Jump to content

Batai/zgomote fata


Valentin
 Share

Postare recomandată

Va salut ,sper sa nu fiu offtopic dar nu stiu unde e mai mai recomandat sa postez:(.

Cum o problema nu era de ajuns ,acum a mai apararut una...

Azi am mers cu masina si am observat ca mi se aude un sunet ciudat, un "scrasnet" ca si cum as freca cu prelungirea de la spoiler de asfalt... .Sunetul se aude mai pronuntat cand iau viraje la dreapta iar cand iau stanga se aude mai incet , pe drept nu se aude nimic ,deci undeva pe partea soferului se intampla ceva, de genereaza zgomotul asta:( .

Va rog mult daca aveti cunostiinta de cauza ,sa-mi spuneti de unde ar putea proveni problema :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 222
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • taz21

    9

  • paul_ral

    9

  • omu_negru84

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

poate e prosteasca intrebarea, dar esti sigur ca nu ai zapada inghetata la roti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiup trage o privire la scutul care protejeaza discul de frana, acea tabla micuta, posibil ca la viraje sa-ti atinga acea tabla in disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfat , am sa ma uit sa vad daca acolo e problema, imi e si greu sa descriu sunetul :(.

Ar putea sa fie flansele de la amortizoare cu rulmentii?

Cum se manifesta acestea cand sunt uzate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sper sa nu fiu offtopic ,dar in speranta de a afla sursa diferitelor sunete ,azi am ridicat pe rand fiecare roata si am invartit de ele, am ascultat cu urechea pe aripa sa vad daca imi huruie rulmentii..., le-am miscat pe orizontala, apoi pe verticala si am reusit sa observ urmatoarele:

-stanga fata :am miscat-o stanga-dreapta si are un mic joc si se aude un sunet mai metalic

-dreapta fata :am miscat-o pe toate directiile iar la miscarea pe verticala, roata are un usor joc din amortizor si partea aceea de sus cred ca flansa..., flansa are si un rulment parca , cum se manifesta cand e uzata sau are joc ?

-dreapta spate :am joc destul de pronuntat cand o misc pe verticala , si tot asa nu stiu de la ce ar putea proveni :(.

Rulmentii daca au probleme cum ar trebui sa se auda? intreb pentru ca la mine se aude doar o frecare usoara intre disc si placuta, cel putin mie asa mi se pare sau asta e huruitul rulmentiilor?

Va rog mult daca aveti placerea si va e cunoscuta situatia, sa-mi spuneti si mie ce ar putea fi defect de se manifesta astfel :(.

Modificat de ovidiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiup at cand roata se misca usor in directia dute-vino mai pe inteles o tragi spre tine si o impingi si se misca at pivotul trebuie inlocuit ca e cam varza, daca ridici usor roata in sus si vezi ca are joc at e logic ca flansa deja e uzata(tasata) si e nevoie de una noua.La aceste 2 defectiuni apar anumite zgomote at cand treci prin unele denivelari sau chiar de ce nu o groapa sau doua :) iar la roata din spate poate fi slabita piulita la rulment sau bucsele la puntea din spate sunt uzate.In leg cu rulmentul e foarte simplu, iti poti daca seama daca e dus in mers, de la o anumita viteza va scoate un huruit foarte ingrozitor de te va scoate din masina, daca se afla intr-o stare destul de proasta se poate verifica si la mana, suspendezi masina pe cric si cand invarti de roata se aude foarte usor ca huruie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare! am si eu nevoie de un sfat in legatuta cu schibarea pivotilor.Ati reusit sa gasiti vreo metoda mai usoara sa desfaceti surubul care tine pivotul pe fuzeta ,piulita se desface insa surubul se invarte foarte greu si nu prea as vrea sa demotez telescop si planetara si fuzeta cu totu?

Modificat de B4tru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasi piulita la capatul surubului, dai cu spray degripant, lasi 15 minute, dupa care cu un ciocan lovesti capătul cu piulita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam paul problem solved merge ca vioara acu nu se mai aude nimic.Nu stiti da surubul despre care vorbeam de prinde pivotul pe fuzeta se gaseste cumva pe comanda ca nu cred ca a fost schimbat vreodata si s-a imprietenit bine cu rugina?O sa intreb si la un prieten la piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De cateva zile am schimbat rotile cu unele din aliaj pe 14 (masina avea pe 13) si am constatat pe dreapta fata un zgomot cand virez bate ceva, parca s-ar rupe. Mi-e frica sa iau un viraj mai tare sa nu se rupa ceva. Ar putea fi bucsele basculei? Sau daca nu...ce altceva se aude. Un prieten la care o repar eu la service mi-a zis sa nu iau in considerare zgomotul dar mie nu imi place sa fie ceva inneregula.

P.S...nu dau vina pe noile jante deoarece nu ating pe nicaieri. Fiind dotate cu anvelope de 185/55/14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vezi sa nu fie de bai telescoapele, pivotii, capetele de bara.

Eu am avut o problema de genu dar numai la viraje si daca erau denivelari.Am schimbat telescoapele fata deoarece curgea ulei din ele,flansele, un pivot inferior, burduf la caseta de directie.Asa s-a rezolvat problema mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i asa grava treaba. cel mai bine te duci la un mecanic ( nu meserias ) sa iti zica exact ce problema ai.

Daca trebuie schimbate telescoapele ai nevoie de o presa de arcuri si un prieten care sa te ajute.Flansele se schimba si ele.Dupa ce schimbi telescoapele sa te duci la reglare de directie.

Numai bine.

p.s. tine-ne la curent cu noutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai voi incepe sa umblu pe la sfarsitul lunii ca pana atunci nu am bani (asta daca nu fac rost intre timp) cred ca ma usureaza de vreo 500 de lei. Oricum bucsele basculelor erau in plan sa le schimb mai demult + cap bara stanga si pivot dreapta ca pe celelalte le-am schimbat in noiembrie ca sa iau ITP-ul. Dar cu 200 de lei cred ca scap de astea. Intai asta voi face. Daca si atunci se aude zgomotul ala....atunci va trebui sa ii schimb telescoapele, ii voi pune o suspensie sport. Eu as zice fixa pentru ca e si mai ieftina si nu o sa stau sa tot reglez la ea sus - jos , sus-jos...Acum nu stiu...voi ce ziceti?

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu suspensia nu stiu ce sa zic si decat sa-mi dau cu parerea mai bine nu.

telescoape -210 lei 2 buc

flanse - 70 lei 2 buc

pivot inferior - 25 ron

burduf caseta directie - 15 ron

bucse spate - 70 lei 2 buc

aparatori praf telescoape praf spate - 30 lei

Astea le-am schimbat eu.

Cu bucsele fata si capetele de bara nu am treaba, sunt ca noi.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o bataie pe fata dreapta care se manifesta mai puternic cand virez si sunt denivelari la viteze mici. Aveti idee de la ce , inainte de a ajunge prin service - bieleta de directie sau ceva bucse pe la amortizor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o asemenea bataie si a fost de la pivot,ridica masina pe cric si trage de roata si vezi de unde provine jocul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot asa am avut de la pivot...cel mai bine e sa ridici masina si trage de roata si atunci o sa iti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Asa o sa fac. Inclin sa cred ca este de la bieleta de directie pentru ca am un joc pe verticala in roata - deh, abia am schimbat acum un an bieleta pe partea aia, dar la ce piese sunt pe la noi......, cealalta, originala de cand e masina, de pe dreapta nu zice nik inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

DE vreo 3 saptamani am un zgomot ciudat stanga fata, ca un scartzait de placute de frana. Cand plec de pe loc sau cand merg cu viteze mici scartzaie pentru o perioada de timp, iar pe loc daca pur si simplu apas pe prag ca sa misc masina iar se aude acel scartzait chiar nu pot sa-mi dau seama de unde vine insa e super enervant.

Poate este careva care s-a mai confruntat cu asa ceva sa-mi zica si mie cum se poate rezolva.

Multumesc anticipat!

Nu era nevoie sa deschizi topic nou.

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele de la bara stabilizatoare?Da roata jos si misca de bara stabilizatoare, eventual dupa ce desfaci surubul de pe brat.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa vezi daca sunt biletele antiruliu(de la bara stabilizatoare) nu e chiar nevoie sa desfaci roata ci pur si simplu impingi de masina din lateral sa se balanseze stanga dreapta dar sa impingi mai cu forta.Uite bine sa vezi arcul sa nu fie rupt numai urechea de exemplu si iti atinge in talgerul de la amortizor si rulmentul de la flansa de la amotrizor cand e dus cam tot asa face sunt mai multe variante.Cel mai bine e sa o urci un pic pe un elevator si te uiti sub masina.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am bara stabilizatoare, deci biletele antiruliu sar din discutie. Tot ce am pe fata e bascula cu bucsele aferente, pivotii, bielete directie, amortizor si arc. Eu ma gandeam la bucsa cap amortizor insa sunetul e cam ciudat sa vina de acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai bara stabilizatoare? Este desenul corect?Ma refer la 14.

111.fpi.pdf

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian_alex

La mine se aude un zgomot cand am 1600-1800 rpm. Eu banuiesc faptul ca ar fi din cauza distributiei, este posibil ca din cauza distributiei neschimbate sa se auda un zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!