Jump to content

Batai/zgomote fata


Valentin
 Share

Postare recomandată

Nu ai bara stabilizatoare? Este desenul corect?Ma refer la 14.

Desenul este corect insa eu nu am bara stabilizatoare, nici bucsele de la bara, si nici bieletele antiruliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 222
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • taz21

    9

  • paul_ral

    9

  • omu_negru84

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai e alt model de masina? Sau ai dat tu bara jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate Golf 3-urile au bara stabilizatoare. In general doar cele de peste si inclusib 90 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri am observat si eu la mine o bataie in dreapta fata,cand am plecat de pe loc mai tare,si apoi in mers lasam acceleratia si apasam mai brusc pe ea sa smucesc masina si iara batea.Bataia vine de undeva de la roata din dreapta fata da parca se simte si undeva sub masina in zona scaunelor.E un "poc" destul de gros.Aveti idee de la ce poate fi?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ridicat-o si tu pe cric sa vezi? Poate e rupt ceva...bucsa bascula, conu' ala al planetarei care iese din cutie..uita-te si vezi .

Eu am ridicat-o pe cric pe parte dreapta ca sa vad de unde provine o bataie pe care nu o depistez (cand iau viraj stanga se aude ca si cum ar fi un rulment spart si se incaleca) si am dat peste altceva. Planetara pe dreapta are la intrarea in cutie ca un con...eh...acel con are joc si tot la fel se aude ceva inauntrul lui. Asa trebuie sau din cauza aia am si acel zgomot?

ATASEZ SI O POZA CU ACEL CON DESPRE CARE VORBESC

post-46029-0-10796000-1310817024_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat-o pe cric,am miscat de roata si nimic.De la planetara nu cred ca e ca ma gandesc ca ar bate si la viteza.Cred ca e vreo bucsa ceva ca vad ca bate si pe la unele gropi.Saptamana viitoare sper sa o bag in service ca trebuie sa schimb bucsele spate si capetele de bara si sper sa se rezolve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica tamponul motorului din partea aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa verifici si amortizorul; eu am patit asa ceva si era de vina amortizorul,tot cel de pe dreapta,s-a uzat mai mult si la revenire tija acestuia batea destul de tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras acum de motor de toate partiile,nu bate nimic.Amortizorul la balans nu bate.Azi am incercat iara in mers eram cu a 1-a pe la 1500 de ture si am apasat tare pe acceleratie pana la 3500 si a troncanit la inceput.Cred ca e de la bascula,acolo unde e bucsa aia rotunda si vine partea aia de pleaca de undeva de sub scaun si cred ca deaia se simte bataia si undeva sub masina.Saptamna asta sper sa ajung cu ea la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să nu atingă suruburile de prindere de după catalizator de suportul aflat sub acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stimati colegi,

Dupa ce in weekend am iesit pe un drum mai varza, am constatat ca a aparut o bataie mica la viteze de peste 100 km/h, si cu volanul drept se aude, si cand virez, la vreo 80 km/h se aude doar cand virez, pe partea stanga se aude, iar in oras nu mi se aude deloc bataia, pe la 140 km/h se transforma intr-un huruit continuu si parca se simte si in volan putin, aveti idee ce ar putea fi stricat? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am observat si eu la mine o bataie in dreapta fata,cand am plecat de pe loc mai tare,si apoi in mers lasam acceleratia si apasam mai brusc pe ea sa smucesc masina si iara batea.Bataia vine de undeva de la roata din dreapta fata da parca se simte si undeva sub masina in zona scaunelor.E un "poc" destul de gros.Aveti idee de la ce poate fi?Multumesc

Am rezolvat-o!!Se rupsese un colier la esapamen(intre catalizator si toba finala) si se misca destul de tare,am pus alt colier si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristyx schimba rulmentul pe partea aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, nu poate fi planetara? Numai la viteza se aude, si se simte putin in volan.

Modificat de CristyX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

planetara bate cand iei viraj stanga sau dreapta mai mult, cu rotile drepte sau cand misti usor de volan vei auzi intotdeauna rulmentul, ala huruie, planetara are un alt zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un turuit, sau o bataie care cu cat mergi mai tare cu atat se aude mai des, adica cu frecventa marita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, maine dau comanda de un SKF. Daca mai umblu asa are ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat si eu rulmentul pe stg. Am mers vreo 2000 de km cu el asa, depinde acum cum huruie dar tin sa iti spun ca dupa ce l-a scos pe cel vechi sa crapat imediat, deci mare atentie. SKF-ul m-a costat undeva pe la 120 lei. Cand virezi maxim stanga sau dreapta se aud pocnituri, ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uneori cand virez maxim stg sau dr pe loc, se aude un poc, dar e de la caseta, am putin joc, se auzea si inainte.

Modificat de CristyX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un mecanic, a ridicat masina sus, a verificat si a zis ca e dus tamponul de la cutie, si tampoanele de la motor sunt slabite, de aia la viteza mare se aude ceva in stanga, e cel de la cutie, voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Foarte bun topicul.Felicitari.Acus sa va intreb si eu ceva.La un amortizor pe fata,la golf 3,1.9 TDi,am constatat ca intre capacul acela de tabla al amortizorului si caroserie ramane loc liber,cam un centimetru.Am cumparat alta flansa la amortizor,cu rulment nou,am montat,apoi la strangere,capacul acela de tabla,de care va vorbesc se strange pe prima piulita a amortizorului(cea care tine amortizorul de flansa) si iarasi ramane loc liber,nu se lipeste acel capac de tabla da caroserie.E normal??Mie nu mise pare ceva normal.E ca si cum nu ar mai avea unde sa se stranga acel capac de tabla,si ramane in aer.Se strange pana in prima piulita,si apoi gata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal sa stea distantat, asa e la toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de Swag? am gasit pivoti cu tot kitul de suruburi si capete de bara la un pret acceptabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Vin si eu cu o problema: cateodata cand virez stanga sau cand calc frana mai puterninc se aude un zgomot de la roata dreapta fata de parca ar atinge ceva metalic pe disc. Mentionez ca am schimbat placutele (zgomotul se auzea si inainte de a schimba placutele), si am verificat si acea aparatoare de tabla sa nu atinga in disc. Poate e cineva care a patit ceva similar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!