Jump to content

Airbag light


b5mircea
 Share

Postare recomandată

Da e posibil sa fie din cauza spiralei intrerupte,Florin iti spune cum se repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o poza ca nu inteleg despre ce e vorba- te referi la masa pentru claxon ?

Ai airbag pentru scaun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca despre masa de claxon e vb,e o banda de metal in forma literei H cu latimea de aprox 0,5 cm,nu am airbag pt scaun , trebuie sa-l cumpar, am gasit la dezmembrari cu tot cu scaun la 150 ron,nu mi se pare sscump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte bun pretul cu tot cu scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfuuuu mare problema ,,,,,nu pot sa desfac capacul cu airbag de la volan,numai pe o parte si pe cealalta nu reusesc nicicum sa gasesc siguranta aia sa o dau la o parte....... :banghead: :banghead: :banghead: si l-am dat jos sapt trecuta si acu nu mai pot.Daca imi merge claxonul inseamna ca e ok spirala?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat, posibil sa fie intrerupt doar 1 traseu din cele 5-8 de pe spira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfuuuu mare problema ,,,,,nu pot sa desfac capacul cu airbag de la volan,numai pe o parte si pe cealalta nu reusesc nicicum sa gasesc siguranta aia sa o dau la o parte....... :banghead: :banghead: :banghead: si l-am dat jos sapt trecuta si acu nu mai pot.Daca imi merge claxonul inseamna ca e ok spirala?????

capseaza-l la loc, roteste volanul si abordeaza cealalta clema. Dupa ce o desfaci, treci la a doua..... sunt unele care fac un pic de mofturi la scos, dar rar....si toate ies pana la urma, fara probleme.

Da-o jos si verific-o asa cum ti-am zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am facut da nu am reusit nicicum ,deja ma dor varfurile de la degete cat am tot tras de el crezand ca poate iese.Si nu ma enervam asa tare da sapt trecuta l-am putut scoate si acuma nu mai reusesc....nu nimeresc sarma aia sau siguranta ce o fi,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calmul stinge incendiul.....daca nu reusesti, scoate capacul superior de la coloana volan. Astfel, poti aborda un unghi mai bun pentru a accesa clema.... manerul cat mai lipit de coloana volan, varful cat mai spre plafon...ca unghi vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie cunoaste... :icon_cheesygrin: am reusit sa-l dau jos si spira e de fata,acuma cum o verific cu aparatul de masura??? Are 5 picioruse pe fiecare parte,trebuie sa pun pe fiecare piciorus in parte aparatul de masura,cu o anumita tensiune,daca se poate sa detaliezi putin operatiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecu aparatul pe ohmi sau pe buzer. pui un tator al aparatului pe primul piciorus de pe pareta dinspre volan si iai poe rand cate un piciorul din mufa de pe partea cealalta, teoretic ar trebui sa gasesti continuitate pe opinul 1, la fel faciu su cu ceilalti. daca pe vre-un pin nu "suna" aparatul cu vre-un pin de pe partea cealalta, atunci e intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci revin......Azi mi-am luat multimetru , n-am mai lucrat cu asa ceva pana acum,am facut niste teste pe fire intregi de la capat la capat si dupa manual ar trebui sa arate ceva de ,,001 sau 002" daca acestea nu sunt intrerupte asa si arata si valoarea 1 daca acestea nu au continuitate,la fel am facut si cu spira , aceasta are mufa cu 5 pini si i-am luat pe rand si fiecare pin avea un omolog pe cealalta mufa ,care dupa testele mele aveau continuitate,adica pin 1 cu pin 1 din mufa 2 si tot asa,dar daca puneam in prima mufa sonda pe pin 2 de exemplu si in mufa 2 pe pin 3 sau oricare altul in afara de 2 nu mai aveam continuitate si cred ca asa trebuie sa fie,deci cred ca spirala e ok , oricum am sa o duc si la un electrician care stie mai bine ca mine dar in principiu zic eu ca e ok,am sa intaresc si conectorii mufelor si imi mai ramane de analizat mufa din stalpul A care ar trebui sa fie tot galbena , nuh???

Daca mi-ar fi sarit airbag-ul din volan si ar fi numai capacul inlocuit,rezistenta aceea ca sa pacaleasca modulul de airbag ca airbag-ul din volan e ok se pune in volan(sub capac,impreuna cu airbag-ul)sau pe ceva fir undeva , nu de alta dar sa stiu pe unde sa caut daca cumva e sarit airbag-ul si eu tot ma chinui cu fire si contacte.Mi-a spus un prieten ce e mecanic ca nu se gaseste capac separat decat cu airbag impreuna,e adevarat oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i adevarat, se gaseste si capac.....se vede pe el, daca e desfacut sau a fost explodat.

Da, mufa e tot galbena, dar ma indoiesc sa fie problema acolo. Daca banda e buna, problema e ori la conectorii ei, ori la cei de la cablul volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul volanului care ar fi acesta?????cablurile alea si mufele mici din volan sau ceva cablu care vine de sub bord de undeva si se leaga la mufele de pe coloana de directie(bloc lumini,maneta semnalizator,maneta stergator parbriz)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg intrebarea sau mai bine zis afirmatia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Terminatorule - cablajul de la mufa din spira la airbag - trebuie verificati si conectorii acestuia - intarite contactele, etc... Sigur ai un contact imperfect.... pana una-alta, baga un bec de pozitie - ii indrepti piciorusele ca sa intre in mufa care intra in airbag- si baga-l in mufa care trebuia sa intre in airbag. Incearca sa stergi eroarea. Daca tot nu se sterge, putem scoate din calcul airbag-ul - ca e bun.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conectorii de la mufa ce intra direct in airbag i-am intarit,dar cei care vin la mufa din spatele spiralei , cea dinspre bord , cablul care vine din stalpul A cred, are mufa destul de subtira si nush daca am sa pot sa ii ntaresc si pe aceeia.

Acuma daca fac verificarea cu becul de pozitie si reusesc sa sterg eroarea inseamna ca airbag-ul din volan e bun sau dimpotriva acesta e intrerupt undeva in capacul volanului???Cu multimetrul nu pot verifica daca airbag-ul e ok,sa-i pun sondele pe cei 2 pini pt a vedea daca au continuitate , intreb ca nu cumva sa pun multimetrul pe airbag si sa-l declansez din nestiinta.

P.S. Eroarea cu airbag-ul din volan aparut in timp ce mergeam cu masina la vreo 3 ani dupa ce am cumparat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU....nu pune multimetrul pe pinii airbag-ului, sa nu ai surprize, si sa nu-ti mai folosesti degetele o perioada.....

Daca pui becul si se sterge eroarea, inseamna ca ai airbag-ul busit. Nu cred sa fie cazul....

Hai, ca nu e asa mult de verificat.....si e usor de rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai maine pot sa fac asta ca masina nu mi-e acasa , da ma bucur ca mi-ai spus asta ca asa scap de grija ca e bun sau nu airbag-ul,dupa verificarile mele si spira pare ok,oricum mi-a zis un prieten ca imi da el una de proba sa vad daca se manifesta la fel si cu aceea

O.T. daca ati stii voi ce ma deranjeaza sa nu mearga ceva pe masina,oricat de mic lucru sa fie , nu am stare sau liniste pana nu e functional, sa nu mai vb de airbag...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... stai linistit ca si eu sunt tot asa......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit.....facut asa cum ai spus u Florine,cu becul de pozitie am pus am dat scanare si mi-a aparut asta pe modulul de airbag :

Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl

Part No: 6Q0 909 605 B

Component: 0A AIRBAG VW5 04 0004

Coding: 12353

Shop #: WSC 00028

VCID: 366722EB3A87

2 Faults Found:

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199)

32-00 - Resistance too High

dupa aceea am sters erorile si nu mai aparut nimic.M-am apucat sa montez volanul la loc cu airbag-u si am dat din nou o scanare si de data aceasta mi-a aparut doar eroarea de la airbag scaun....acuma sper sa nu mai fie probleme din nou,am facut asa...

intarit contacte mufa ce intra in airbag

verificat continuitate spira

lipit la loc banda aceea metalica care cred ca e masa de la claxon,

montat totul la loc si dupa scanare am ramas doar cu eroarea asta :

01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199)

32-00 - Resistance too High

urmeaza sa iau un airbag si o rezolv si pe asta ca stiu ca e sarit cel din scaun.

Multumesc tie si celor care m-au ajutat in remedierea problemei.

Am uitat o intrebare:are vreo importanta daca airbag-ul din scaun e luat de pe o masina cu volan pe dreapta ca acolo e la pasager si mie imi trebuie la sofer???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are importanta, e tot ala.

ma bucur ca ai rezolvat treaba. :icon_thumleft:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci azi am montat un airbag cu tot cu scaun ,exact ca al meu , am scanat , am sters eroarea si bucurie mare .........nu mai am eroare deloc,bec in bord neaprins si sunet sacaitor oprit... :flower: .Intrebarea e :teoretic airbag-urile functioneaza toate, daca nu mai e nicio eroare.???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai treoretic, ci si practic - oricum, iti doresc sa nu aflii acest lucru.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
terminatoru

Azi la scanarea unei masini imi apare eroarea asta si as vrea sa stiu la ce se refera ,se poate sterge sau e din calculatorul de airbag?

Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl

Part No: 1C0 909 605 C

Component: 08 AIRBAG VW61 04 0003

Coding: 12344

Shop #: WSC 05311

VCID: 2443E8A39C1B

2 Faults Found:

01221 - Crash Sensor Side Airbag; Driver Side (G179)

37-00 - Faulty

00532 - Supply Voltage B+

07-10 - Signal too Low - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!