Jump to content

Trepidatie volan la 120 km/h


fchitu
 Share

Postare recomandată

In concediu am constatat ca la 120 km/h incepe sa imi trepideze volanul. Dupa ce trec de aceasta viteza dispare. Cauciucurile sunt noi (aprox. 5000 km) si au fost echilibrate inainte sa plec in concediu. Uneori cand franez mai tare imi mai apare aceasta trepidatie la volan. Discurile si placutele au fost schimbate acum 20.000 km. Ce ar putea provoca aceasta trepidatie?

Multumesc

Modificat de fchitu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aditu

    18

  • mihai60

    5

  • Roger

    5

  • plimbaursu

    4

cati km are masina?........parerea mea , cauciucurile incearca sa le echilibrezi din nou in alta parte... la mine asta a fost...:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu sigurantza, trebuie sa mai echilibrezi odata rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati km are masina?........parerea mea , cauciucurile incearca sa le echilibrezi din nou in alta parte... la mine asta a fost...:lol:

Nu cred ca are legatura cu nr de km ai masinii. O sa incerc sa schimb rotile de pe fata pe spate ....sa vad daca e de la roti sau nu.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o vibratie in volan la frana in jur de 60km/h. La mai mult sau mai putin nimic. Directia a fost facuta destul de complet (incl discuri si placute noi), cauciucurile echilibrate, schimbate fata cu spate, schimbate intre ele, nici un efect :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am aceasta vibratie de pe la 90 km/h. am fost la service si s-au constatat: necesitatea schimbarii capetelor de bara (cele in cauza fiind chiar cele originale, de acum 16 ani :lol: ), bielete etc etc... mai tot ce tine de sistemul de directie. cel putin la mine stiu ca este dusa putin directia. au incercat baietii sa-i faca geometria rotilor si pur si simplu nu aveau ce regla, deoarece erau toate "intepenite". mie imi trage si putin stanga. voi reveni cu detalii despre ce am schimbat si daca se mai simte sau nu vibratia... doar sa dau de niste banuti... si o fac :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ar putea provoca aceasta trepidatie?

dute la un service dotat cu aparatura profesionala de echilibrat roti.sigurat cei care ti-au montat cauciucurile nu au avut chef de echilibrat sau nu se pricep.si eu am patit la fel,am cumparat cauciucuri noi,mi le-a montat si cica le-a echilibrat.aparatul a aratat 0 (zero) la echilibrare,dar cand am iesit de acolo si m-am dus pe autostrada am crezut ca-mi zboara volanul din mana.m-am dus la o firma specializata cu scule klumea si cand le-au pus pe aparat rotile erau in dezechilibru cu mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99,99% :) e din echilibrare, daca apare numai in jurul unei anumite viteze.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca sunt echilibrate prost. Si daca aparatul a fost prost si cele de pe spate au plumbii pusi gresit. Sunt o gramada de vulcanizari cu aparatele iesite din scala. Le foloseste de exemplu sama de noi; In momentul in care au joc le vand SH la alta vulcanizare care le foloseste inca 6luni. Dupa care sunt vandute mai departe etc. Asa ca in 70% din cazuri le echilibrezi degeaba.... Incearca sa identifici un loc in care aparatura sa fie cat de cat noua ca este f. usor sa masluiesti aparatele sa arate 0.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am mai spus; ar fi o varianta pt. echilibrari la o vulcanizare (mica) langa Seleniu 97, la Tricodava dar, zilele astea am vazut inchis pe acolo; probabil or fi in concediu?! De ce zic de ei, pt. ca au rezolvat o echilibrare prost facuta in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fi antena

Sunt doua variante :

1 Ai discurile ovale si asta ar trebuii sa o simti in momentul in care franezi - se simte in pedala

2 Rotile nu au fost bine echilibrate

Varianta doi ti se potriveste cel mai bine e posibil sa ai jantele strambe si oricat de plumb ar pune are o eroare mica.

In legatura cu discurile ,, pi poate sa aiba si 100km daca le ai incinse rau si treci printr-o balta e posibil sa se ovalizeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am o mica vibratie in jur de 100 km/h dar numai cand sunt la viteza asta in accelerare. daca ajung la 120 si o las sa coboare pana sun 100 nu am nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are legatura cu nr de km ai masinii. O sa incerc sa schimb rotile de pe fata pe spate ....sa vad daca e de la roti sau nu.

Multumesc

Ma refeream la km ca sa stiu daca ar fi demn de luat in calcul si un "cap de bara" care are un pic de joc , de aceea, dar si la asta este in stransa legatura cu roata propriu-zisa , aceasta din urma transmite vibratia si capul de bara o amplifica... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara

Sunt inscris pe acest forum de cateva luni. Nu am postat nimic pana acum. Incerca sa scriu si eu cate ceva. Am o batranioara chiala din 92 de 2000cm. Problema discutata aici se gaseste si la mine. Adica cum depasesc 100km/h si pana la 120 tremura un pic volanul. Am fost plecat spre alte tari si am facut ~5000km. Asa am descoperit tremuratul volanului. Echilibratul rotilor a fost facut la SHAMA sau cum ii zice. jantele sunt de tabla. Cauciucurile ~2000km, ~1/2cm carne. Defectul acesta ar putea fi si de la servo-directie ? In zile umede ( ploioase ) se intampla sa pierd servo-directia. Trebuie sa trag tare de volan, pentru scurt timp, in curbe. Ce sa fac ? Sa merg la alt service cu rotile ? Cu jantele ? Pompa servo ? Astept sugestii. Anul asta nu mai plec asa departe. O zi cat mai placuta tuturor

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceeasi problema, sunt bucsele de la bascula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele au fost schimbate si ele inainte sa plec. Cele doua mari de la bascula si toate patru de la bara stabilizatoare. Ce nu am schimbat sunt talerele sau platatnele cu rulment de la amortizoare.

Am avut aceeasi problema, sunt bucsele de la bascula
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, daca trepidatia apare in mers (nu atunci cand franezi) este de la echilibrare sau, asa cum zicea un coleg mai sus, jantele pot fi strambe. Chiar daca nu este vizibil, tot pot fi un pic strambe. Exista service-uri/vulcanizari unde poti sa le indrepti. De exemplu, pe Fundeni inainte de pod cum mergi spre 7 Noiembrie, pe stanga.

O alta explicatie (pe care nu am vazut-o prin posturile astea) ar fi daca aveti alte jante pe masina decat cele pentru modelul vostru. Am un prieten cu BMW seria 3 care a cumparat masina cu jante de seria 5 pe ea. Si totul era bine si frumos numai ca trepida rau de pe la 150 pana la 180 (rau adica trepida volanul si se simtea in toata podeaua vibratia, inclusiv la locurile din spate). Jantele, fiind pentru alt model, au fost montate cu niste bucse pe inelul central dar nu stateau totusi bine. A schimbat bucsele cu altele mai potrivite si s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a rezolvat schimband rotile de pe fata cu cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum patru-cinci ani am avut o situatie asemanatoare ( tremurat volan ). Am fost pus de mecanici sa-mi cumpar cauciucuri. NU. Am cumparat discuri. NU. Doar dupa ce au schimbat butucul cu rulment pe care sta discul, roata stanga fata problema a fost rezolvata. Acum primul lucru am saltat masina fara roti si am dat drumul sa ruleze sa vad daca nu este tot din butuc. Nu este de acolo. Intrebare = Unde pe Fundeni pot sa-mi indrept sau sa incerc sa mai fac ceva cu jantele ? Stiu ca este o masina veche dar la cum merge motorul si la cat spatiu am in ea inca nu as renunta la ea. Anul asta am schimbat toata tapiteria ( scaune + bancheta + fete usi + geamuri electrice + instrumente bord cu turometru ). Masina nu a avut nici o imbunatatire. Motorul :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare = Unde pe Fundeni pot sa-mi indrept sau sa incerc sa mai fac ceva cu jantele ?

Am spus mai sus. Mergand dinspre XXL spre spital, ajungi la un pod (inainte de spital si liceul ala de asistente medicale sau ce este). Exact la baza podului, pe partea stanga, este un service+vulcanizare. Vand si jante si cauciucuri second hand o sa le vezi expuse. Mai este unul mare, tot pe partea stanga, e o cladire cu etaj.

Daca vrei ceva si mai "profi", iti recomand SAMA Service, ei sunt de specialitate si au si utilajele necesare. Pretul insa, cred ca e mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Merci mult.

La SAMA am fost. In spate mag. B.Obor. Strada Ferdinand.

Voi merge si la centrul lor din Pipera.

O zi buna

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zile umede ( ploioase ) se intampla sa pierd servo-directia. Trebuie sa trag tare de volan, pentru scurt timp, in curbe. Ce sa fac ? Sa merg la alt service cu rotile ? Cu jantele ? Pompa servo ? Astept sugestii. Anul asta nu mai plec asa departe. O zi cat mai placuta tuturor

Mihai

Uneori patesc si eu treaba cu servodirectia, (cind ploua sau dupa ce dau intr-o balta)adica simt volanul mai greu, pur si simplu patineaza cureaua, zic sa incerci s-o intinzi, iar daca nu mai e loc, alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALTA ?

Masina ? Sau alta pompa ?

Mihai

PS. Curelele sunt noi. Asa a mers si inainte de schimbarea lor.

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupunind ca sint bine strinse curelele, urmatorul pas e sa te verifici fulia, am auzit de la altii ca mai patineaza, dupa care vine pompa la puricat, presiune, alea, desi astea montate pe vw sint destul de fiabile. Lichidul merita schimbat si pus aditiv in el, mie mi-a redus sisiitul acela specific servodirectiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Vad ca de 2 ani nu s-a mai scris aici. Am mai postat undeva insa aici intrebarile mele se potrivesc mai bine cu titlul topicului. Sper sa nu ma penalizeze moderatorii :)

Despre o f usoara vibratie (nu se vede, ci doar se simte f usor in mana, ca un vibromasaj slab) ce puteti sa ziceti? Apare cam de la 110km/h pe autostrada. Parca a aparut de curand. Desi uneroi se vede clar ca e si de la micile denivelari ale autostrazii. Alteori parca dispar... Totusi acum ori sunt mai dese denivelarile, ori am eu ceva problemutze pe inceput.

Acum o sapt am fost pe un drum mai rau de vreo 40km, pietruit. Am mers cat am putut de incet sa menajez masina. Sa fie vreo bucsa ceva la inceput de uzura? sau s-o fi dezechilibrat rotile?

Am si anvelope noi de vreo 500-700 km. Cele de pe spate au doar 60km. Dar dupa ce le-am pus pe cele pe fata nu am simteam nimic in volan, ca si inainte cu cele vechi; doar daca erau ceva crapaturi/denivelari pe autostrada le simteam un pic in volan. Oare trebuie sa fac o reechilibrare si rezolv?

Parca acea usoara vibratie, se simte si cand de la 110km/h accelerez, pana se stabilizeaza viteza si nu mai accelerez. Mai sus de 150 am impresia ca nu se mai simte, sau oricum nu se agraveaza.

Sper sa va dati cu parerea despre "parerile" mele ca sambata plec in concediu si nu as vrea sa am probleme sau sa ma enervez daca se va amplifica fenomenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!