nu stiu cati G e acolo ....

http://www.madehow.com/images/hpm_0000_0001_0_img0008.jpg

http://www.cabrio7.org/sensors.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    38

  • ovidiuboss

    15

  • andREI

    8

  • Alex P

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie mi se pare cel putin ciudata schema dpdv siguranta circulatiei. Eu nu as fi permis iesirea din strada spre stanga (presupune taierea a 4 benzi) iar apoi intri direct intr-o bifurcatie. Sigur pe strada de unde ai iesit nu era "obligatoriu dreapta"?

Ghinion, oricum. Bafta la adunat piesele :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e un singur senzor, iti dai seama, determina si directia acceleratiei (cam in acelasi mod cu senzorii ESP-ului). Dar ce vreau sa zic este ca nu sunt senzori care detecteaza impactul efectiv, ci acceleratia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii sunt inertiali iar la VAG sunt chiar sub scaune daca nu ma insel, deci nu au nici o legatura cu deformarea mecanica a masinii.

Nu sar toate airbagurile odata pt ca sunt calculati sa sesizeze fortele pe o anumita directie.

Cat despre accident, asa vroia sa "ma faca" si pe mine unul, a iesit aiurea si m-a lovit in portiera spate dr. La politie incerca sa spuna ca el statea pe loc si am intrat eu in el. Numai ca politistul i-a zis clar : regula e simpla, daca trece fata trebuie sa treaca si spatele, daca nu a trecut inseamna ca ai intrat dumneata in el :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nr.de telefon este 0744555484 Las Vegas Arad

sorry...nu am vazut ca ai sunat la ei.

Modificat de ex_zordium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate, eu zic ca e complet discutabila situatia... eu am fost martorul unui caz perfect similar, in bucuresti insa, in care politia - desi i-a luat carnetul soferului considerat "vinovat" - l-a indrumat ca, cu pozele de la fatza locului (in care se observa lipsa de vizibilitate), sa faca contestatie, fiindca asemenea situatii fara vizibilitate sunt adeseori solutionate in avantajul celui cu carnetul suspendat. din punct de vedere al asigurarii se cionsidera culpa comuna. dar e un porcedeu laborios... insa cred ca nu merita ignorat, mai ales in situatia data, cand nu exista casco si ai nevoi de un nou credit pentru reparatzii :icon_thumleft:((...

Modificat de derBedeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii sunt inertiali iar la VAG sunt chiar sub scaune daca nu ma insel, deci nu au nici o legatura cu deformarea mecanica a masinii.

Nu sar toate airbagurile odata pt ca sunt calculati sa sesizeze fortele pe o anumita directie.

Cat despre accident, asa vroia sa "ma faca" si pe mine unul, a iesit aiurea si m-a lovit in portiera spate dr. La politie incerca sa spuna ca el statea pe loc si am intrat eu in el. Numai ca politistul i-a zis clar : regula e simpla, daca trece fata trebuie sa treaca si spatele, daca nu a trecut inseamna ca ai intrat dumneata in el :)

deci voi chiar ma faceti nebun ... a vazut vreunu "Fight Club" ? faza cand merg ei pe strada si lovesc cu batele de baseball in barile la masini si le sar la alea airbagurile ??? cum sa nu existe senzor de soc ????? exista senzori in bara (cum arata si in desen!!!) si directia e un unghi de 60 de grade la fiecare senzor ... ma faceti sa fac offtopic aiurea ....

Modificat de ThE SuN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci voi chiar ma faceti nebun ... a vazut vreunu "Fight Club" ? faza cand merg ei pe strada si lovesc cu batele de baseball in barile la masini si le sar la alea airbagurile ??? cum sa nu existe senzor de soc ????? exista senzori in bara (cum arata si in desen!!!) si directia e un unghi de 60 de grade la fiecare senzor ... ma faceti sa fac offtopic aiurea ....

:) :P :P Asta cu Fight Club a fost tare!!!!! E singura aberatie pe care-ai vazut-o in filme? Eu am vazut un film cu van-damme care primeste o bata de baseball in plina figura dupa care se ridica si zice "acum chiar ca m-ai enervat" :banghead: Eu am facut baseball 4 ani de zile si credeti-ma ca bata aia iti zdrobeste capu' daca te prinde serios.

P.S. Eu mi-am demontat bara de vreo 3 ori, n-ar trebui sa fie ceva fire pe-acolo daca sunt atatia senzori in bara? Sau sunt senzori "wireless"? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma lua la misto ca n-am 5 ani ... cred ca fight club nu se compara cu filmele facute de van damme si cred ca e un sambure de adevar ... pe testate daca te tzine !!!! ai vazut schemele alea 2 ca exista senzori ... acuma nu am de unde sa stiu daca exista si la VW in bara ... oricum ei exista ... si cu asta am terminat orice post legat de chestia asta ... dar o sa-ti dovedesc candva cumva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te pot ajuta eu cu faruri,semnalizatoare si grila originala...am pus angel-eyes, semnale clare si grila badgelss deci le am pe cele originale..nu intentionam sa le vand dar daca te ajuta iti pot face un pret bun pt ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca sub o anumita viteza nu se declanseaza airbagurile... Tot pe-aici am citit, de aia am indraznit sa intreb :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut oameni buni mai domol cu nervii ca aveti toti dreptate in felul vostru.

A. la VAG nu exista senzori in bara de airbag

B la japoneze si americane exista

C bata de baseball trebuie sa fie de fier ca sa lovesti cu ea intr-o bara sa spargi bara si sa indoi senzorul pt declansare.

D la masinile dupa 2004 nu se declaseaza sub o anumita viteza decat pt unele marci (nu e cazul de fata)

E la aceasta masina exista doar un senzor de G langa schimbator sub consola.

da-mi o lista cu piesele pe PM si poate te ajut la un pret mai mic. imi trebuie lista completa, anul de fabricatie si tipul exact al masinii si al motorului.

sa traiasca altii bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bara fata,trager, grila cu sigla da-mi pm deoarece cred ca te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e VW Passat B5 anul 2000, serie de sasiu WVWZZZ3BZYP497946, cod motor ATJ, culoare gri metal inchis. Practic, imi trebuie tot ce se afla de la bara de plastic pana inclusiv la radiatoare. Mi-au scapat radiatorul de ulei si intercoolerul si ventilatoarele de pe radiatoare. Farurile si semnalizatoarele le am pe cele vechi, ca tocmai le-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit Tragger de B5.5. Nu stiu daca e la fel cu B5. Stie cineva? Va rog, cei care au vazut diferentele (daca exista) sa-mi spuna si mie.

Eventual, stie cineva daca se poate pune fata de 5.5 in loc de 5? Radiatoarele sant altfel? Merg montate pe acceasi structura? Un prieten mi-a oferit bara si tragger la un pret f. mic dar sant de B5.5(2001). Si inca nu mi-am luat capota si aripa, si le-as putea lua de B5.5 si alea. Ca cica in Ungaria, de unde m-am interesat, sant mai usor de gasit piesele de B5.5 decat cele de B5(astea-s aproape imposibil de gasit).

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin_acn Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat. Am patit-o si eu.. dar la mine nu a fost chiar asa de grav... in parcare am gasit usa lovita si cum nu aveam casco (aveam masina de 1luna) a trebuit sa o fac pe cheltuiala mea. Atunci mi-am zis ca imi trebuie neaparat casco la cati nebuni sunt pe strazi.

Cat despre potrivit nu stiu sa iti dau date tehnice dar ce pot sa iti spun este ca acum 2-3 saptamani am vazut in Craiova un passat cu fata de B5.5 si stopuri de B5 si am mai vazut tot in Craiova un B4 variant cu fata de B5.5 care arata jalnic.

Sper sa o rezolvi cat mai ieftin si cat mai repede!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasoala intamplarea ta .. si chiar imi imaginez prin ce treci acum :D, sa speram ca nu va dura mult si vei conduce din nou linistit si cu mai mare atentie + CASCO.

Si, totusi, o intrebare am si eu ... de ce nu iei piese contrafacute, repari pentru moment masina, si in functie de ce mai gasesti in viitor (lista completa de piese - noi / SH) le inlocuiesti :D !

Decat sa stai cu masina pe dreapta, mai bine o folosesti cu ce ai la dispozitie acum ... parerea mea.

Spor la reparatii, sa ne auzim cu toate la locul lor :D !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi imi sosesc piesele. Pana la urma am fost nevoit sa le iau cum le primesc din Ungaria. Originale, luate de pe masini, deci second, dar bune. E mult, e putin, nu stiu. Asta e. Front, Tragger, Radiator apa, Radiator clima, Aripa dreapta, Capota, Bara de plastic cu grile si sigla VW=750 Euro

Masina arata inainte ca si cea din poza mea. Chiar si ornamentele cromate. Sper sa arate cel putin la fel si dupa. Daca este cineva din Cluj care mi-ar putea da o dulie de semnalizator de fata, ar fi bine. Spun din Cluj, ca de acolo o pot aduce repede.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma de care fata ii montezi? B5 sau B5.5? eu zic ca daca tot le cumperi ai putea sa le fi cumparat de b5.5

Sa postezi niste poze cu masina inainte si dupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, tot de B5, ca aveam si faruri pt. asta si cu toate ca se gasesc mai usor, piesele de B5.5 sant mult mai scumpe, se pare. Mai intarzie piesele pana maine dupa-masa. Ce nu gasesc este o dulie de semnalizator. Ca peste cea ce a zburat treceau nemernicii cu masinile de n-am apucat s-o strang.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am cum sa te ajut cu piese dar vreau sa spun si eu o treaba. Ca si tine am facut un credit "consistent" sa imi iau un b5.5 si am mers vreo luna pana mi-am facut casco. Frate cateodata imi pare rau ca omor mashina in bucureshtiul asta printre nebunii astia. Era o vorba (de care nici eu nu prea am tinut cont): Cumpara-ti masina din cati bani iti permiti nu din cati bani ai !!! . Totushi eu am mai strans din dintzi si mi-am facut si casco sa n-o patzesc. Sunt cam la limita cu banii dar sunt mai linishtit. Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am cum sa te ajut cu piese dar vreau sa spun si eu o treaba. Ca si tine am facut un credit "consistent" sa imi iau un b5.5 si am mers vreo luna pana mi-am facut casco. Frate cateodata imi pare rau ca omor mashina in bucureshtiul asta printre nebunii astia. Era o vorba (de care nici eu nu prea am tinut cont): Cumpara-ti masina din cati bani iti permiti nu din cati bani ai !!! . Totushi eu am mai strans din dintzi si mi-am facut si casco sa n-o patzesc. Sunt cam la limita cu banii dar sunt mai linishtit. Multa bafta!

Da, acuma stiu si eu. Si-ti dau perfecta dreptate cu CASCo. Daca stiam acu' o saptamana era si mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nici acuma nu mi-au venit piesele. Inca nu le-a venit capota. Ma tampesc tot asteptand. Ce rau e fara masina. Si-i vremea asta nenorocita. Pana aveam masina era tot vreme faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am gasit toate piesele, mai putin bara fata cu grile si capota. Daca stie cineva, undeva piesele astea, il rog sa ma ajute cu ele si ne intelegem la pret. Vreau folosite, dar originale si nelovite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta-l pe GOLFISTUL el dezmembreaza masini si te si trimite la cineva care lucreaza bine si cit de cit mai ieftin, dar cauta-l pe asta , vezi ca are nr de tel pe undeva in topicul VINZARI si ... multa bafta si fa-ti casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!