Jump to content

Munca de Sambata :)


iZOTOPE
 Share

Postare recomandată

Azi am reusit sa repar spartura in piesa care vine pe chiulasa si de care se prinde furtunul prin care circula apa.Piesa fiind din plastic s-a fisurat foarte tare in timp, si pierdeam cam 10 litri de apa la zi !!

Am cumparat 1 bucata poxipol, 1 bucata silicon rosu (rezista la temperaturi de pana la 300 grade celsius).

Am dat jos piesa, am curatzat-o bine, i-am dat jos garnitura aceea din cauciuc (era praf). Am pus poxipol peste toate crapaturile din ea, am acoperit uniform cu un strat relativ gros(avand in vedere presiunea din circuitul de racire).Am lasat aproximativ 10 minute sa se usuce adezivul, apoi am aplicat un strat de silicon exact in locul unde era garnitura, stratul de silicon trebuie sa fie foarte gros :P. Dupa aceea am montat piesa la loc si am indepartat cu grija excesul de silicon.Am lasat sa se usuce cam 10 min.Am pus apa in vasul de expansiune si :(

Dupa o tura, am verificat daca mai curge apa pe acolo :P, operatiunea a fost 100% succes.

Dupa aceea am dat jos capacul de la chiulasa (deoarece garnitura era praf si pierdeam putin ulei :P ), am curatat suprafatza foarte bine, am aplicat un strat de silicon pe chiulasa, am pus garnitura peste (sa nu presati inca :P ), apoi am pus un alt strat subtirel de silicon peste garnitura, si un strat foarte subtire pe capac, am pus capacul si am strans toate suruburile in ordinea indicata in manual.Am indepartat excesul de silicon si :P

Astept doar sa spal motorul deoarece este murdar de ulei :P

Toata operatiunea m-a costat 120000 rol :P

Voi pune si poze cu toata operatiunea :( poate mai avetzi careva problema aceasta si...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa respectiva este pompa de apa presupun... si eu tot cu ea m-am luptat weekendul asta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vointa frate cat despre costuri, te-ai scos original..si pe mine ma apuca cateodata dorul de mai umbla pe la ea...asta este

app, farul meu este pe masina nu? :(

bafta

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farul tau este montat deja :(, cum am promis am facut si poze, doar ca trebuie sa le descarc pe comp.

@scirocco: piesa era pe chiulasa, si furtunul de la ea pleca spre habitaclu, probabil duce catre caloriferul din masina pt caldura. este fix deasupra cutiei de viteze, prinsa in 2 suruburi pe chiulasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca nu e asa de scumpa flansa aia daca o iei de noua. Maxim 30 lei, ramane de stiut in caz ca vrei sa faci treaba ca la carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la silicon la capacul de chiulasa, desi mie in trecut altii mi-au pus, mecanicii mei curenti la ultima schimbare a garniturii mi-au spus sa nu mai fac asta niciodata, fiindca e posibil ca bucatele de silicon sa cada in motor si sa ajunga sa blocheze sita pompei de ulei. Mi-au spus ca au vazut concret caz si motorul s-a uzat extrem de repede dupa (oarecum de inteles). Deoarece si la mine a fost silicon inainte, la urmatorul schimb de ulei vor da jos baia si vor verifica sita respectiva. Ei mi se pare ca au pus doar vaselina si pana acum nu a curs deloc ulei pe la garnitura...

Modificat de jmf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stii cum sa pui acel silicon nu are cum sa-ti pice in motor, apoi acel silicon cand se intareste este destul de elastic si nu cred ca ar face probleme motorului.

treaba care am facut-o este provizorie, deoarece si eu va trebui sa schimb ulei si alte maruntzisuri printre care si garnitura de la capac chiulasa si cureaua de distributzie deoarece e cam pe duca :icon_confused:.

astazi am mai observat o fisura in tzava de fier (sau ce o fi) de la circuitul de racire, am aplicat putzin silicon, am lasat sa se usuce, apoi am tratat cu poxipol :(, vad ca pana acum tzine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea flansa este o alta "clasica" de-a lui mk2 - fiind din plastic plezneste in timp.

Cei care aveti probleme cu ea, daca va hotariti s-o schimbati totusi, am vazut ca exista si din aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva poze cu operatiza pe cord deschis la mk2-ul meu :)

dupa cum observatzi garnitura flanshei era terminata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!