Jump to content

Faruri Bixenon Adaptive (OEM)


justi
 Share

Postare recomandată

Din cate imi aduc aminte cred ca trebuie sa bagi o surubelnita subtire sub opritorul acela si sa-l ridici incet. Dar nu sunt absolut sigur..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit .merci frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci asa era cum am zis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm.... siguranta mufei de la far, se apasa cu mana... atentie la folosirea altor instrumente, sa nu o rupeti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu consider la fel . am folosit o surubelnita mica dar cand desfaci intelegi sistemul de clipsare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rupt o ureche de la mufa aia... cum zice si Florin, se poate scoate si doar cu mana. Trebuie apasat pe clema in timp ce tragi de mufa spre inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai impingi de mufa spre modul (ca e far, centrala, indifent....), apoi apesi clema, dupa care tragi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie intai apasata mufa in sensul in care o bagi, dupa aia apesi clema si tragi de mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am si eu o problema la passat B6 cu Bixenon OEM...

Am prins ploaie grava de la Bucuresti la Constanta iar in Constanta am fost nevoit sa trec de niste balti imense...

Imediat a aparut AFS Inoperative si Low Beam Defective pe stanga...

...Precizez ca am schimbat D1S-urile si Balastele la faruri de vreo doua ori fiecare pana acum in decursul a 3 ani

...As vrea sa stiu daca aveti vreo sugestie care nu implica neaparat sa dau jos bara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai cum fara sa dai bara jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asta seara am observat ca farul din dreapta are o lumina roșie violet. Din câte am auzit asta cam înseamnă bec la sfârșitul vieții. Poate cineva sa-mi zica ce becuri sunt folosite, cam ce pret au si cum sa schimba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No offence, dar ai avut macar curiozitatea sa citesti cateva pagini in urma? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit aproape tot topicul si am văzut ca becurile sunt d1s cu prețuri între 70 -1000 lei, ca pentru a le schimba trebuie sa dai bara jos si cam atit. Cum problema asta va apărea din ce in ce mai mult cred ca merita un mesaj clar cu o procedura mai detaliata si ceva mai multe despre becuri . In rest multe discuții despre sistemul de alinierea a farurilor si alte chestii de VAG. Mesajul tau nu ajuta cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai citit tot topicul si ti-ai raspuns la intrebarile deja postate care a fost rolul de a le relua? Ce procedura mai detaliata te-ar interesa? Cum se demonteaza bara si farurile? Daca consideri ca procedurile respective nu-ti sunt utile tare as vrea sa te vad cum vei face calibrarea sistemului si alinierea farurilor. Nu am inteles care a fost scopul intrebarii din post #461 daca aveai deja raspunsurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fi fost speranța , absurda poate , ca pe forum mai sunt si oameni care vor sa ajute , ca pe forumurile straine, si nu numai cei care vor sa li se vadă semnătura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu chiar nu vrei sa intelegi? daca procedura este descrisa pe paginile anterioare, vrei sa o mai descriem iar, pe fiecare pagina?

Tu ce nu ai inteles? Unde ai nelamuriri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Paul_L: hai sa-ti explic mai CLAR: atat eu cat si Cristi, Florin si alti colegi ce activam in special pe aria Passat B6 am fost avertizati de moderatori asupra reluarii unor informatii care deja sunt postate numai pentru ca cineva doreste un raspuns PERSONALIZAT. Daca tu crezi ca eu postez doar sa mi se vada semnatura te inseli amarnic - sunt multi colegi aici pe forum care beneficiaza de suportul unora ca noi. Iar de ajutat, daca ai curiozitatea, vezi cate postari cu scheme sau proceduri scoase din programe cu licenta - nu freeware sau te miri ce clone cinezesti sunt postate - fara urmarirea unui scop mercantil - asa cum incerci sa insinuezi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara , am si eu o problema la Touaregul meu 2006 , imi apare AFS No Function , Veh. Wallet ... banuiesc ca este din cauza unui far in care intrase apa si l-am schimbat ulterior ... dupa ce l-am schimbat am constata ca era ars ballastul ridicator de tensiune al xenonului (cel prins pe far ) .. acum am confirmarea ca este ars si modulul de AFS .. aveti idee daca codul acesta ( 7L6 941 330 ) este valabil si pentru Touareg 2006 ? am cautat si pe un alt forum si acolo spun ca asta este codul .. insa l-am cautat pe net sa il cumpar si nu prea se gaseste ... Cine are idee rog sa imi confirme si mie .  Va multumesc mult  !

Modificat de Civilizatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7L6 941 330 este pentru

 

- Touareg 2003-2005 si 2006-2007

- Passat 2006-2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Salut,poate cineva sa-mi spuna si mie cum memorez pozitia farurilor adaptive.Le-am reglat manual si din ce am auzit ar trebui sa memorez pozitia lor in calculator,sau se pot regla automat cu vag-com?multumesc

Modificat de passat3c-bkp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regleaza mecanic apoi pozitia respectiva se salveaza cu vcds.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am eu modul afs 7L6 941 330

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, si?

 

trebuie , dupa reglare, sa inveti calc cu noua pozitie de zero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii F L O R I N ! Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor !

As dori sa va cer o parere . Treaba este urmatoarea : am farurile ei stock , halogen si as dori sa trec la bixenon . In ce modificari consta aceasta schimbare ? Se poate face numai in reprezentanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!