Jump to content

Airbag light


b5mircea
 Share

Postare recomandată

Trebuie stearsa eroarea cu vagcom-ul.

Probabil s-a miscat mufa pentru scurt timp in conectorul din volan.

Daca esti mai meticulos, scoti airbag-ul si intaresti putin papucii din mufe. Dar eroarea tot trebuie stearsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am in intrebare cum se scoate capacul de la airbagul soferului? Am un greieras si vine fix de acolo, am dat jos torpedoul si l-am rezolvat dar nu de tot.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbagul din volan? are 2 fante pe partea din spate a volanului , cu o surubelnita lata apesi in sus sau in jos are o clema , bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbagul din volan? are 2 fante pe partea din spate a volanului , cu o surubelnita lata apesi in sus sau in jos are o clema , bafta.

La golf da, dar la Passat e cu suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de link Cosmine, stiam si eu de el si e folositor. Intrebarea mea este se poate scoate capacul aibagului de la sofer fara a demonta sau fara a strica bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf da, dar la Passat e cu suruburi.

nu e Al, e tot cu cleme http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1067887 . Sunt Doi pini pe carcasa airbagului care intra prin acele arcuri si sunt prinsi de niste cleme care se dau la o parte cu o surubelnita din spatele volanului, dispre cluster. Si eu am scos de vreo 2 ori airbagul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, ce intelegi tu prin capacul airbagului? Capacul nu e detasabil de airbag. Deci demontezi airbag-ul cu totul. Ca sa demontezi si capacul de jos de sub volan insa, trebuie sa scoti si volanul cu totul.

Si nu, nu se strica bordul. De ce s-ar strica? N-are nici o legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce inteleg eu prin capacul aibagului de la sofer:

dsc00087nc7.th.jpg

As vrea sa stiu cum sa demontez chestia aia incercuita, sau sa o rabatez fara sa demontez tot bodul jos.

Sau capacul acela e prins de airbag si ca sa scot aibagul trebuie sa demontez tot bordul jos.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai... la tine soferul sta in dreapta? :biggrin:

Te asezi pe scaunul din dreapta (PASAGER :)) ), bagi degetele in partea de sus a capacului si tragi spre tine. Fara grija, nu se rupe nimic.

La montare o sa vezi ca ai 4 cleme care-l tin la loc. In cele 2 de jos il bagi din prima, iar cele 2 de sus le impingi in jos cu o surubelnita, in timp ce impingi capacul la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca ma bag si eu

dar ala nu e capacul de la airbagul pasager?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de offtopic , poate la el conduce sotia chiar de el la volan :biggrin: . Eto da torpedo jos si vezi tot ce e acolo de jos in sus.

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah_: Vai ce prost is, acuma am vazut ce am scris ieri, eram obosit, una gandeam si alta scriam! :) Mersi mult pt intelegere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cum nu reusesc sa scot capacul ala, tot trag de el din partea de sus da nu iese nicicum, se misca dar nu iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce m-as face fara tine si fara Cosmin :icon_cool: Aici vad ca capacul se deschide de jos in sus nu de sus in jos. Corect?

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh nu e chiar asa...cu putina vointa si incredere, si mai ales indemanare rezolvai si singur. Sa verifici stragerea la suruburile numerotate cu 3 si la piulitele numerotate cu 6. Eu sincer banuiesc unul din suruburile numerotate cu 3, vezi ca sunt 8 suruburi, 4 tin suportul de airbag si 4 tin airbagul de suport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au am vazut cu ochii mei, ca la un Passat B5.5 se deschide in jos.....de fapt era deschis ca nu avea airbag-ul in regula.....Viciul, o fi posibil sa difere modul de prindere la B5.5 fata de B5? Capacul oricum difera un pic, respectiv la locul unde scrie AIRBAG. La mine (B5) este scris intr-un oval bombat un pic, pe cand la B5.5 e stantat direct. Asa e sau ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu difera si e de jos in sus....pur si simplu se rabateaza in sus si apoi de sus se desfac piulitele 6 si sare de tot capacul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu l-am desfacut dar am desfacut capacul lateral al bordului (cel din partea dreapta), am bagat mana acolo si cand imping usor cu mana airbagul de jos in sus nu mai suna greierasul.

Deci e clar ca unul din suruburile numerotate cu 3 face acel zgomot. Am sa ma duc la un service sa fac operatiunea asta ca nu vreau sa ma risc. Imi recomandati unul in cluj?

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da inseamna ca e unul din suruburile alea numerotate cu 3.

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data tragi de sus inspre tine, apoi ridici in sus. Si gata.

PS: trage mai cu forta, ca nu a scapat de cleme, de-aia nu-si da drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o greseala cat mine de mare(si am vreo cativa centimetri si vreo cateva kile :) ).Am scos mufa de la airbag(demontand torpedoul),iar la montare am uitat sa o pun la loc.Am martor aprins in bord si palpaie indicatorul din plafoniera(ala cu airbag off).Scap numai cu o stergere de eroare dupa ce pun mufa?Pana prind inapoi mufa(nu am timp acum,am cateva drumuri de facut),nu se intampla nimic?

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergi eroarea si gata. Iar pana atunci, nu se intampla nimic. Chiar si airbagurile functioneaza, cu tot cu eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine, mi-a ajuns la ureche faptul ca daca ai eroare la un airbag, in caz de impact sar toate si de aia nu e bine sa stai cu eroarea. Si mie mi se pare total inadecvata ideea ca sar toate, doar asa pentru ca s-a stocat o eroare intermitenta la un conector de airbag ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!