Jump to content

Airbag light


b5mircea
 Share

Postare recomandată

mama ce mau mintit aia de la servis, au zis ca e cel din scaun :blink:

deci trebuie sa dau capacul jos din bord si sa ma uit la mufa, banuiesc ca daca dau capacul jos se vede si respectiva mufa,

iar cealalta din bara are cine o poza sa vad unde e pozitionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da jos capacul. Scoate torpedo-ul si afli tot ce vrei. Te duci pe fir de la airbag incolo si vezi si cea de-a 2-a mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles acum cosmin, dar eu nu am umblat nici la mufa de linga airbag deci la asta de langa airbag trebuie sa dau capacul jos nu, eu umblasem la mufa de sub scaun am crezut ca este vorba de acel airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offf Doamne. Eu ce-ti tot explic?

Nu dai jos capacul. Dai jos torpedo-ul si vezi sus airbagul. Oricum sub capacu' lu' peste nu vezi mare lucru decat sacul de la airbag. Cablaraiele sant pe jos, pe deasupra torpedo-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de tot, daca am timp in weekend dau jos torpedoul si va spun daca scap de eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija cand dai jos torpedoul sa nu rupi din cleme, sunt foarte sensibile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misiune indeplinita, dat torpedou jos gasit ambele mufe, apoi spreiate si puse la loc dupa care sa sters eroarea si acum refuza sa mai apara pe bord, o problema pe care o am si ma sacaie de 3 ani am rezolvat-o in maxim 20 min, multumesc colegilr pt ajutorul dat.

:) aveai dreptate cosmine era aibagul din bord.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De vreo 3 luni ma tot "lupt" cu martorul de airbag. Am o intrerupere pe circuitul airbag-ului din volan (rezistenta infinita) si nu-i dau de cap nici de-al dracu'. :P

Sterg eroarea si apare iar, poate peste o ora, poate peste o luna. Dar in ultimul timp tot mai des.

Am curatat toate contactele de sub airbag, folia nu are probleme si totusi am in continuare probleme. Spunea cineva sa nu fie contactele din conectorul galben de sub senzorul de pozitie volan. Insa n-am reusit nicidecum sa-l desfac.

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea se refera strict la airbag ul din volan sau mai contine si altceva? Si esti sigur ca rezistenta capsei din airbag nu este intrerupta?

Modificat de B-52-JGP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt sigur.

Si eroarea se refera strict la airbag-ul din volan.

E clar ca e un contact slab. Dar macar de ar fi permanent ca as lua la purecat traseele. Dar asa... nu ai ce cauta ca e ok pana ii vine cheful de joaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa incerci sa izolezi defectul si sa montezi pe mufa airbag ului o rezistenta de valoarea celei din airbag cu mufa scoasa si sa vezi daca mai face ca sa iti dai seama daca este problema de airbag sau de instalatie - au auzit de cazuri destule in care contactul imperfect era chiar in airbag si atunci cauti de inebunesti - cica si astea ar avea un "termen de valabilitate" si ar trebui inlocuite dupa ceva vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut asta. E rezistenta. Tot degeaba. Problema e pe instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poţi desface şi g85 să vezi contactii sa nu fie slăbiti, dar eu bănuiesc ceilalţi contacti de fac traseul. Cu un ac apropie contactii să exercite presiune mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut vreodata ce papuci sunt in mufa de la G85? :P

Nici ca se puteau mai mici. Am vrut eu sa-i intaresc, dar n-am reusit sa bag nici acul pe marginea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca cei mai multi cu problema ta au gasit rezolvarea prin inlocuirea acestui cablu care se pare ca are o problema la papucii unui conector - contact imperfect suficient cat calculatorul sa o interpreteze ca fiind intrerupta legatura... Grea treaba asta cu atatea "matze". Bafta sa se rezolve usor! :P

post-13201-1261491319_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul asta e ok. Papucii astia i-am intarit. Au contact perfect.

Problema ar fi probabil la mufa ce vine din instalatie si intra in G85. Acolo sunt papucii dezastru de marunti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca singurul lucru sanatos dar destul de laborios ar fi sa iei toata instalatia la puricat - ma gandesc totusi sa nu fie vreo lipitura imperfecta in modul - poate chiar la conector - ma gandesc ca acel G85 totusi nu este supus unor sarcini mecanice destul de mari sa se slabeasca contactele in timp si banuiesc ca de ceva lichid scurs nu e cazul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna!Stiu ca nu postez unde trebuie,dar am o problema!! Am demontat azi scaunul(de la sofer) pentru ai curata boltul ce blocheaza scaunul...el fiind cu multa mizerie nu mai bloca scaunu si fugea..inainte inapoi!!Lam curatat totul foarte in regula...dar cu motorul oprit(am si scos mufa cand lam luat jos tot cu motorul oprit) si cu cheia scoasa din contact am bagat mufa de lla AIRBAG si...imi sta aprins airbagu la bord!!!Din ce cauza?Ce as putea face?E costisitor?Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai misca mufa, eventual da cu un spray de contact ar trebui sa se remedieze problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar a mers inainte..si acuma sta aprins.....nu cred ca nu face contact:)!!Mai dati niste pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la montare nu ai rupt vreun fir de la airbag, doar in mufa poate fi problema. Poate chiar a iesit vreun papuc din mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la montare nu ai rupt vreun fir de la airbag, doar in mufa poate fi problema. Poate chiar a iesit vreun papuc din mufa.

Multumesc de raspuns,maine ma uit sa vad..!! Mersi mult!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum trebuie neaparat sa pui testeru ca sa stergi eroarea.... si atunci o sa vezi daca are contact bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o eroare pe Passatul meu:

Address 15: Airbags Labels: 1J0-909-60x-VW3.lbl

Part No: 1J0 909 607 A

Component: AIRBAG VW3 S V03

Coding: 00065

Shop #: WSC 05311

1 Fault Found

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-00 - Resistance too High

Ce ar putea fi si cum as putea repara?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu contactele airbagului de la sofer. poate fi chiar si spira de la volan si atunci e problema mai costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!